theme wordpress
حفاظت و رلهدیزل ژنراتورژنراتور

سنکرون چک و سنکرون کردن خودکار در ژنراتور

 

ادامه ی مطلب  حفاظت ژنراتور

بخش ۱۳-سنکرون چک و سنکرون کردن خودکار در ژنراتور

قبل از اتصال ژنراتور به سیستم قدرت، مهم است که فرکانس ژنراتور و سیستم، ولتاژ و زاویه فاز در با هم برابر و در یک اندازه باشند، که به عنوان رله سنکرون چک (25) شناخته می شود. پارامترهای معمول در شکل 31 نشان داده شده است. در کابردهای معمول نیاز به  خطای کمتر از 6 RPM، اختلاف ولتاژ 2٪ و اختلاف زاویه فاز کمتر  قبل از بستن بریکر نیاز دارند،. Basler BE1-11g و BE1-25 می توانند حفاظت سنکرون چک را انجام دهند.

سنکرون سازی خودکار (25A) به یک سیستم اشاره می کند که به طور خودکار یک ژنراتور را با سیستم قدرت دیگر سنکرون می کند. این شامل ارسال دستورات بالا بردن و پایین بردن ولتاژ و سرعت به تنظیم کننده ولتاژ و گاورن نیرومحرکه اصلی می باشد. هنگامی که سیستم در سنکرون است، رله autosync طوری طراحی شده است که یک دستور وصل کلید در پیش از نقطه خطای زاویه صفر برای جبران تاخیر بسته شدن کلید ارسال می کند. به طور معمول، رله 25، که معمولا برای نظارت بر عملکرد 25A و سنکرون سازی دستی تنظیم شده است، با پارامترهای وسیع تر (wider)از 25A تنظیم شده است تا با اقدامات 25A هماهنگ شود. ویژگی سنکرون کردن خودکار در Basler BE1-11g به عنوان یک آپشن در دسترس است.

شکل 31. پارامترهای سنکرون : لغزش، زاویه پیشی، زمان بسته شدن بریکر

شکل 31- پارامترهای سنکرون - لغزش، زاویه پیشی، زمان بسته شدن بریکر
شکل 31- پارامترهای سنکرون – لغزش، زاویه پیشی، زمان بسته شدن بریکر

محسن ترابی

مهندس برق قدرت، فوق لیسانس برق قدرت از دانشگاه سراسری یزد، موسس ماه صنعت، متخصص در ژنراتور، دیزل، طراحی و ساخت موتورهای الکتریکی، سنکرون و سیستم های حفاظت الکتریکی به خصوص حفاظت ژنراتور. دارای گواهی ثبت اختراع ساخت موتور PMSM‌ معکوس گرد. هدف از ایجاد این وبسایت و مقالات آن آموزش در راستای توسعه ی صنعت برق کشور عزیزمان ایران می باشد و سعی می کنم مقالات کاربردی در راستای این هدف در وبسایت انتشار بدهم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن