ترانسفورماتور قدرت

تفاوت مابین ترانس قدرت و ترانس توزیع

تفاوت مابین ترانس قدرت و ترانس توزیع

تفاوت اصلی

ترانس قدرت در خطوط انتقال و برای افزایش و یا کاهش ولتاژ ( ۴۰۰Kv , 200Kv , 110Kv, 66Kv, 33Kv) مورد استفاده قرار می گیردو دارای توان معمولا بالای ۲۰۰۰ مگاولت آمپر هستند.

ترانسفورماتور

ترانس توزیع معمولا در سطح ولتاژ پایین تر و برای تغذیه مصرف کننده نهایی مورد استفاده قرار می گیرد و دارای توان نامی کمتر از ۲۰۰ مگاولت آمپر است.

اندازه ترانس / سطح ایزولاسیون

ترانس قدرت با هدف توزیع بارهای بزرگ و ولتاژ بیشتر از ۳۳ کیلوولت مورد استفاده قرار می گیرد و نسبت به ترانس دیگر دارای ابعاد بزرگ است و دارای سطح عایقی بالاتری نیز می باشد.

ترانس توزیع به منظور توزیع انرژی الکتریکی در ولتاژ پایین که معمولا کمتر از ۳۳ کیلو ولت است مورد استفاده قرار می گرد. دارای راندمان ۵۰ الی ۷۰ درصد بوده و دارای نصب آسان و ابعاد کوچک است و تلفات مغناطیسی در آن پایین است و هیچ گاه تحت بار کامل نمی رود.

تلفات آهنی و مسی

ترانس قدرت در خطوط توزیع مورد استفاده قرار می گیرند و از این رو مستقیم به مصرف کننده نهایی وصل نمی باشد. هیچگاه این ترانس تحت بار کامل نمی رود در نتیجه تلفات آهنی در آن ۲۴ ساعت در روز و نلفات مسی بسته به مصرف کننده شکل می گیرد. بار میانگین معمول بر روی این ترانس ۷۵% بوده و معمولا بهترین راندمان نیز در آن ها در همین بار شکل می گیرد.

با توجه به این که این راندمان در زمان های مختلف متفاوت است راندمان کلی روز به عنوان مرجع مورد استفاده قرار می گیرد.

ترانس قدرت برای انتقال به عنوان دستگاه افزاینده استفاده می شود و این به نحوی است که تلفات مسی آن برای توان جاری شده حالت کمینه داشته باشد. این ترانس به نحوی طراحی می شود که کار اصلی خود را در مکانی نزدیک به زانوی منحنی اشباع انجام دهد. این موضوع حجم هسته را کاهش می دهد.

در بار حداکثری به طور معمول تلفات مسی و آهنی این ترانس برابر است.

ترانس توزیع قطعا نمی تواند به مانند این مورد ایجاد شود. از این رو در هنگام طراحی راندمان روزانه مدنظر است. این موضوع بسته به سیکل توانی است.

ترانس قدرت معمولا در بار حداکثری عمل می کند. در نتیجه به نحوی طراحی می شود که تلفات مسی حالت کمینه داشته باشد و از این رو به شکلی طراحی می شود تلفات آهنی کمینه باشد.

در ترانس قدرت حجم شار بیشتر از ترانس توزیع است.

کارایی حداکثری

یک تفاوت اصلی بین این دو ترانس این است که ترانس توزیع برای کارایی مابین ۶۰ الی ۷۰ درصد طراحی شده است و معمولا در بار کامل عمل نمی کند. بار آن مبتنی بر درخواست شبکه است. ترانس قدرت معمولا برای کار در بار حداکثری طراحی می شود که این موضوع معمولا نزدیک به ایستگاه تولید است.

ترانس توزیع به عنوان سطوح ولتاژی مدنظر قرار گرفته می شود که در آن ولتاژ تمایل به کاهش دارد. ولتاژ ثانویه معمولا ولتاژی است که به مصرف کننده تحویل می شود. به علت محدودیت در افت ولتاژ معمولا این ترانس نمی تواند این ولتاژ را در فاصله بالا انتقال دهد.

در نتیجه ، اکثر سیستم های توزیع تمایل دارند بسیاری از “خوشه ها” بارهایی را که از ترانسفورماتورهای توزیع شده تغذیه می شوند ، در بر گیرند ، و این به نوبه خود به معنای آن است که درجه حرارت ترانسفورماتورهای توزیع برای پشتیبانی از بارهای لازم برای تحمل آن ها نباید بسیار بالا باشد.
.

کارایی کل روز = خروجی به کیلووات / ورودی به کیلوولت ساعت که معمولا کمتر از کارایی نامی است.

مقالات مرتبط :

تفاوت بین صاعقه گیر و برق گیر

تفاوت بین مقاومت و راکتانس

تفاوت بین موتور القایی و موتور سنکرون

تفاوت های بین ترانسفورماتور و موتورهای القایی

 

محسن ترابی

مهندس برق قدرت، فوق لیسانس برق قدرت از دانشگاه سراسری یزد، موسس ماه صنعت، متخصص در ژنراتور، دیزل، طراحی و ساخت موتورهای الکتریکی، سنکرون و سیستم های حفاظت الکتریکی به خصوص حفاظت ژنراتور. دارای گواهی ثبت اختراع ساخت موتور PMSM‌ معکوس گرد. هدف از ایجاد این وبسایت و مقالات آن آموزش در راستای توسعه ی صنعت برق کشور عزیزمان ایران می باشد و سعی می کنم مقالات کاربردی در راستای این هدف در وبسایت انتشار بدهم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن