تفاوت بین ترانسفورماتور تک فاز و سه فاز

تفاوت بین ترانسفورماتور تک فاز و سه فاز - ماه صنعت انرژی

تفاوت‌بین ترانسفورماتور تکفاز و ترانسفورماتور سه فاز چیست؟

همه ما می دانیم که ترانسفورماتور در ماشین های الکتریکی  برای افزایش یا کاهش سطح ولتاژ و جریان متناوب برای انتقال برق از ایستگاه‌های تولید به منازل به عنوان مصارف مسکونی و صنعتی به عنوان کاربردهای تجاری استفاده‌می‌شود.

علیرغم کاربردهای متفاوت ترانسفورماتورها ، دو نوع اصلی ترانسفورماتور ،مبتنی بر سیستم‌های تامین وجود دارد.

===========================

تفاوت اصلی بین یک ترانسفورماتور تک فاز و یک ترانسفورماتور سه فاز در این‌است که : ترانسفورماتور تک فاز یک منبع تغذیه تک فاز به مدارها از طریق دو هادی یعنی فاز  و خنثی  ارائه می‌دهد در حالی که ترانسفورماتور سه فاز یک منبع سه فاز را ارائه می‌دهد. تامین فاز در صورت نیاز ازطریق سه فاز  و یک هادی خنثی (بر اساس نیاز سیستم) صورت می‌گیرد .

ترانسفورماتور تک فاز

ترانس تک فاز یک سیم‌پیچ تک‌است که دور هسته پیچیده شده‌است. سیم‌پیچ جفت به عنوان سیم‌پیچ اولیه و ثانویه از یکدیگر عایق الکتریکی هستند. که دارای 4 ترمینال (2 ترمینال برای اولیه و 2 ترمینال برای ثانویه) به عنوان فاز و خنثی به کار برده شده‌است. ساختمان پیچیده‌ای برای سیم‌پیچ‌ها (مانند ستاره یا دلتا ) وجود ندارد و برای تکمیل مدار هم به سیم فاز و هم سیم خنثی نیازاست.

در ایالات متحده، سمت اولیه ترانسفورماتور تک فاز به 7200 ولت وصل می‌شود. و ثانویه ولتاژ تک فاز 120 ولت و 240 ولت را ارائه‌می‌دهد. در کشورهای بریتانیا و اتحادیه اروپا و IEC،  اولیه ترانس به 11 کیلو ولت وصل‌می‌شود . و ثانویه ترانس منبع تغذیه تک فاز 230 ولتی را برای مصرف‌کننده فراهم می‌کند.

ترانسفورماتور تکفاز - ماه صنعت انرژی

ترانسفورماتورهای تک فاز بر روی تیرهای برق نزدیک خانه ها نصب می شوند و عمدتاً در آمریکای شمالی استفاده‌می‌شوند. آنها با داشتن ظرفیت کم هزینه کمتری نیز دارند، از این رو برای بارهای خانگی و با توان کمتر (کاربردهای مسکونی و خانگی) استفاد‌ه‌می‌شوند.

===========================

ویدیوی این محصول

===========================

ترانسفورماتور سه فاز

اساساً سه ترانسفورماتور تک فاز‌است که در یک واحد به هم متصل شده اند. به طور متناوب، سه جفت مجموعه سیم‌پیچ‌های القایی بالا به دور یک هسته در ساختارهای مختلف مانند:

  • دلتا – دلتا (Δ-Δ)
  • دلتا – ستاره (Δ-Y)
  • ستاره – ستاره (Y-Y)
  • دلتا ستاره ( ΔY)

بسیاری از ترکیبات دیگر بر اساس نیازهای سیستم پیچیده می‌شوند .

در ایالات متحده، سمت اولیه یک ترانسفورماتور سه فاز به 7200 ولت وصل می‌شود. و ثانویه سطوح ولتاژ تک فاز و سه فاز مانند 120 ولت و 240 ولت، 208 ولت، 277 ولت، 480 ولت و غیره را فراهم می‌کند. در بریتانیا و اتحادیه اروپا و کشورهای زیر IEC اولیه به 11 کیلو ولت وصل می‌شود و ثانویه 230 ولت تک فاز و 400 ولت سه فاز را برای مصرف کننده ( مشتریان خانگی و صنعتی ) فراهم می‌کند.

ترانسفورماتور سه فاز - ماه صنعت انرژی

===========================

ترانسفورماتورهای سه فاز عموماً در پست‌های تولید برق (برای بالا بردن سطح ولتاژ و انتقال توان بالا)‌استفاده می‌شوند. و ولتاژ سه فاز را برای مشتریان دارای تقاضای توان بالا مانند مصارف صنعتی و تجاری تأمین می‌کنند.

تفاوت‌های کلیدی‌بین ترانسفورماتورهای تکفاز و سه فاز

در شکل زیر تفاوت‌های اصلی‌بین ترانسفورماتور تکفاز و سه فاز آورده‌شده‌است.

 ترانسفورماتور سه فاز ترانسفورماتور تک فاز
دارای سه مجموعه سیم‌پیچ اولیه و ثانویه است که در اتصالات ستاره یا دلتا متصل می شوند. دارای یک مجموعه سیم‌پیچ اولیه و ثانویه است که بیشتر در آمریکای شمالی استفاده می‌شود.
این یک بانک از سه ترانسفورماتور تک فاز متصل در یک واحد است. این یک واحد از دو سیم‌پیچ (اولیه و ثانویه) است.
پیچ های اولیه و ثانویه ممکن‌است به صورت زیر پیکربندی شوند.1-دلتا -دلتا  2-دلتا – ستاره 3- ستاره -ستاره 4-ستاره – دلتا سیم‌پیچ های اولیه (سیم‌پیچ های کم به عنوان لایه اول) و سیم‌پیچ های ثانویه (ولتاژ بالا به عنوان لایه دوم) در طراحی ساده و ابتدایی روی هسته اصلی که از طریق یک محیط عایق مانند روغن به عنوان روش خنک کننده از یکدیگر عایق بندی شده اند وصل می شوند.
اولیه به 7200 ولت آمریکا و 11 کیلو ولت در انگلستان و اتحادیه اروپا وصل شده‌است و ثانویه هم تک فاز و هم سه فاز را ارائه می‌دهد. 120 ولت و 240 ولت، 208 ولت، 277 ولت، 480 ولت و غیره در ایالات متحده و 400 ولت (3P) و 230 ولت (1P) در بریتانیا و اتحادیه اروپا

اولیه به 7200 ولت آمریکا و 11 کیلو ولت در بریتانیا و اتحادیه اروپا وصل شده‌است و ثانویه ولتاژ تک فاز 120 ولت و 240 ولت در ایالات متحده و 230 ولت در بریتانیا و اتحادیه اروپا را ارائه می‌دهد.

این منبع تغذیه سه فاز را از طریق سه فاز و سیم خنثی یا فقط هادی‌های 3 فاز فراهم می‌کند. این منبع تغذیه تک فاز را از طریق سیم یک فاز و یک سیم خنثی   فراهم می‌کند.
هر دو منبع تغذیه تک فاز و سه فاز را می توان از ترانسفورماتور سه فاز بدست آورد. از یک ترانسفورماتور تک فاز نمی توان یک منبع تغذیه سه فاز دریافت کرد.
بدون نیاز به استفاده‌از دستگاه‌های اضافی برای تبدیل یک منبع تغذیه سه فاز به یک سیستم تک فاز زیرا آن را به عنوان یک ویژگی داخلی دارد. تبدیل منبع تغذیه سه فاز از ترانسفورماتور تک فاز کمی پیچیده و گران‌است.
ظرفیت انتقال نیرو به دلیل هادی‌های سه فاز بالاست. ظرفیت انتقال نیرو به دلیل یک هادی یک فاز کمتر‌است.
هزینه کمی بالاتر‌است. هزینه کمتری دارد.
سایز آن بزرگتر‌است. سایز آن کوچک است.
انتقال توان الکتریکی به دلیل هادی‌های سه فاز بالاست. انتقال نیرو به دلیل یک هادی یک فاز کمتر است.
طراحی شده در درجه بندی بالا و استفاده برای بارهای بزرگتر در رتبه بندی های کوچک طراحی شده و برای بارهای کوچک استفاده می‌شود.
هنگام بروز خطا در یک خط (ثانویه)، بار متصل به دو خط دیگر به خوبی کار می‌کند. در صورت خرابی ترانسفورماتور تک فاز، کل سیستم متصل به آن خاموش می‌شود.
کاربردهای خانگی و مسکونی ترانسفورماتورهای سه فاز برای اهداف انتقال نیرو در ایستگاه‌های تولید برق استفاده می شوند. کاربردهای صنعتی و تجاری ترانسفورماتورهای تک فاز بیشتر برای اهداف توزیع برق برای کاربران نهایی استفاده می شوند.

===========================

بهترین کتاب‌های زبان اصلی برق در سال 2022

Difference Between Single Phase and Three Phase Transformer

عملکرد موازی ترانسفورماتورهای تک فاز و سه فاز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *