واشر سرسیلندر

واشر سرسیلندر - ماه صنعت انرژی

در این مقاله میخواهیم به کاربرد واشر سرسیلندر ، جنس واشر سرسیلندر ، محل قرار گیری اش و علائم خرابی آن بپردازیم .

واشر سر سیلندر

واشر

واشرها از مواد مختلفی ساخته‌می‌شوند. در حالی که فولاد رایج‌ترین ماده‌ای‌است که در آن واشرهای سر سیلندر ساخته‌می‌شوند، سایر واشرها از لاستیک، سیلیکون، چوب پنبه، نمد، نیتریل، فایبرگلاس و تفلون ساخته‌می‌شوند. فایبرگلاس اغلب به دلیل توانایی آن در تحمل فشار بیش از حد ترجیح داده‌می‌شود. تحمل فشار 2000 پوند بر اینچ مربع (PSI) برای واشرهای فایبرگلاس غیر معمول نیست.

ده‌ها نوع واشر مختلف وجود‌دارد که هر کدام هدف خاصی دارند. به عنوان مثال، واشر ورق، یک واشر ارزان قیمت‌است که از فلز یا مواد مرکب ساخته شده‌است. آنها اغلب در کاربردهایی که خورنده‌ها رایج هستند استفاده‌می‌شوند. یک واشر مواد جامد از فلزات سنگین تر و قوی تر ساخته شده‌است که نمی‌توان آنها را سوراخ کرد. این باعث می‌شود آنها قوی تر و بادوام تر از همتایان واشر ورق خود باشند. واشرهای مارپیچی نیز وجود دارد که با طراحی مارپیچ مانند فلزات و مواد متناوب مطابق با همنام خود هستند.

——————————————

واشر سرسیلندر

واشر سرسیلندر (یک قطعه فلز مسطح با سوراخ هایی در آن) یک جزء ضروری‌است که بین سرسیلندر و بلوک موتور قرار دارد. موتور خودرو به دو قسمت تقسیم می‌شود، بلوک موتور که در آن پیستون‌ها و سیلندرها قرار دارند و سرسیلندری که قطعاتی مانند سوپاپ‌ها، شمع‌ها و غیره را در خود جای می‌دهد.

واشر سرسیلندر که بین این دو قسمت موتور قرار‌دارد، برای آب بندی فرآیند احتراق داخلی و جلوگیری از نشت و اختلاط مایعات طراحی شده‌است. واشر سرسیلندر نقش مهمی در آب بندی محفظه احتراق موتور ایفا میکند تا ماشین شما بتواند فشرده سازی مناسبی را که برای حفظ قدرت موتور شما لازم‌است ایجاد‌کند. همچنین از نشت مایع خنک کننده یا روغن در جای دیگری جلوگیری می‌کند و از داغ شدن بیش از حد موتور و آتش گرفتن آن جلوگیری می‌کند.

به همین دلایل، هنگام ساخت یک واشر سرسیلندر، اکثر تولید کنندگان از لایه‌های نازک فولاد استفاد‌ه‌می‌کنند که باعث دوام و پایداری بیشتر آنها می‌شود. به عنوان یک جزء مهم از قاب ماشین شما، نقشی مشابه با اسکلت بدنه ماشین شما‌دارد. از آنجایی که کوچک کردن موتور یکی از قابل توجه ترین روندها در خودروهای مدرن‌است، واشر سرسیلندر نیز این روزها سبک تر و سفت‌تر‌است.

تکامل مداوم موتورهای احتراق داخلی باعث تغییرات متعددی در واشرهای سرسیلندر شده‌است. واشر سرسیلندر بسته به موادی که در ساخت آنها استفاده می‌شود انواع مختلفی‌دارد. واشر سرسیلندر مهمترین واشر موتور‌است.

واشر سر سیلندر - ماه صنعت انرژی

——————————————

علائم واشر سرسیلندر سوخته

واشر سرسیلندر نقش مهمی در فرآیند احتراق موتور دارد. هنگامی که این بخش حیاتی معیوب‌می‌شود، مطمئناً صورتحساب های گران قیمت تعمیر را دنبال می‌کنند. علائم واشر سرسیلندر سوخته‌شده معمولاً چندان واضح نیستند، بنابراین در ابتدا تشخیص آن دشوار‌است.که رایج ترین علائم عبارتند از :

سوختن-واشر-سرسیلندر

1- دود سفید :

دود سفید خروجی از لوله اگزوز، علامت هشدار دهنده دمیده شدن واشر سرسیلندر است. دود سفید نشان می‌دهد که مایع خنک‌کننده به داخل محفظه احتراق نشت کرده‌است. اگر دود آبی از لوله اگزوز مشاهده کردید، نشان می‌دهد که روغن وارد محفظه احتراق شده‌است.

2- گرم شدن بیش از حد :

گرمای بیش از حد یکی از نشانه هایی‌است که واشر سرسیلندر شما ممکن‌است خراب شده‌باشد. معمولاً به دلیل کمبود مایع خنک‌کننده یا نشت روغن به سیستم خنک‌کننده شما ایجاد می‌شود. هنگامی که هر یک از این دو اتفاق می‌افتد، توانایی موتور شما برای خنک شدن کاهش می‌یابد، در نتیجه باعث گرم شدن بیش از حد و دمیدن واشر‌سر‌می‌شود.

3- روغن بی رنگ‌شده :

تغییر رنگ روغن موتور یکی از ظریف‌ترین علائم شکستگی واشر سرسیلندر است. واشر سر‌سیلندرشما وظیفه آب بندی مایع خنک کننده و روغن را دارد، بنابراین اگر از کار بیفتد، می‌تواند منجر به مخلوط شدن مایع خنک‌کننده و روغن شود. اگر رنگ شیری در روغن مشاهده کردید، نشان دهنده مخلوط شدن مایع خنک‌کننده با روغن‌است.

——————————————

مشکلات پس از تعویض واشر سرسیلندر

دلیل اصلی تعویض واشر سر این‌است که مشکل گرمای بیش از حد و سایر موارد متوقف شود. اگر پس از تعویض واشر سرسیلندر همچنان با مشکلات بیشتری مواجه هستید، پس مشکلی در جایی وجود دارد.

ممکن‌است علت اصلی مشکل برطرف نشده باشد یا موارد دیگری که پس از تعویض واشر سرسیلندر بررسی و مرتب نشده اند باید بررسی شوند.

به عنوان مثال،

اگر پس از مشکلات تعویض واشر سرسیلندر همچنان با مشکل گرمای بیش از حد مواجه هستید، ممکن‌است مکانیکی باشد که کار تعویض را انجام داده‌است، مراحل صحیح را در طول فرآیند تعویض انجام نداده‌است. بهترین کاری که می‌توان در اینجا انجام داد این‌است که ماشین را به او برگردانید تا آن را بررسی کند و بفهمد کجا از دستش رفته‌است.

همچنین می‌تواند به این معنی باشد که برخی از قسمت های دیگر خودرو که باید در کنار واشر سرسیلندر باید بازرسی و تعویض شوند، نادیده گرفته‌شده‌باشد .

به عنوان مثال،

خود سر سیلندر باید پس از تعویض واشر سر بازرسی شود تا اطمینان حاصل شود که هنوز حالت خوبی‌دارد، در غیر این صورت، حتی پس از تعویض واشر سر، ضرر بیشتری نسبت به فایده دارد.

هنگام نصب مجدد روی بلوک با واشر جدید در بین سر سیلندر باید به درستی گشتاور شود. این گام مهمی‌است که باید از آن غافل نشد. فکر نکنید پس از تعویض واشر سرسیلندر خراب، آزاد هستید که با ماشین خود حرکت‌کنید. من به شما پیشنهاد می‌کنم که ماشین خود را بارها و بارها بررسی‌کنید

تعویض واشر سرسیلندر مستلزم جدا کردن موتور و تنظیم مجدد آن‌است. در حین برچیدن و تعمیر، برخی از چیزهای کوچک مانند تسمه تایم و پمپ آب ممکن‌است ضعیف شوند .

نکته : هنگام تعویض واشر سرسیلندر بسیار مهم‌است که از پیچ و مهره‌هایی با سفت شدن زاویه‌ای استفاده مجدد نکنید.

——————————————

واشر چند لایه :

واشرهای چندلایه اتصالات چندلایه از چندین ورق فولادی با ضخامت‌های مختلف و جنس‌های مختلف تشکیل شده‌است. انواع مختلف صفحاتی که می‌توانیم در این نوع اتصالات پیدا کنیم عبارتند از:

لایه فاصله ساز :

این یک لایه ساخته‌شده از فولاد ضد زنگ‌است که ضخامت آن متفاوت‌است و ضخامت های مختلفی برای واشر ایجاد می‌کند.

لایه عملکردی (لایه‌های خارجی) :

این یک لایه از فولاد ضد زنگ‌است که نورد سرد‌شده و حاوی مهره‌های آب‌بندی‌است.

لایه استپر :

برای افزایش فشار آب‌بندی در اطراف محفظه احتراق و کاهش تغییر شکل مهره‌هایی که در لایه عملکردی قرار دارند و همچنین دوام این و در نتیجه واشر را افزایش می‌دهد.

تقویت‌کننده‌ها / حلقه آب‌بندی :

ساخته‌شده از فلز، الاستومر، مس و غیره برای جلوگیری از تماس مواد افزودنی مختلف با واشر.

——————————————

واشر سر سیلندر دیزل ژنراتور ولوو -فروش واشر سر سیلندر ولوو – Volvo

واشر سر سیلندر دیزل ژنراتور ام تی یو -فروش واشر سر سیلندر ام تی یو – MTU

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *