مارکربال

مارکربال

در این مقاله قصد داریم بپردازیم به تعریف مارکربال ، طریقه نصب و راه اندازی آنها ، اندازه و رنگها و در مورد نصب تاسیسات مهندسی مارکربال ها صحبت کنیم.

فهرست

1- مارکربال چیست

2- نصب و راه اندازی مارکربالها

3- اندازه و رنگ مارکربالها

4- قوانین تاسیساتی مارکربالها

مارکربال _ ماه صنعت انرژی

مارکربال

توپ‌های نشانگر هوایی به نجات جان انسان‌ها و محافظت از زیرساخت‌های گران قیمت کمک میکنند تا خطوط برق و سیم‌ها را برای هواپیماها و هلیکوپترهای کم‌پرواز بیشتر نمایان کنند. توپ های نشانگر معمولاً در مناطق نزدیک به فرودگاه و فرودگاه هلیکوپتر و جایی که خطوط برق در فواصل طولانی از دره ها، دریاچه ها و رودخانه ها عبور میکنند استفاده میشود.

مشخصات

  • موجود در چهار قطر: 9 اینچ، 12 اینچ، 20 اینچ یا 24 اینچ
  • ساخت و ساز سنگین، ساخته‌شده از پلاستیک ABS تثبیت‌شده در برابر اشعه ماوراء بنفش با پوشش Korad™ مقاوم در برابر UV
  • به راحتی روی هر سیم 1/8 تا 1 اینچی نصب می‌شود
  • برای بستن مارکربالها به سیم فقط به 4 عدد پیچ نیاز‌است .
  • فقط برای سیم‌های خنثی، سیم‌های عایق و سیم‌های هادی تا 69 کیلو ولت طراحی شده‌است
  • چهار سوراخ تخلیه در هر توپ نشانگر
  • در رنگ های نارنجی (استاندارد)، زرد یا سفید موجود‌است
  • پنج سال گارانتی

مارکربال _ ماه صنعت انرژی

نصب و راه اندازی

این مارکربال ها به راحتی بر روی هر سیم 1/8 اینچ تا 1 اینچ (اندازه های سیم سفارشی موجود است) با استفاده از دو بوش نوار نئوپرن مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش نصب شده روی سیم برای مطابقت با قطر دهانه ها (باس) در نشانگر نصب میشود. سپس نشانگر به طور محکم در اطراف سیم پیچ می شود و روی بوش‌ها محکم میشود.

مارکربال _ ماه صنعت انرژی

مارکربال _ ماه صنعت انرژی

گزینه های رنگ

رنگ استاندارد ما “نارنجی خطر بین المللی” است. (U.S. Engineer’s Spec. 595-121197 یا British STD. 381C-1964-No. 557) با این حال، زرد و سفید به عنوان یک گزینه در دسترس هستند. در برخی موارد، بسته‌به رنگ زمین اطراف، رنگ مارکربالها را انتخاب میکنند. در برخی شرایط، مانند گذرگاه‌های رودخانه و دره، FAA الگوی متناوب نارنجی، زرد و سفید را توصیه میکند.

مارکربال _ ماه صنعت انرژی

نشانگرهای بدون نور

مارکربال بدون نور برای شناسایی سازه‌ها و آشکارتر کردن آن‌ها در مواقعی که رنگ‌آمیزی آنها غیرعملی است، استفاده میشود. هنگامی که نمایان شدن بیشتر برای ایمنی هوانوردی ضروری است، ممکن است از نشانگرهای بدون نور علاوه بر رنگ نارنجی و سفید هوانوردی استفاده شود. نشانگرهای بدون نور باید در موقعیت های آشکار روی سازه ها یا در مجاورت آنها نمایش داده شوند تا تعریف کلی سازه حفظ شود.

آنها باید در دید واضح و روشن در طول روز از فاصله حداقل 4000 فوتی (1219 متری) و در همه جهاتی که احتمال نزدیک‌شدن هواپیما از آن وجود دارد، قابل تشخیص باشند. مارکربال بدون نور باید شکل مشخصی داشته‌باشند، یعنی کروی یا استوانه ای، به طوری که با مواردی که برای انتقال اطلاعات دیگر استفاده می شوند اشتباه گرفته نشوند. آنها باید در صورت محو شدن یا خراب شدن آنها تعویض شوند.

مارکربال _ ماه صنعت انرژی

نشانگرهای کروی:

نشانگرهای کروی برای شناسایی سیم های هوایی و خطوط انتقال برقی که کمتر از 69 کیلو ولت هستند استفاده میشود. مارکربال ممکن است شکل دیگری مانند استوانه ای داشته باشند، مشروط بر اینکه مساحت پیش بینی شده چنین نشانگرها کمتر از نشانگر کروی نباشد.

 

 اندازه و رنگ :

قطر نشانگرهای مورد استفاده در سیم های گسترده (سیم های طناب دار که از دره ها، دریاچه ها، رودخانه ها و غیره عبور می کنند) نباید کمتر از 36 اینچ (91 سانتی متر) باشد. کره‌های کوچک‌تر 20 اینچی (51 سانتی‌متری) روی سیم‌های زنجیره‌ای کم‌وسعت یا در خطوط برق زیر 50 فوت (15 متر) AGL و در 1500 فوت (458 متر) از انتهای باند فرودگاه مجاز هستند. هر نشانگر باید یک رنگ ثابت باشد، به ویژه نارنجی، سفید یا زرد.

مارکربال _ ماه صنعت انرژی

مارکربال _ ماه صنعت انرژی

تاسیسات :

1_ فاصله گذاری 

نشانگرهای بدون نور باید به طور مساوی در امتداد سیم در فواصل تقریباً 200 فوتی (61 متری) یا کسری از آن قرار گیرند. بین نشانگرها در مناطق بحرانی نزدیک انتهای باند [یعنی 30 فوت تا 50 فوت (10 متر تا 15 متر)] باید فضای کمتری وجود داشته باشد.

آنها باید روی بالاترین سیم یا به وسیله دیگری در همان ارتفاع به بالاترین سیم نمایش داده‌شوند. در جایی که بیش از یک سیم در بالاترین نقطه وجود دارد، اگر فاصله بین نشانگرهای مجاور با استاندارد فاصله 200 فوت یا کمتر مطابقت داشته باشد، نشانگرها ممکن است به طور متناوب در امتداد هر سیم نصب شوند.( این روش فاکتورهای وزن و بارگذاری باد را توزیع میکند.

2_ الگو 

یک طرح رنگ متناوب بیشترین وضوح را در برابر همه پس زمینه ها فراهم می کند. نشانگرهای بدون نور باید با نشانگرهای رنگ ثابت نارنجی، سفید و زرد حمل و نقل هوایی نصب شوند. به طور معمول، یک نشانگر نارنجی در هر انتهای یک خط قرار داده میشود و فاصله آن برای قرار دادن بقیه نشانگرها [از 200 فوت (61 متر) تجاوز نکند] تنظیم میشود. هنگامی که کمتر از چهار نشانگر استفاده می شود، همه آنها باید نارنجی هوایی باشند.

مارکربال _ ماه صنعت انرژی

3_ افتادگی سیم 

افتادگی سیم، یا افتادگی، به دلیل دما، وزن سیم، باد و غیره رخ میدهد.

بیست و پنج (25) فوت (7.62 متر) حداکثر فاصله مجاز بین بالاترین سیم نصب‌شده

با توپ های نشانگر و بالاترین سیم بدون گوی نشانگر است

و نباید الزامات افتادگی طراحی خط انتقال را نقض کند.

4_ خطوط مجاور 

زمانی که خطوط بیرونی سازه سلسله‌ای مجاور بیش از 200 فوت (61 متر) از مرکز ساختار اولیه فاصله دارند، گذرگاه‌های زنجیره‌ای با خطوط انتقال چندگانه به نشانگرهای مناسب نیاز دارند.

اگر خطوط بیرونی سازه سلفی مجاور در 200 فوت (61 متر) یا کمتر از مرکز سازه اولیه باشد، نشانگرها در خطوط مجاور مورد نیاز نیست.

مارکربال _ ماه صنعت انرژی

منابع 

1- تجهیزات برق صنعتی 

2- مقاله تست ترانزیستور – نحوه بررسی ترانزیستور توسط مولتی متر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *