انواع فیلتر

انواع فیلتر - ماه صنعت انرژی

انواع فیلتر

در این مقاله میخواهیم به تعریف فیلتراسیون و انواع فیلتر‌ها در صنعت و فیلتر‌های موجود در دیزل‌ژنراتور بپردازیم .

فهرست

1- تعریف فیلتر

2- انواع فیلتر

3- عملکرد فیلترهای دیزل‌ژنراتور

————————————————————————————

تعریف فیلتر :

فیلترها سیستم‌ها یا عناصری هستند که برای حذف موادی مانند گرد و غبار یا کثیفی یا سیگنال‌های الکترونیکی و غیره به هنگام عبور از رسانه‌ها یا دستگاه‌های فیلتر کننده استفاده‌می‌شوند. فیلترها برای فیلتر هوا یا گازها، سیالات و همچنین پدیده‌های الکتریکی و نوری موجود هستند. از فیلترهای هوا برای تمیز کردن هوا استفاده‌می‌شود. . فیلترهای مایع زباله‌ها را از سیالات پاک می‌کنند و فیلترهای سوخت آلاینده‌ها را از سوخت حذف می‌کنند، در حالی که فیلترهای هیدرولیک ، آلاینده‌ها را از سیالات هیدرولیک حذف‌می‌کنند.فیلتر آب، آب تمیز را نه تنها برای نوشیدن و شنا، بلکه در تصفیه خانه‌های آب نیز فیلتر می‌کند. فیلترهای نوری نور را از خود عبور می‌دهند و طول موج نور را فیلتر می‌کنند.

انواع فیلتر

یک فیلتر خوب اول از همه باید قابلیت جداسازی جامدات از مایعات را شامل شود. عملکرد کلی فیلتر جداسازی ذرات موجود در سیال‌است. عملا قسمت غشاء و پوسته فیلترها معمولا با یکدیگر تماس مستقیم دارند، پس باید طراحی آنها به‌گونه‌ای باشد که اینکار را به درستی انجام دهد.

————————————————————————————

انواع فیلتر  :

1-فیلترهای هوا

فیلترهای هوا سیستم‌ها یا اجزایی هستند که ذرات هوا را هنگام عبور از عناصر فیلتر حذف می‌کنند و می‌توانند به تنهایی سیستم های کامل یا عناصر جایگزین باشند. مشخصات کلیدی شامل کاربرد مورد نظر، اندازه فیزیکی، نوع فیلتر، رسانه فیلتر و سرعت جریان هوا‌است. فیلترهای هوا در سیستم هایی که نیاز به هوای بدون ذرات دارند استفاده‌می‌شود. آنها همچنین برای تمیز کردن هوا قبل از تخلیه آن استفاده می‌شوند. یک سیستم فیلتر هوا معمولاً از یک عنصر فیلتر و محفظه‌ای که عنصر را در بر می‌گیرد تشکیل شده‌است. آنها به اشکالی برای کاربردهای خاص مانند موتورهای خودرو، اتاق‌های تمیز، هودهای محدوده یا کوره‌ها هستند. فیلتر هوا می‌تواند انواع فیلترها از جمله گرد و غبار، دود، روغن و باکتری‌ها را حذف کند.

2-فیلترهای سیالات

فیلترهای سیال دستگاه‌ها یا سیستم‌هایی هستند که مواد ناخواسته را هنگام عبور از عناصر فیلتر از مایعات حذف می‌کنند. آنها ممکن‌است شامل سیستم‌های کامل یا عناصر جایگزین به تنهایی باشند. مشخصات کلیدی شامل کاربرد مورد نظر، نوع فیلتر، رسانه فیلتر، فیلتر و فیلتر، اندازه ذرات و سرعت جریان‌است. فیلترهای سیال عمدتاً در هر سیستمی استفاده‌می‌شود که نیاز به سیال عاری از ذرات یا زباله باشد، یا برای محافظت از تجهیزات یا تمیز کردن سیال قبل از تخلیه در محیط. یک سیستم فیلتر سیال معمولاً از یک عنصر فیلتر و یک محفظه تشکیل شده‌است. آنها برای کاربردهای خاص مانند فیلترهای روغن موتور، فیلترهای سیستم خنک‌کننده و فیلترهای مایعات فلزکاری شکل می‌گیرند. محیط فیلتر می‌تواند از مواد مختلفی از جمله پارچه، فوم، کربن، فلزات متخلخل مانند فولاد ضد زنگ و غیره ساخته‌شود.

3-فیلترهای سوخت

فیلترهای سوخت دستگاهی هستند که مواد ناخواسته را با عبور سوخت از سیستم سوخت حذف می‌کنند و ممکن‌است شامل یک سیستم کامل یا عنصر جایگزین باشد. مشخصات کلیدی شامل کاربرد مورد نظر، فیلتر، اندازه ذرات و سرعت جریان و همچنین ابعاد فیزیکی‌است. فیلترهای سوخت در درجه اول برای فیلتر کردن زباله‌ها یا مواد ناخواسته از سوخت استفاده می‌شوند تا از تجهیزات محافظت کنند و همچنین اجازه می دهند سوخت به طور موثرتری بسوزد. فیلترها معمولاً برای کاربرد خاصی مانند موتورهای دیزل یا هواپیما و یا برای پرکردن مخازن و غیره طراحی می‌شوند و بسته به کاربرد مورد نیاز در اشکال و اندازه‌های مختلف موجود می‌باشند.

4-فیلترهای هیدرولیک

فیلترهای هیدرولیک دستگاه‌ها یا سیستم‌هایی هستند که آلایند‌ه‌ها را از سیالات هیدرولیک حذف می‌کنند و ممکن‌است شامل سیستم های کامل یا عناصر جایگزین به تنهایی باشند. مشخصات کلیدی شامل نوع فیلتر، مواد فیلتر و ابعاد فیزیکی‌است. فیلترهای هیدرولیک عمدتاً برای فیلتر کردن زباله‌ها یا آلاینده‌های ناخواسته از سیالات برای استفاده در سیلندرهای هیدرولیک یا سایر سیستم‌هایی که از سیالات هیدرولیک استفاده می‌کنند استفاده‌می‌شود. بسته به کاربرد، فیلترها ممکن‌است به مواد یا انواع مختلفی نیاز داشته‌باشند. قطعات اغلب ذرات را حذف می‌کنند.

5-فیلترهای آب

فیلترهای آب دستگاه‌ها یا سیستم‌هایی هستند که آلاینده ها را از آب حذف می‌کنند و ممکن‌است شامل سیستم‌های کامل یا عناصر جایگزین به تنهایی باشند. مشخصات کلیدی شامل کاربرد مورد نظر، سرعت جریان، اندازه ذرات و ابعاد فیزیکی‌است. فیلترهای آب اصولاً در هر سیستمی که نیاز به فیلتر یا تمیز کردن آب برای حذف زباله و ذرات دارد استفاده‌میشود. بسیاری از برنامه‌ها از فیلترهای آب استفاده‌می‌کنند که از جمله آنها می‌توان‌به پارک های آبی، یخچال، آکواریوم، تاسیسات فاضلاب و … اشاره‌کرد.

5-فیلترهای نوری

فیلترهای نوری دستگاه‌هایی هستند که در مسیر منابع نور قرار می‌گیرند تا تنها به طول موج‌های خاصی اجازه عبور یا انتقال داده‌شود. مشخصات کلیدی شامل کاربرد مورد نظر، مواد، ویژگی‌های طول موج و ابعاد فیزیکی‌است. فیلترهای نوری عمدتاً در کاربردهای عکاسی مورد‌استفاده قرار می‌گیرند، اما می توانند در سایر کارهای علمی یا فنی نیز استفاده شوند. بسیاری از انواع فیلترهای نوری از جمله UV، مادون قرمز، یا باند گذر را می‌توان‌یافت، در میان چندین فیلتر دیگر که هر کدام عملکرد خاصی دارند و اجازه می‌دهند طول موج یا محدوده‌ای از طول موج‌های خاص منتقل شود. برخی از آنها مختص عکاسی هستند و ممکن‌است در کارهای فنی قابل اجرا نباشند.

————————————————————————————

عملکرد فیلتر‌های دیزل‌ژنراتور 

به طور کلی فیلترهای دیزل‌ژنراتور به سه نوع فیلتر روغن، فیلتر سوخت و فیلتر هوا تقسیم می‌شوند. برای انواع مختلف، عملکرد نیز متفاوت‌است.

فیلتر روغن :

برای از بین بردن گرد و غبار روغن موتور، ذرات فلز استفاده‌می‌شود. رسوبات کربن و ذرات دوده و سایر ناخالصی‌ها برای محافظت از موتور. معمولاً فیلتر روغن به دو نوع اولیه و ثانویه یا اصلی و بایپس تقسیم‌می‌شود. فیلتر اولیه روغن بین پمپ روغن و مخزن اصلی روغن به صورت سری متصل‌می‌شود، از این رو می‌تواند تمام روغن‌های ، وارد‌شده به مخزن اصلی روغن را فیلتر کند. با این حال، فیلتر ثانویه (بایپس) به صورت موازی به مخزن اصلی روغن متصل‌می‌شود، تنها می‌تواند بخشی از روغن روان‌کننده را فیلتر کند.

زمان تعویض فیلتر روغن :

حداکثر طول عمر یک موتور دیزل علاوه بر اینکه به انتخاب و استفاده صحیح روغن روان‌کار بستگی دارد، به انتخاب و استفاده از فیلتر روغن مناسب، فیلتر سوخت و چرخه تعویض مناسب نیز بستگی دارد .

فیلتر سوخت :

وظیفه اصلی هر فیلتر سوخت دیزل حذف ذرات خارجی و همچنین آب است تا از پمپ بنزین، نازل، آستر سیلندر و رینگ پیستون و غیره محافظت کند و سایش را کاهش دهد و از گرفتگی جلوگیری کند .

زمان تعویض فیلتر سوخت :انواع فیلتر

پس از استفاده از فیلتر برای مدتی، فیلتر آلوده و مسدود‌می‌شود، باید هر چند وقت یکبار تعویض شود. فاصله فیلترهای روغن و سوخت را می‌توان با منحنی مصرف روغن و سوخت تعیین کرد، همچنین توصیه‌می‌شود فیلتر روغن و بنزین هر 250 ساعت، 16000 کیلومتر یا 6 ماه یکبار تعویض‌شود .

فیلتر هوا :

عمدتاً برای فیلتر کردن ذرات و ناخالصی‌های موجود در هوا استفاده‌می‌شود تا سایش میله پیستون، چرخ دنده سوپاپ و سیلندر را کاهش دهد. معمولاً فیلتر هوا از دو قسمت تشکیل شده‌است: فیلتر و پوسته.

به طور کلی دو نوع فیلتر هوا وجود دارد، نوع خشک و نوع مرطوب.

  • فیلتر هوای خشک فیلتری‌است که ناخالصی ها را از هوا از طریق یک عنصر فیلتر نوع خشک جدا می‌کند.
  • با این حال، فیلتر هوای مرطوب شامل دو نوع غوطه‌ور در روغن و حمام روغن است. وظیفه اصلی فیلتر نوع غوطه ور در روغن جداسازی ناخالصی‌ها از هوا از طریق عنصر فیلتر‌است. عملکرد اصلی فیلتر نوع حمام روغن، وارد کردن هوای غبارآلود به مخزن روغن برای حذف بیشتر گرد و غبار‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌است.

چرخه تعویض فیلتر هوا :

هنگامی که ژنراتور معمولی هر 500 ساعت کار می‌کند، فیلتر را تعویض‌کنید. هنگامی که ژنراتور آماده به کار برای 300 ساعت یا نیم سال کار‌می‌کند، آن را جایگزین‌کنید. علاوه بر این، نگهداری ژنراتور نیز بسیار مهم و ضروری‌است که به افزایش چرخه تعویض کمک می‌کند. به طور کلی، دوره نگهداری فیلتر هوای دیزل‌ژنراتور هر 50 ساعت انجام می شود.انواع فیلتر

اگر فیلتر خیلی کثیف نباشد، می‌توان آن را مستقیماً با هوای فشرده دمید، اما باید توجه داشت که فشار هوا نمی تواند خیلی زیاد باشد، علاوه بر این ، نازل نمی تواند خیلی به عنصر فیلتر نزدیک باشد. اما اگر فیلتر بیش از حد کثیف است، باید از مایع تمیز کننده مخصوص برای تمیز کردن آن استفاده‌کنید و سپس آن را باد بزنید تا خشک‌شود. پس از اتمام تمیز کردن، فیلتر هوا را بررسی‌‌کنید، از نور برای روشنایی از داخل و خارج استفاده‌کنید، قسمت خارجی فیلتر را مشاهده‌کنید، اگر لکه نوری وجود دارد، نشان می‌دهد که فیلتر سوراخ شده‌است، باید تعویض‌کنید. همان نوع فیلتر اگر نقطه نوری وجود نداشته‌باشد، نشان می‌دهد که فیلتر سوراخ نشده‌است ، در نصب فیلتر هوا باید دقت‌کنید.

————————————————————————————

فروش فیلتر سوخت یا فیلتر گازوئیل دیزل‌ژنراتور کاترپیلار 3616

فروش فیلتر هوا دیزل‌ژنراتور کاترپیلار 7250 کاوا مدل 3616

انواع فیلتر روغن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *