سرو موتورموتور الکتریکی

موتور پله ای – سروو موتور-تفاوت موتور پله ای و سروو

تفاوت بین موتور پله ای و سروو موتور

عامل مهم تمایز بین موتور پله ای و سروو موتور در نحوه ساخت و کنترل این دو نهفته است. وقتی کارایی بیشتر در نظر گرفته شود ، سروو موتور به عنوان جایگزینی برای موتور پله ای در نظر گرفته می شود.

یکی از تفاوتهای اساسی بین موتور پله ای و سرو موتور این است که موتور پله ای دارای ساختار کاملاً ساده با سرعت کار پایین در مقایسه با موتور سروو است.

قبل از درک تفاوت های بیشتر بین استپ موتور و سرو موتور. اجازه دهید ابتدا با مفهوم موتور آشنا شویم.

موتور چیست؟

یک موتور به عنوان یک دستگاه الکترومکانیکی در نظر گرفته شده است که برای تغییر انرژی الکتریکی به انرژی مکانیکی معادل طراحی شده است. انرژی الکتریکی مورد استفاده به طور کلی توسط باتری تأمین می شود و انرژی مکانیکی تبدیل شده معمولاً حرکتی چرخشی است که موتور فراهم می کند.

به بیان ساده تر ، می توان گفت موتور یک وسیله الکتریکی است که نیروی چرخشی ایجاد می کند. بنابراین ، هدف اصلی پله و سرو موتور تغییر سیگنال الکتریکی اعمال شده به سرعت زاویه ای یا حرکت شافت است.

چارت مقایسه
سرو موتور موتور پله ای مبانی مقایسه
این ماشین به صورت دائم کار است موتور پله ای به صورت مرحله ای کار می کند. اساس کار
حلقه بسته حلقه باز پیکربندی سیستم
نسبتا کتر بیشتر مصرف انرژی
پیچیده ساده طراحی
نسبتا کم بالا قابلیت اطمینان
گرانتر ارزان است هزینه
نسبتا کمتر بیشتر قابلیت اطمینان
نسبتا کمتر بالا صدا و لرزش
سریع آهسته سرعت کار
فید بک دارد فید بک ندارد مکانیسم بازخورد
نسبتا کمتر بیشتر تولید گرما
۴ تا ۱۲ ۵۰ تا ۱۵۰ تعداد قطب ها
نسبتا کمتر بیشتر طول عمر
نسبتاً بیشتر مستعد آسیب دیدن است کمتر مستعد آسیب دیدن است. آسیب ناشی از اضافه بار
پایین بالا تولید گشتاور
بیشتر کمتر کارایی
پایین بالا تحمل نسبت به زمان ساکن بودن
در رباتیک ، سیستم های موقعیت یابی آنتن ، درب های اتوماتیک ، دوربین ها ، تجهیزات کنترل از راه دور و … در بازی ، پارچه ، ماشین آلات جوشکاری ، تجهیزات پزشکی و چاپ سه بعدی و … کاربرد ها

تعریف موتور پله ای

موتور پله ای موتور بدون جاروبک است که برای استفاده در چند مرحله و بدون استفاده از مکانیسم بازخورد طراحی شده است. اصل اساسی عملکرد آن به این صورت است که دارای یک روتور (که به طور کلی یک آهنربا دائمی است) است که هنگامی که استاتور (سیم پیچ) که توسط روتور احاطه شده است ، از خارج تغذیه می کند. چرخش نتیجه تعامل مغناطیسی بین قطب های روتور و قطب های سیم پیچ استاتور است که تحریک متوالی ارائه می شود.

موتور پله ای

بنابراین ، می توان گفت که هیچ سیم پیچ الکتریکی در روتور موتور پله ای وجود ندارد اما انرژی ارائه شده به سیم پیچ استاتور را به عنوان ورودی می گیرد و در نتیجه خروجی را به عنوان چرخش زاویه ای گسسته تولید می کند. این کار به روشی انجام می شود که با فعال کردن سیم پیچ ، جریان به صورت گام به گام از طریق آنها جریان می یابد و در نتیجه استاتور را مغناطیسی می کند. این در نتیجه قطب های الکترومغناطیسی را توسعه می دهد بنابراین پیشرانه درون موتور اتفاق می افتد.

به دلیل چنین توانایی ، برنامه ها را به عنوان محرک در سیستم های کنترل رایانه ای ، سیستم های کنترل دیجیتال و غیره می یابد.

تعریف سرو موتور

سروو موتور بر اساس اصل مکانیسم مکانیکی بنا شده و یک سیستم حلقه بسته است که از واحدهای مختلفی جهت چرخش قطعات ماشین با دقت بالا تشکیل شده است. برخلاف موتور پله ای ، از مکانیزم بازخورد استفاده می کند که دقت زاویه ای را ارائه می دهد و به همین دلیل با توجه به سیگنال ورودی اعمال شده می توان چرخش دلخواه را بدست آورد.

اصولاً ، به گونه ای ساخته شده است که شافت خروجی آن می تواند به یک زاویه خاص منتقل شود ، موقعیتی با سرعت خاص که توسط هیچ موتور منظمی ارائه نمی شود.

در اینجا سیگنال الکتریکی اعمال شده می تواند ماهیتی آنالوگ یا دیجیتال داشته باشد و این سیگنال اعمال شده مربوط به میزان حرکت مورد نیاز برای قرار دادن شافت است. به عنوان واحد بازخورد ، از رمزگذار یا حلال استفاده می شود که سرعت و اطلاعات مربوط به موقعیت را به کنترل کننده ارائه می دهد. سرعت موتور متناسب با ولتاژ ورودی اعمال شده متفاوت است.

تفاوت های اساسی بین سروو موتور و موتور پله ای
 1. عامل اصلی تمایز بین موتور پله ای و سروو در نحوه ساخت و بهره برداری از این دو نهفته است. یک موتور پله ای از پیکربندی حلقه باز استفاده می کند بنابراین مکانیسم بازخورد درگیر نیست. برخلاف این ، موتور سروو بر اساس یک پیکربندی حلقه بسته است که در آن یک مکانیسم بازخورد دخیل است.
 2. به طور کلی ، حدود ۵۰ تا ۱۵۰ قطب در موتور پله ای وجود دارد. در حالی که تعداد قطب های سرو موتور تقریباً در حدود ۴ تا ۱۲ عدد است.
 3. گشتاور تولید شده در موتور پله ای نسبتاً بیشتر از موتور سروو است. اما در یک موتور پله ای ، با افزایش سرعت ، گشتاور کاهش می یابد در حالی که حتی در کار با سرعت بالا ، گشتاور تولید شده در سروو تفاوت چندانی ندارد.
  در ادامه
 4. در حین کار ، میزان تولید گرما در موتور پله ای بیشتر از موتور سروو است.
 5. طول عمر سروو موتور کمتر از موتور پله ای است. دلیل این امر این است که موتور پله فقط دارای یاتاقان به عنوان قسمت متحرک آن است ، بنابراین ساییدگی و پارگی کمتر است در حالی که جاروبک سروو موتور پس از حدود ۲۰۰۰ ساعت استفاده نیاز به تعویض دارد.
 6. وقوع خرابی موتور به دلیل اضافه بار مکانیکی در مورد موتور پله ای کمتر است در حالی که موتور سروو به دلیل اضافه بار مکانیکی دچار اختلال شدید در عملکرد می شود.
 7. برای همان عملکرد ، سروو موتور به انرژی کمتری نسبت به موتور پله ای نیاز دارد.
 8. به دلیل اینکه پیکربندی حلقه باز ، احتمال خرابی عملکرد کمتر از پیکربندی حلقه بسته سروو موتور را دارد ، موتورهای پله ای نسبت به موتورهای سروو قابل اطمینان تر هستند.
 9. سرعت کارکرد یک موتور پله ای تقریباً در حدود ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ دور در دقیقه است در حالی که سرعت موتور سروو ۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ دور در دقیقه است که بسیار سریع است.
 10. موتور استپر یک ماشین کم هزینه است تا سروو موتور.
 11. صدا و لرزش مربوط به موتور پله ای بیشتر از موتور سروو است.
 12. فقدان مکانیسم بازخورد ، طراحی موتور پله ای را در مقایسه با موتور سروو که به دلیل درگیری مکانیسم بازخورد تا حدودی از نظر طراحی پیچیده است ، کاملاً ساده می کند.
نتیجه

این بحث نتیجه می گیرد که موتور سروو عملکرد کارآمدتری نسبت به موتور پله ای ارائه می دهد. یکی از مهمترین دلایل این امر پیکربندی حلقه بسته موتور سروو است که از سیگنالهای خطا برای ایجاد موقعیت دقیق و جابجایی زاویه ای استفاده می کند.

لینک مقاله زبان اصلی:

Difference Between Stepper Motor and Servo Motor
لینک مقالات مرتبط:
گرداننده ی موتور پله ای

گروه فنی مهندسی ماه صنعت انرژی

گروه فنی مهندسی ماه صنعت انرژی فعال در زمینه های : دیزل ژنراتور ( سنکرونایزینگ - نصب و راه اندازی - عیب یابی -نگهداری - تامین دیزل ژنراتور و لوازم یدکی)- فروش ، تست ، راه اندازی و سنکرونایزینگ ژنراتورهای گازی و دیزلی ، ترانسفورماتورهای توزیع و قدرت ، خازن های فشار ضعیف و متوسط- مشاوره و طراحی مهندسی - نظارت و بازرسی - آموزش های تخصصی- پروژه های نفت ، گاز و پتروشیمی - دیتاسنتر - فولاد - احداث پست برق

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا