آموزش های پایه ای برقترانسفورماتور قدرتحفاظت و رله

حفاظت خطای زمین محدود شده ترانسفورماتور (Restricted Earth Fault Protection of Transformer)

حفاظت خطای زمین محدود شده ترانسفورماتور ( رله REF )

(REF)  (Restricted Earth Fault Protection of Transformer)

پروژه های انجام شده توسط شرکت ماه صنعت در ارتباط با ترانسفورماتور را اینجا ببینید 

یک خطای خارجی (خارج از زون حفاظت) در سمت ستاره منجر به جاری شدن جریان در CT  خط، فاز آسیب دیده شده و در عین حال یک جریان متعادل در CT نوترال(نول) جاری میشود.

 از این رو جریان حاصل شده  در رله صفر است.

بنابراین رله REF برای خطای زمین خارجی عمل نخواهد کرد.(خازج از زون یا محدوده عملکرد)

اما در زمان بروز خطای داخلی ، CT نوترال فقط جریان خطای نامتعادلی را عبور می دهد و رله REF عمل خواهد کرد.

این طرح حفاظت از خطای زمین محدود شده برای خطای درونی ترانسفورماتور برق بسیار حساس است.این طرح حفاظت نسبتاً ارزانتر از طرح حفاظت دیفرانسیل است.

حفاظت خطای زمین محدود شده در ترانسفورماتور قدرت الکتریکی برای تشخیص خطای ارت داخلی ترانسفورماتور ارائه شده است. در این طرح ، CT ثانویه از هر فاز از یک ترانسفورماتور قدرت ، همانطور که در شکل نشان داده شده است ، به یکدیگر متصل می شوند. سپس ترمینال های مشترک به ثانویه CT نول یا NCT متصل می شوند.

سی تی یا ترانسفورماتور جریان متصل به خنثی ترانسفورماتور قدرت را ترانسفورماتور جریان خنثی یا CT خنثی یا به سادگی NCT می نامیم. هرگاه نامتعادلی بین سه فاز از ترانسفورماتور قدرت وجود داشته باشد ، یک جریان نامتعادل منتجه از طریق مسیر بسته متصل به ترمینال های مشترک ثانویه های CT رخ می دهد. جریان نامتعادل نیز از طریق نوترال ترانسفورماتور قدرت جریان می یابد و از این رو به دلیل نامتعادلی جریان نول یک جریان ثانویه در CT نول بوجود خواهدآمد.

در طرح خطای زمین محدود شده ، ترمینال های مشترک CT فاز به ثانویه CT نوترال متصل می شوند به گونه ای که جریان نامتعادلی ثانویه CT فاز ، و جریان ثانویه CT نوترال با یکدیگر مخالف باشد. اگر هر دو جریان از نظر دامنه مساوی باشند ، هیچ جریانی از طریق مسیر بسته گفته شده بوجود نخواهد آمد . در این مسیر بسته شده ، رله ی خطای زمین محدود شده وجود دارد .  از این رو رله عمل نخواهد کرد حتی زمانیکه یک فاز ترانسفورماتور قدرت جریان نامتعادلی داشته باشد .

حفاظت خطای زمین شده ترانسفورماتور طرح ۳
حفاظت خطای زمین محدود شده ترانسفورماتور طرح ۲
حفاظت خطای زمین محدود شده ترانسفورماتور طرح ۲
حفاظت خطای زمین محدود شده ترانسفورماتور
حفاظت خطای زمین محدود شده ترانسفورماتور

مقالات مرتبط:

حفاظت ترانسفورماتور قدرت و خطاهای آن

حفاظت واحد (unit protection) چیست و چرا به طور گسترده در شبکه های انتقال استفاده می شود

واحدها و سیستم های حفاظت الکتریکی

لینک مقاله زبان اصلی:

Restricted Earth Fault Protection of Transformer | REF Protection

محسن ترابی

مهندس برق قدرت، فوق لیسانس برق قدرت از دانشگاه سراسری یزد، موسس ماه صنعت، متخصص در ژنراتور، دیزل، طراحی و ساخت موتورهای الکتریکی، سنکرون و سیستم های حفاظت الکتریکی به خصوص حفاظت ژنراتور. دارای گواهی ثبت اختراع ساخت موتور PMSM‌ معکوس گرد. هدف از ایجاد این وبسایت و مقالات آن آموزش در راستای توسعه ی صنعت برق کشور عزیزمان ایران می باشد و سعی می کنم مقالات کاربردی در راستای این هدف در وبسایت انتشار بدهم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن