ترانسفورماتور ایده آل

ترانسفورماتور --ایده آل

تعریف ترانسفورماتور ایده‌آل

ترانسفورماتور ایده‌آل یک ترانسفورماتور فرضی است که در آن هیچ‌گونه تلفاتی اعم تلفات هسته، تلفات مسی و دیگر انواع تلفات وجود ندارد.

راندمان = 100%

مدل ترانسفورماتور ایده‌آل

مدل ترانسفورماتور ایده‌آل بدین صورت است که سیم‌پیچ ترانسفورماتور کاملا القایی و هسته ترانسفورماتور نیز بدون اتلاف است. همچنین رآکتانس نشتی ترانسفورماتور صفر است،

یعنی 100% شار از هسته عبور می‌کند و با سیم پیچ‌های اولیه و ثانویه ترانسفورماتور پیوند می‌خورد. اگرچه هر سیم‌پیچ باید دارای مقاومتی ذاتی باشد که باعث افت ولتاژ و تلفات I2R گردد. در چنین مدلی، سیم‌پیچ ها ایده‌آل (کاملا القایی) در نظر گرفته می‌شوند، یعنی مقاومت سیم‌پیچ‌ها صفر است.

حال اگر یک منبع ولتاژ متناوب V1 به سیم‌پیچ اولیه ترانسفورماتور ایده‌آل اعمال گردد، یک نیروی ضد محرکه الکتریکیEMF القایی در  سیم‌پیچ اولیه ایجاد می شود که 180 درجه با ولتاژ V1 منبع تغذیه اختلاف فاز دارد.

شکل ۱- ولتاژ اولیه

 

شکل ۲- جریان مغناطیس کنندگی

ترانسفورماتور --ایده آل

این جریان مغناطیس‌کنندگی متناوب منجر به تولید شار مغناطیس‌کنندگی متناوب Φ می‌گردد و این شار با جریان تولیدکننده خود متناسب است و در نتیجه با آن همفاز خواهد بود. این شار با سیم‌پیچ ثانویه نیز از طریق هسته تراتسفورماتور پیوند خواهد داشت. در نتیجه یک emf e2 القایی دیگری در دوسر ثانویه وجود خواهد داشت که در واقع emf القای متقابل نشان داده شده در شکل زیر است.

مقالات مرتبط:

ترانسفورماتور قدرت

معادله EMF ترانس ، نسبت تبدیل ترانس

مبانی و اصول کار ترانس

جریان گردابی چیست و چه کاربرد هایی دارد

لینک مقاله زبان اصلی:

Ideal Transformer

گروه فنی مهندسی ماه صنعت انرژی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *