آموزش های پایه ای برقموتور الکتریکی

تفاوت بین اتصال ستاره و مثلث – مقایسه ستاره و مثلث

مقایسه بین اتصال ستاره و مثلث

اغلب در بحث‌های مربوط به  مدارهای سه فاز AC و موتورهای برقی از اصطلاحات ستاره و مثلث استفاده می‌شود. در زیر جدولی وجود دارد که اتصالات ستاره و مثلث را با یکدیگر مقایسه می‌کند که تفاوت بین اتصالات ستاره (Y) و دلتا (Δ) در آن ارائه شده است.

ستاره مثلث

تفاوت بین اتصال ستاره و مثلث

اتصال ستاره (Y) اتصال مثلث (Δ)
در اتصال  ستاره، سر ابتدا و انتهای (سر مشابه) سه سیم پیچ به هم وصل می شوند تا نقطه خنثی را تشکیل دهند. یک سیم مشترک از نقطه ای که به آن  خنثی گفته می شود، خارج می شود. در اتصال  مثلث، سرهای مخالف سه سیم پیچ به هم وصل می شوند. به عبارت دیگر، انتهای هر سیم پیچ به ابتدای سیم پیچ دیگر متصل شده و سه سیم از اتصالات سیم پیچ خارج می شود.
یک نقطه خنثی یا ستاره وجود دارد. در اتصال مثلث نقطه خنثی وجود ندارد.
سیستم سه فاز چهارسیمه از اتصالات ستاره (سیستم ۳ فاز، ۴ سیم) به دست می آید. همچنین ممکن است سیستم ۳ فاز ۳سیمه نیز از اتصال ستاره استخراج گردد. سیستم سه فاز سه سیمه از اتصالات مثلث بدست می آید ، (سیستم ۳ فاز ۳ سیمه) یعنی سیستم  ۳ فاز ۴ سیم در اتصال مثلث امکان پذیر نیست.
جریان خط با جریان فاز برابر است؛

I= IPH

جریان خط √۳ برابر جریان فاز است.

IL = √۳ IPH

ولتاژ خط √۳ برابر ولتاژ فاز است

VL = √۳ VPH

ولتاژ خط با ولتاژ فاز برابر است

V= VPH

در اتصال ستاره، توان یه فاز از رابطه زیر محاسله می شود:

P = √۳ x VL x IL x CosФ …. Or

P = 3 x VPH x IPH x CosФ

P = √۳ V x 1

در اتصال مثلث، توان سه فاز از رابطه زیر محاسبله می شود:

P = √۳ x VL x IL x CosФ … Or

P = 3 x VPH x IPH x CosФ

P = 3 x V (1/√۳)

سرعت موتورهای با اتصال ستاره کمتر است زیرا ولتاژ ۱/√۳ برابر را دریافت می کنند. سرعت موتورهای با اتصال مثلث ببشتر است زیرا هر فاز کل ولتاژ خط را دریافت می کند.
در  اتصال ستاره، راه اندازی نرم و عملکرد با توان نامی، عملکرد نرمال و بدون بیش از حد داغ شدن حاصل می شود.در این حالت جریان راه اندازی خیلی کمتر از حالت مثله است در اتصال مثلث، موتور بیشترین توان خروجی را دارد. (توان خروجی ۳ برابر توان حالت ستاره است و جریان راه خیلی بالایی دارد(
جریان در زمان راه اندازی تقریبا ۳ برابر جریان نامی است. در زمان راه اندازی موتور امکان دارد جریان راه اندازی تا ۱۰ برابر جریان نامی موتور برسد. لذا معولا از روش ستاره مثلث برای راه اندازی موتورها در این نوع اتصال استفاده می شود
در اتصال ستاره، ولتاژ فاز  ۱/√۳ برابر ولتاژ خط است، بنابراین به تعداد دور کمتری نیاز دارد و در مصرف مس صرفه جویی می شود. در اتصال مثلث، ولتاژ خط با ولتاژ فاز برابر است و به تعداد دور بیشتری نیاز دارد که کل هزینه را افزایش می دهد.
به عایق بندی کمتری نیاز است زیرا ولتاژ فاز در مقایسه با اتصال مثلث کمتر است به عایق بندی بیشتری نیاز است زیرا ولتاژ فاز با ولتاژ خط برابر است.
اتصال ستاره بیشتر در سیستم انتقال توان استفاده می شود. اتصال مثلث بیشتر در سیستم توزیع و صنایع مورد استفاده قرار می گیرد.

مقالات مرتبط:

تفاوت بین یک باتری و یک خازن

تفاوت بین توان اکتیو و راکتیو چیست؟

تفاوت بین مدارشکن و جداکننده/ قطع‌کننده

تفاوت بین کلید های MCB, MCCB, ELCB & RCB, RCD یا  RCCB

لینک زبان اصلی مقاله:

Difference between Star and Delta Connections – Comparison Of Y/Δ

محسن ترابی

مهندس برق قدرت، فوق لیسانس برق قدرت از دانشگاه سراسری یزد، موسس ماه صنعت، متخصص در ژنراتور، دیزل، طراحی و ساخت موتورهای الکتریکی، سنکرون و سیستم های حفاظت الکتریکی به خصوص حفاظت ژنراتور. دارای گواهی ثبت اختراع ساخت موتور PMSM‌ معکوس گرد. هدف از ایجاد این وبسایت و مقالات آن آموزش در راستای توسعه ی صنعت برق کشور عزیزمان ایران می باشد و سعی می کنم مقالات کاربردی در راستای این هدف در وبسایت انتشار بدهم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن