دیزل ژنراتور

باطری دیزل ژنراتور – باتری دیزل ژنراتور – نحوه انتخاب باتری دیزل ژنراتور

باطری دیزل ژنراتور

چرا دیزل ژنراتورها نیاز به باتری دارند؟

هر کسی که اولین بار دیزل ژنراتور را ببیند ممکن است برایش سؤال پیش بیاید که« دیزل ژنراتور چرا نیاز به باطری دارد؟». ولی جواب خیلی ساده است: برای این‌که توان اولیه برای چرخاندن دیزل در صورت قطعی برق شبکه، را فراهم کند تا دیزل بتواند روشن شود.

وقتی‌که دیزل ژنراتور روشن و راه‌اندازی شد، خودش توان موردنیاز را برای دستگاه‌های متصل تأمین می‌کند.

به‌علاوه‌ی توان اولیه راه‌اندازی دیزل، دیزل ژنراتور ممکن است از باطری برای مصارف زیر برق بگیرد:

 • برای کنترل‌کننده‌های دیجیتالی دیزل ژنراتور
 • برای موتورهای کوچک DC که متصل به دیزل ژنراتور است و نیاز به برق مستقیم دارد مانند موتورهای دمپر هوای ۲۴ ولتی
 • برای سیستم‌های کنترلی و رله‌های تابلو

عیب باطری معمول‌ترین ایراد برای مشکل راه‌اندازی دیزل ژنراتور است

باطری دیزل ژنراتورها معمولاً از نوع سربی اسیدی است که می‌تواند از نوع قدیمی آن غیر سیلد و سیلد که معروف به اتمی است باشند. نوع اتمی یا سیلد آن نیاز به نگهداری ندارد ولی غیر سیلد باید به‌صورت مداوم چک و رسیدگی شود. نوع دیگر باطری نیکل کادمیوم  نیز روی دیزل ژنراتورها می‌توان نصب کرد که معمولاً در صنایع حساس مانند نفت و گاز استفاده می‌شود و قیمت باطری نیکل کادمیوم چندید برابر نوع اسیدی می‌باشد و طول عمر آن خیلی بیشتر از نوع اسیدی است.

برای سایز کردن باطری دیزل ژنراتور موارد زیر تأثیرگذار است و باید در سایزینگ آن در نظر گرفته شود:

 • نوع روغن دیزل
 • دمای محیط زمان استارت
 • تعداد دفعات استارت
 • طول و مدت‌زمان هر استارت
 • نوع باطری اسیدی نوع سیلد یا غیر سیلد و نیکل کادمیوم بستگی دارد
 • مقدار جریانی که استارت دیزل از باطری می‌کشد.

در نظر داشته باشید که سایز باطری خیلی مهم است زیرا ممکن است در هوای سرد نتواند جریان راه‌اندازی مناسب را برای روشن کردن دیزل تأمین کند.

(در هوای سرد روغن دیزل سفت‌تر شده و مثل گیریس می‌شود و به همین علت برای به جریان بیشتری برای حرکت قطعات داخل موتور نیاز است زیرا روغن سفت است).

پیشنهاد می‌شود مقاله‌ی چگونه ماشین را در یک هوای سرد زمستانی روشن کنیم را بخوانید زیرا باطری دیزل با باطری ماشین تفاوتی چندانی ندارد.

اهمیت باتری

باطری‌ها برای کارکرد صحیح دیزل ژنراتورها خیلی مهم هستند و به همین علت معمولاً اولین چیزی است که توسط تکنسین در زمان مشکل راه‌اندازی چک می‌شود. به همین علت، نگه‌داری صحیح باطری دیزل ژنراتور یکی از مهم‌ترین عوامل کارکرد صحیح دیزل ژنراتور شما هست. نگه‌داری باطری دیزل ژنراتور بستگی به نوع آن دارد ولی به معمولاً نگه‌داری آن شامل بخش‌های زیر است:

 • مطمئن شوید که باطری شارژر به همیشه کار می‌کند و به‌صورت صحیح به باطری متصل است
 • به‌صورت دوره‌ای باطریرا باید چک کرد
 • روی باطری تست جریان گیری بر اساس پیشنهاد سازنده انجام شود.

با نگه‌داری و رسیدگی مناسب باطری، یک باطری باکیفیت بین ۳ تا ۵ سال بسته به مقدار استفاده عمر می‌کند.

فاکتورهایی که باید در زمان انتخاب باطری دیزل ژنراتور در نظر بگیریم

باطری دیزل ژنراتور بدون بحث یکی از مهم‌ترین اجزای دیزل ژنراتور است ولی معمولاً آن را دست‌کم می‌گیرند و کمتر به آن اهمیت می‌دهند. بدون باطری حتی دیزل ژنراتور شما نمی‌تواند روشن شود و توان موردنیاز شمارا در حالت اضطراری نمی‌تواند تأمین شود. باطری مناسب را بر اساس شرایط زیر انتخاب کنید:

 • مطمئن شوید که باطری برای کاربری شما مناسب است. دمای محیط، توان موردنیاز برای استارت دیزل، و پیشنهاد‌های سازنده را در انتخاب باطری در نظر بگیرید.
 • باطری که در حال حاضر نصب‌شده است را با معیارهای سازنده مقایسه کنید. باطری که از سایز پیشنهادی سازنده بزرگ‌تر است مناسب است.
 • طول عمر باطری را، قیمت و جریان دهی و گارانتی آن را مقایسه کنید و بهترین باطری را انتخاب کنید.
 • موجود بودن باطری در محدوده‌ی شما برای جایگزینی در صورت خرابی

همچنین پیشنهاد می‌شود در زمستان برای راه اندازی راحت تر دیزل ژنراتور دمای اتاق دیزل ژنراتور را حدود ۱۰ الی ۲۰ درجه نگه دارید. برای دیزل گرم کن آب نصب کنید تا جریان کمتر باطری برای راه اندازی نیاز باشد. نوع روغن هم در استارت تاثیر گذار است. سعی کنید دمای باطری مناسب باشد زیرا دمای پایین آمپر دهی باطری را شدیدا کم می‌کند

برای انتخاب، خرید، نصب و نگهداری باطری با ما تماس بگیرید.

درصورتی‌که سایز باطری مناسب را نمی‌دانید و یا اطلاعات کافی در این زمینه ندارید با ما تماس بگیرید تا در اسرع وقت باطری موردنیاز شمارا تأمین و نصب کنیم.

مقالات مرتبط:

دیزل ژنراتور – ساختار ، نصب ، نگه داری و سیم کشی

گروه فنی مهندسی ماه صنعت انرژی

گروه فنی مهندسی ماه صنعت انرژی فعال در زمینه های : دیزل ژنراتور ( سنکرونایزینگ - نصب و راه اندازی - عیب یابی -نگهداری - تامین دیزل ژنراتور و لوازم یدکی)- فروش ، تست ، راه اندازی و سنکرونایزینگ ژنراتورهای گازی و دیزلی ، ترانسفورماتورهای توزیع و قدرت ، خازن های فشار ضعیف و متوسط- مشاوره و طراحی مهندسی - نظارت و بازرسی - آموزش های تخصصی- پروژه های نفت ، گاز و پتروشیمی - دیتاسنتر - فولاد - احداث پست برق

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا