theme wordpress
حفاظت و رلهدیزل ژنراتورژنراتور

حفاظت از  دست دادن میدان ژنراتور (Loss-of-Field Protection)

ادامه ی مطلب حفاظت ژنراتور حفاظت ژنراتور

بخش ۴- حفاظت از  دست دادن میدان ژنراتور (Loss-of-Field Protection)

از دست دادن تحرک می تواند تا حدی در خود سیستم تحریک با نظارت بر از دست دادن ولتاژ یا جریان میدان تشخیص داده شود. برای ژنراتورهایی که با یک سیستم قدرت موازی شده اند ، روش ترجیح داده شده برای نظارت بر از دست دادن میدان در ترمینال های ژنراتور است. هنگامی که یک ژنراتور قدرت توان میدان تحریک را از دست می دهد، در سیستم به عنوان یک بار القایی به نظر می رسد، و دستگاه شروع به جذب مقدار زیادی توان راکتیو می کند. از دست دادن میدان را می توان با اندازه گیری جریان توان راکتیو (40Q) یا امپدانس ظاهری (40Z) در ترمینال های ژنراتور تشخیص داد.

نمودار قدرت (صفحه P-Q) شکل 21 ویژگی های (رله 40Q) Basler BE1-11g و ویژگی BE1-40Q را با یک تنظیم موردی ، یک نمونه منحنی توانایی حرارتی و نمونه ای از مسیر از دست دادن تحریک را نشان می دهد. ربع اول این نمودار برای کارکرد ضریب توان پس فاز (ژنراتور توان راکتیو تامین می کند) استفاده می شود. مسیر در نقطه A شروع می شود و به سمت منطقه ضریب توان پیشفاز (ربع چهارم) حرکت می کند و می تواند به آسانی از توان حرارتی واحد فراتر رود. به دلیل دیگر شرایط گذرا، تاخیر در تریپ در حدود 0.2-0.3 ثانیه توصیه می شود تا از عملکرد ناخواسته این رله جلوگیری شود. دومین زون یا منطقه با یک تریپ سرعت بالا ممکن است برای شرایط شدید زیر تحریک افزوده شود.

شکل 21: برای از دست دادن میدان، مسیر توان از نقطهA به سمت ربع چهارم حرکت می کند.

شکل 21- برای از دست دادن میدان، مسیر توان از نقطهA به سمت ربع چهارم حرکت می کند
شکل 21- برای از دست دادن میدان، مسیر توان از نقطهA به سمت ربع چهارم حرکت می کند

هنگامی که رله عمل کننده بر اساس امپدانس ، مانند رله 40Z  در BE1-11g، برای شناسایی از دست دادن تحریک استفاده می شود، منطقه تریپ به طور معمول یک دایره Mho که مرکز آن در حدود محور X است، که از محور R با X’d / 2 فاصله دارد و لبه پایین تر از محور R به مقدار 1.1 • Xd فاصله دارد. دو منطقه استفاده می شود: یک منطقه با سرعت بالا و منطقه با تاخیر زمانی.

شکل 22: از دست دادن تحرک با استفاده از رله امپدانس.

شکل 22-از دست دادن تحرک با استفاده از رله امپدانس
شکل 22-از دست دادن تحرک با استفاده از رله امپدانس

با از دست دادن کامل تحریک، واحد در نهایت به عنوان یک ژنراتور القایی با لغزش مثبت کار می کند. از آنجائیکه واحد در حال کار بالای سرعت سنکرون می باشد، جریان های بیش از حدی می توانند در روتور جریان یابد و در نتیجه باعث گرمای شدیدی که در اجزای روترو می شود. این گرما توسط رله حرارتی 49، که برای تشخیص اضافه بارهای استاتور استفاده می شود، نمی تواند تشخیص داده شود.

قابلیت حرارتی روتور همچنین می تواند با کاهش جزئی در تحریک به دلیل یک خطای اپراتور یا خطا در تنظیم کننده ولتاژ تجاوز شود. اگر یک واحد در ابتدا توان راکتیو تولید کند و سپس پس از از دست دادن تحریک توان راکتیو را جذب کند، نوسانات و شناور بودن توان راکتیو می تواند ولتاژ را به طور قابل توجهی کاهش دهد. علاوه بر این، ولتاژ نوسان می کند و بارهای حساس را تحت تاثیر قرار می دهد. اگر این واحد نسبت به منابع توان راکتیو خارجی بزرگ باشد، می تواند منجر به بی ثباتی سیستم شود.

محسن ترابی

مهندس برق قدرت، فوق لیسانس برق قدرت از دانشگاه سراسری یزد، موسس ماه صنعت، متخصص در ژنراتور، دیزل، طراحی و ساخت موتورهای الکتریکی، سنکرون و سیستم های حفاظت الکتریکی به خصوص حفاظت ژنراتور. دارای گواهی ثبت اختراع ساخت موتور PMSM‌ معکوس گرد. هدف از ایجاد این وبسایت و مقالات آن آموزش در راستای توسعه ی صنعت برق کشور عزیزمان ایران می باشد و سعی می کنم مقالات کاربردی در راستای این هدف در وبسایت انتشار بدهم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن