دیزل ژنراتور

مزایای استفاده از دیزل ژنراتور های هوا خنک

دیزل‌ ژنراتورهای خنک‌شونده با هوا نیازهای کاربردی را فراهم می‌کنند

ژنراتورهای دیزلی هوا خنک سالهاست که مورد استفاده قرار می گیرند و دارای سابقه طولانی در قابلیت اطمینان می‌باشند که به راحتی سازگارند و نسبتاً ارزان نیز هستند. توانی که این دیزل ها تولید می کنند، در رابطه با نگهداری و هزینه های اولیه، ژنراتورهای دیزلی استفاده شده را به یکی از محبوب ترین گزینه ها برای تولید برق در سراسر جهان تبدیل می کند.

علاوه بر هزینه کم، طراحی ساده تضمین می کند که ژنراتورهای مورد استفاده در انواع شرایط محیطی از جمله گرمای شدید، سرما و گرد و غبار فعالیت کنند، در حالی که از یک فرآیند خنک کننده استفاده می کنند که همیشه مواد خنک سازی آن همه جا موجود است

ژنراتورهای دیزلی را می‌توان متناسب با تقریبا تمام کاربردها تنظیم کرد. معمولا، ژنراتورهای دیزلی خنک‌شونده با هوا در صنایع زیر استفاده می شوند:

 • کشاورزی
 • امور نظامی (بدلیل مقاومت بالا در برابر شرایط زیست محیطی)
 • ساخت و ساز
 • منبع توان اصلی
 • منبع توان پشتیبان
 • تولید روغن
 • معدن و جنگلداری
 • زمینه پزشکی (از ژنراتورهای دیزلی جدید در مقابل ژنراتورهای دیزلی کارکرده استفاده می کنند)
 • ملک اجاره ای (ژنراتورهای استفاده شده بهترین گزینه برای اجاره بدلیل هزینه های آن در مقابل مزایای آن هستند)
 • ساختمان‌های پیش ساخته ایستای تنها (نگهداری طولانی مدت ژنراتورهای دیزلی را محبوب ترین گزینه برای ساختمان های از پیش ساخته راه دور نموده است)
 • عملیات دریایی / کشتی (واحدهای موتور دیزلی خنک‌شده با هوا از رایج ترین موتورهای کشتی در سراسر جهان هستند)
 • ارتباطات از راه دور
 • سردسازی (بدلیل طراحی منعطف این موتورها)
 • ایستگاه‌های پمپ / عملیات آبیاری (ژنراتورها یا موتورهای دیزلی خنک شده با هوا برای سیستم های فاضلاب آلوده مورد استفاده بهینه هستند)

مقالات مرتبط؛

دیزل ژنراتور یا ژنراتور بنزینی

دیزل ژنراتور دیتا سنترها

سوخت ژنراتور – چه سوخت ژنراتوري بهترین است؟

دیزل ژنراتور – ساختار ، نصب ، نگه داری و سیم کشی

مزایا

انتخاب ژنراتور خنک‌شونده با هوا به جای استفاده از موتور سنتی خنک‌شونده با آب ، دارای مزایای بسیاری است. بسیاری از مالکان به دلایل زیر سیستم خنک شده با هوا را به سیستم خنک کننده ترجیح می دهند. موتورهای دیزلی که توسط آب یا هوا خنک می شوند مزایای زیر را دارند:

طراحی موثر

کلیه ژنراتورهای مورد استفاده به یک جزء خنک کننده احتیاج دارند. دیزل ژنراتور یا موتور خنک کننده با هوا نیازی به پمپ آب، رادیاتور، دماسنج یا شیلنگ ندارد. هیچ خنک کننده ای برای انجماد، نشت، تبخیر، جوش، آلوده شدن و یا ایجاد خوردگی در سیستم خنک کننده وجود ندارد.

از آنجا که سیستم خنک کننده بدون پیچیدگی است، به نگهداری کوتاه مدت کمتری نیاز دارد و کمتر مستعد ابتلا به خرابی گسترده در سیستم است و زمان از کارافتادگی کلی را کاهش می‌دهد. از آنجا که در ژنراتور خنک‌شونده با هوا سیستم رادیاتور هوا وجود ندارد، هزینه های مربوط به بسته بندی و حمل و نقل تولید در دیزل ژنراتور کاهش می یابد و فضای کمتری برای تهیه این واحد لازم است.

استفاده از سوخت دیزلی

ژنراتورها با استفاده از دیزل به عنوان منبع سوخت مورد استفاده، از سوخت کمتری نسبت به واحدهای گاز طبیعی استفاده می کنند. سوخت دیزل ژنراتور نسبت به سایر منابع سوخت از ایمنی بیشتری برخوردار است و به راحتی  در محل موجود است. (ساخت و ساز، نظامی، کشاورزی و غیره)

طراحی منعطف

بدلیل قابلیت اطمینان و طراحی ساده، از دیزل ژنراتورهای خنک شونده با هوا می‌توان در انواع کاربردها استفاده کرد. در بیشتر موارد، عملیات بحرانی طولانی مدت مانند شناورهای دریایی و ناوبری و فانوس دریایی یا تجهیزات ارتباطی از دیزل ژنراتورهای خنک شونده با هوا استفاده می کنند.

تیم های پاسخگویی که در مناطق بحرانی کار می‌کنند به طور معمول از دیزل ژنراتورهای خنک شونده با هوای کم وزن و قابل حمل استفاده می‌کنند. آتش سوزی، سیل، بهمن یا زمین لرزه اغلب همراه با زباله و گرد و خاک است که می تواند سایر ژنراتورها را بسیار ساده تر از سیستم های دیزل ژنراتور خنک‌شونده با هوا کند.

میزان خرابی در بین ژنراتورهای دیزلی خنک شده با هوا به دلیل ظرفیت ایستاده آنها بسیار کمتر است. در عملیات نظامی به دلیل داشتن سابقه اطمینان در شرایط نبرد از دیزل ژنراتورهای خنک شده با هوا استفاده می‌شود.

کارایی عملکردی

اصلی ترین مزیت ژنراتورهای دیزلی نسبت به سایر موتورها این است که آنها در دمای بالاتر کار می کنند و به سرعت گرم می شوند که به طور قابل توجهی از خم شدن سیلندر و سایش پیستون / حلقه می کاهد.

با عملکرد دیزل ژنراتور ها در چنین درجه حرارت بالایی، لجن روغن کاری به خصوص در سناریوهای کوتاه مدت کاهش می یابد. دوره زمانی گرم شدن سریع همچنین به موتور دیزلی خنک شده با هوا اجازه می دهد ظرفیت بار کامل خود را بسیار سریعتر از موتورهای دارای مایع خنک‌کنندگی بدست آورد.

سهولت در نصب

نصب دیزل ژنراتورهای خنک شونده با هوا ، مانند موتورهای خنک کننده با مایع، بسیار آسان است. با این حال دیزل ژنراتورهای خنک شونده با هوا کمتر در معرض شکست‌های لرزشی هستند. هر دو سیستم دیزلی خنک شونده با هوا و مایع نیاز به هوای خنک و تمیز برای احتراق و خنک کننده ثانویه، تهویه، لوله کشی اگزوز، قفسه های نصب و گاردهای اعمال شده بر روی قسمت های گرم و چرخان دارند.

همه ژنراتورهای استفاده شده با هم برابر نیستند. انجام تحقیقات و تعیین دامنه پروژه، قیمت و میزان استفاده طولانی مدت از موتور دیزل خنک شده با هوا قبل از خرید مهم است. کلیه ژنراتورهای مورد استفاده باید توسط متخصص موتور دیزل خنک شده با هوا مورد آزمایش و تنظیم قرار گیرند تا استانداردهای کاری را تنظیم کنند.

گروه فنی مهندسی ماه صنعت انرژی

گروه فنی مهندسی ماه صنعت انرژی فعال در زمینه های : دیزل ژنراتور ( سنکرونایزینگ - نصب و راه اندازی - عیب یابی -نگهداری - تامین دیزل ژنراتور و لوازم یدکی)- فروش ، تست ، راه اندازی و سنکرونایزینگ ژنراتورهای گازی و دیزلی ، ترانسفورماتورهای توزیع و قدرت ، خازن های فشار ضعیف و متوسط- مشاوره و طراحی مهندسی - نظارت و بازرسی - آموزش های تخصصی- پروژه های نفت ، گاز و پتروشیمی - دیتاسنتر - فولاد - احداث پست برق

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا