theme wordpress
حفاظت و رلهدیزل ژنراتورژنراتور

حفاظت توان معکوس ژنراتور

ادامه ی مطلب حفاظت ژنراتور حفاظت ژنراتور

بخش ۴- حفاظت توان معکوس (Reverse Power Protection)

رله توان معکوس (۳۲) در شکل ۱۸ حرکت توان حقیقی را به سمت ژنراتور بررسی می کند، که اگر ژنراتور نیرومحرکه چرخان خودش مانند موتور دیزل را از دست بدهد توان به سمت ژنراتور برگشته و توان معکوس، اتفاق می افتد. از آنجا که ژنراتور خطا دار نیست، CT ها در هر دو طرف ژنراتور یک جریان اندازه گیری شده مشابه را فراهم می کنند.

تصویر 18-حفاظت ضد موتوری (32)، از دست دادن میدان (40)
تصویر ۱۸-حفاظت ضد موتوری (۳۲)، از دست دادن میدان (۴۰)

تصویر ۱۸٫ حفاظت ضد موتوری (۳۲)، از دست دادن میدان (۴۰)،.

در یک توربین بخار، فشار کم باعث گرم شدن پره ها به خاطر کمبود فشار جریان بخار گرم می شود. در واحدهای دیزلی توربین گازی مقدار زیادی توان موتوری را دریافت می کنند که ممکن است مشکلات مکانیکی ایجاد شود. در مورد دیزل، ممکن است خطر آتش سوزی و / یا انفجار به دلیل نسوختن  سوخت رخ دهد. بنابراین، هر زمان که ممکن است ژنراتور به منبع ایجاد توان موتوری متصل شود حفاظت از ضد موتوری (رله توان معکوس ) توصیه می شود. زمانی که یک نوع حفاظتی غیر الکتریکی در حال استفاده است، همانطور که در مورد یک واحد توربین بخار این صدق می کند، رله توان معکوس ۳۲ از باز کردن بریکر ژنراتور قبل از خاموشی محرک اصلی ژنراتور جلوگیری می کند. برای برداشتن بار پس از سنکرون کردن زمانی که ژنراتور در ابتدا کندتر از سیستم است باید تاخیر زمانی این رله در حدود ۵-۳۰ ثانیه تنظیم شود تا کنترلر زمان کافی برای این کار داشته باشد.(در زمان سنکرون شدن امکان دارد در لحظه اول ژنراتور وارد حالت موتوری شود ولی کنترلر سریعا فرمان داده و مقدار سوخت را افزایش می دهد تا ژنراتور از مود موتوری خارج شود. لذا در زمان سنکرون کردن برای جلوگیری از تریپ به علت توان معکوس ایجاد شده به مقداری تاخیر در این رله نیاز داریم)

حالت موتوری می تواند با جاری شدن توان راکتیو بزرگ رخ دهد. شکل ۱۹ یک ژنراتور تولید کننده را در ضریب توان ۰٫۸ نشان می دهد. هنگامی که نیرو محرکه ژنراتور از دست می رود، توان معکوس شده به ژنراتور، وارد حالت موتوری می شود (۱۰٪ در این مورد). با این حال، سیستم تحریک مقدار ثابت var  را نگه می دارد، و باعث می شود که ضریب قدرت به ۰٫۰۸PF کاهش یابد.

رله های عددی نسبت به  رله های تک فانکشن  در پاسخ به ضریب توان پایین بهتر واکنش نشان می دهند. BE1-11g و دیگر سیستم های رله عددی باسلر ژنراتور های در حال کار در حالت موتوری را تا ضریب قدرت به اندازه ۰٫۰۲۵ یا ۸۸٫۶ شناسایی می کنند.

شکل ۱۹٫ نمونه جاری شدن زیاد توان با VAR زیاد / ضریب توان پایین

شکل 19- نمونه جاری شدن زیاد توان با VAR زیاد - ضریب توان پایین
شکل ۱۹- نمونه جاری شدن زیاد توان با VAR زیاد – ضریب توان پایین

شکل ۲۰ استفاده از دو رله توان معکوس: ۳۲-۱ و ۳۲-۲را نشان می دهد. حفاظت ۳۲-۱ روی تریپ ژنراتور دستگاههایی که می توانند منتظر بمانند تا واحد وارد حالت موتوری شود، نظارت می کند. زمانی که حالت موتوری برای شرایط غیر الکتریکی و شرایط الکتریکی انتخاب شده (به عنوان مثال، از دست دادن میدان و اضافه دما) از رخ دادن اضافه سرعت ایجاد شده در واحد های بخار بزرگ را می توان با تاخیر در تریپ کردن بریکر اصلی و میدان جلوگیری کرد. عملکرد ۳۲-۱ باید حدود ۳ ثانیه با تاخیر باشد ، در حالی که رله ۳۲-۲ باید حدود ۲۰ ثانیه تاخیر داشته باشد. تاخیر زمانی بر اساس پاسخ ژنراتور در طول نوسان توان است. عملکرد ۳۲-۲ به صورت مستقیم برای حالت های توان موتوری که توسط رله قفل (لاک اوت) ۸۶NE  تحریک نشده باشد تریپ می کند – به عنوان مثال، خطا در عملکرد کنترل گاورنر.

شکل ۲۰٫ رله توان معکوس ۳۲-۱ از برگشت توان بار قبل از خاموش شدن نیرومحرکه برای تریپ های انتخابی جلوگیری می کند ؛ رله  ۳۲-۲ اگر حالت  موتوری با استفاده از رله  ۸۶NE  قفل نشده باشد عمل می کند.

شکل 20- رله توان معکوس 32-1 از برگشت توان بار قبل از خاموش شدن نیرومحرکه برای ترپ های انتخابی جلوگیری می کند ؛ رله  32-2 اگر حالت  موتوری با استفاده از رله  86NE  قفل نشده باشد عمل می کند
شکل ۲۰- رله توان معکوس ۳۲-۱ از برگشت توان بار قبل از خاموش شدن نیرومحرکه برای ترپ های انتخابی جلوگیری می کند ؛ رله ۳۲-۲ اگر حالت موتوری با استفاده از رله ۸۶NE قفل نشده باشد عمل می کند

محسن ترابی

مهندس برق قدرت، فوق لیسانس برق قدرت از دانشگاه سراسری یزد، موسس ماه صنعت، متخصص در ژنراتور، دیزل، طراحی و ساخت موتورهای الکتریکی، سنکرون و سیستم های حفاظت الکتریکی به خصوص حفاظت ژنراتور. دارای گواهی ثبت اختراع ساخت موتور PMSM‌ معکوس گرد. هدف از ایجاد این وبسایت و مقالات آن آموزش در راستای توسعه ی صنعت برق کشور عزیزمان ایران می باشد و سعی می کنم مقالات کاربردی در راستای این هدف در وبسایت انتشار بدهم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن
بستن