پتک و چکش ، انواع به همراه عکس و توضیحات

پتک و چکش - ماه صنعت انرژی

پتک و چکش

 

مقدمه

پتک وسیله ای است که می تواند برای انجام کارهای مختلف مورد استفاده قرار گیرد. همه کاره‌است و می‌توان از آن برای هر چیزی از کوبیدن‌میخ‌گرفته تا شکل‌دادن به فلز استفاده کرد.

تاریخچه آنها به ابتدای زمان می رسد که برای اولین بار به عنوان سلاح مورد استفاده قرار گرفتند. بعدها به دلیل ارزش عملی خود بیشتر مورد استفاده قرار گرفت و ابزاری برای تجار مختلف از جمله آهنگرها، نجاران و سنگتراشان شد. پتک برای بسیاری از مشاغل از جمله فلزکاری و نجاری ضروری است.

 

پتک‌چیست؟

پتک ابزاری است که کارهای زیادی را انجام می دهد. برای‌کوبیدن میخ یا‌شکستن اشیا به کار می‌رود. کلمه پتک را می توان در موسیقی نیز به کار برد. پتک می تواند به طبل یا سنج در ژانر پرکاشن ضربه بزند. پتک ها به کلیدهای سازهای کیبورد مانند پیانو ضربه می زنند.

کلمه “پتک” از “کلمه قدیمی فرانسوی “maleate” گرفته‌شده است که به “چکش” ترجمه می شود. کاربرد اصلی که این کلمه داشت “ابزاری برای ضربه‌زدن” بود. اما با گذشت زمان، تعریف این کلمه اندکی تغییر کرده است و اکنون می توان از آن برای اشاره به هر ساز کوبه ای مانندی استفاده کرد.

پتک ها در اندازه ها و اشکال مختلفی وجود دارند. آنها از فلز، چوب یا حتی پلاستیک ساخته‌شده‌اند. وزن و اندازه پتک به چیزی که برای آن استفاده می شود بستگی دارد. به عنوان مثال، پتک ساخته‌شده از چوب برای ضربه‌زدن به کلیدهای زیلوفون کافی است، در حالی که ممکن است برای ضربه‌زدن به بتن به یک پتک آهنی نیاز باشد. و پتک پلاستیکی برای تراز کردن سنگ و کاشی استفاده می شود.

 

انواع پتک

دو نوع پتک وجود دارد: آنهایی که دسته دار هستند و آنهایی که ندارند. نوع پتک مورد نیاز شما به شغل مورد نظر بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر به توانایی سوراخ کردن میخ به چوب نیاز دارید، برای اطمینان از اینکه می توانید نیروی بیشتری اعمال کنید به یک دسته نیاز دارید. اگر در حال شکل‌دادن به فلز هستید، نیازی به دسته نخواهید‌داشت زیرا وزن سر برای تامین قدرت کافی است.

پتک و چکش

هر پروژه ای که انجام می دهید، پتک هایی برای کمک به شما در تکمیل سریع کار وجود دارد. پتک با سنت طولانی و کاربردهای متعدد خود، ابزاری است که آزمون زمان را پشت سر گذاشته‌است.

در اینجا انواع مختلف پتک وجود دارد:

1. پتک چوبی

پتک‌های ساخته‌شده از چوب رایج ترین نوع پتک هستند. می توان از آنها برای کارهای مختلف مانند کوبیدن‌میخ یا ساختن‌فلزات استفاده کرد. چکش های چوبی معمولاً از چوب های سخت مانند بلوط یا افرا ساخته‌می‌شوند.

پتک چوبی - ماه صنعت انرژی

 

2. پتک فلزی

پتک های فلزی بیشتر از پتک های چوبی استفاده می شوند، اما مزایایی دارند. چکش های فلزی معمولاً از برنج یا فولاد ساخته‌می‌شوند. آنها از پتک های چوبی سنگین تر هستند و به آنها استحکام بیشتری می دهد. با این حال، این امر مدیریت آنها را دشوارتر می کند.

پتک‌و‌چکش فلزی - ماه صنعت انرژی

3. پتک پلاستیکی

پتک‌های ساخته‌شده از پلاستیک جزو کم محبوب ترین نوع پتک‌ها هستند. آنها به طور کلی از پلاستیک‌های سخت مانند پلی کربنات ساخته‌می‌شوند. پتک‌های ساخته‌شده از پلاستیک سبک هستند و به راحتی قابل مدیریت هستند. اما آنها مانند پتک‌های چوبی یا فلزی استحکامی ندارند.

پتک و چکش پلاستیکی - ماه صنعت انرژی

4. پتک لاستیکی

چکش لاستیکی نوعی چکش است که از لاستیک ساخته‌می‌شود. آنها معمولاً در مواقعی که نیاز به ضربه ملایم تری است، مانند هنگام کار با مواد شکننده یا ساخت فلز استفاده می‌شود. پتک‌های ساخته‌شده از لاستیک اغلب در آلات موسیقی مانند سازهای کوبه ای و کیبورد استفاده‌می‌شود.

 لاستیکی - ماه صنعت انرژی

5. پتک نیمکتی

چکش نیمکتی را می توان به عنوان چکشی که هنگام کار روی نیمکت استفاده می شود توصیف کرد. آنها معمولاً کوچکتر از سایر چکش ها هستند و دارای دسته کوتاه تری هستند که به آنها اجازه می دهد فقط با یک دست کار کنند. آنها معمولاً از فلز یا چوب ساخته‌می‌شوند و معمولاً توسط آهنگرها، نجارها و جواهرسازان استفاده می‌شوند.

پتک و چکش

پتک نیمکتی- ماه صنعت انرژی

6. پتک منبت‌کاری

The Carver’s Mallets شکلی از پتک است که برای کنده کاری روی چوب طراحی شده‌است. آنها معمولاً از چوب هایی مانند بلوط یا افرا ساخته‌می‌شوند. چکش‌های منبت معمولا کوچکتر از سایر انواع پتک هستند. آنها با یک دسته کوچکتر عرضه می شوند که به آنها اجازه می دهد فقط با یک دست استفاده شوند.

پتک منبت برای ضربه‌زدن به اسکنه و سایر ابزارهای کنده کاری استفاده‌می‌شود. سر پتک به طور کلی گرد است و معمولاً با پوست خام یا چرم پوشانده‌می‌شود تا دستگاه را از آسیب محافظت کند. پتک برای منبت کاری ها برای هر کسی که می خواهد حکاکی روی چوب ایجاد کند ضروری است.

کلمه “پتک منبت” از کلمه انگلیسی قدیمی “organ” گرفته‌شده‌است که به “برش‌دادن” ترجمه می‌شود. کنده‌کاری یک هنر دیرینه است و پتک های منبت کاری از ابتدا مورد‌استفاده قرار‌گرفته‌است. آنها همچنان ابزار ضروری برای منبت کاران در سراسر جهان هستند.

 منبت - ماه صنعت انرژی

چرا پتک مهم است؟

یکی از دلایل مفید بودن پتک ها این است که ابزار همه کاره هستند. آنها را می توان برای هر چیزی از خرد‌کردن اشیا ، کوبیدن‌میخ و شکل‌دادن به فلزات استفاده کرد. آنها تجهیزات ضروری برای بازرگانان مانند نجار، آهنگر و سنگ تراش هستند.

 

یکی دیگر از دلایل مفید بودن پتک ها این است که در اندازه ها و اشکال مختلف موجود هستند. این بدان معناست که شما می توانید با توجه به پروژه ای که روی آن کار می کنید، یکی مناسب برای نیازهای خود پیدا کنید. چه چیزی سبک و فشرده‌بخواهید یا سنگین و محکم، مطمئناً پتکی وجود دارد که به خوبی نیازهای شما را برآورده کند.

 

10 کاربرد پتک

پتک ها ابزاری برای دست‌هستند که شامل یک سر سنگین و یک دسته است که برای ضربه‌زدن به اشیایی مانند میخ یا سایر اجسام فلزی برای‌شکستن آنها یا فشار‌دادن آنها به سطح دیگری استفاده می شود. پتک اغلب در کارهای ساختمانی یا نجاری و همچنین آهنگران استفاده می شود.

پتک‌های مختلف در بازار امروزه برای اهداف خاصی طراحی شده‌اند. به عنوان مثال، از قاب‌بندی پتک‌ها می‌توان برای کوبیدن‌میخ‌ها به چوب برای ساخت چارچوب خانه استفاده کرد. از سوی دیگر، پتک های سورتمه، پتک هایی هستند که وزن بیشتری دارند و برای شکستن‌آجر یا بتن ساخته‌می‌شوند.

پتک ها به کارهای مهندسی یا ساخت و ساز محدود نمی شوند بلکه می توانند در خانه مفید باشند. رایج ترین موارد استفاده از چکش ها آویزان‌کردن عکس ها بر روی دیوارها، شکستن فرورفتگی های روی سطوح فلزی و شکستن‌توده‌های خاک یا گل است.

پتک ها از قدیمی ترین و با ارزش ترین ابزار موجود هستند. تخیل شما فقط کاربرد آنها را محدود می کند.

در اینجا ده راه برای استفاده از پتک برای خدمات عالی آورده‌شده‌است:

بر روی سطوح فلزی ضربه بزنید – چه گلگیر ماشین یا سینک فولادی ضد زنگ، چند ضربه با چکش معمولاً برجستگی های کوچک یا حتی عیوب جزئی را برطرف می‌کند.

با حل کردن توده‌های سرسخت خاک یا گلی که تا به حال مجبور بوده اید در خاک و زمین سخت بسته‌بندی‌شده حفر کنید، می دانید که این کار چقدر می تواند چالش برانگیز باشد. چند قلم خوب و یک پتک بزرگ می تواند به‌شکستن سخت‌ترین توده های خاک کمک کند.

قرار دادن تصاویر و ساعت بر روی دیوارها و تلاش برای میخ زدن به دیوار با استفاده از دستهای خالی کار دشواری و نشدنی است. از یک پتک استفاده کنید و بدون زحمت کار را تمام کنید.

برای کوبیدن میخ ها به چوب از پتک استفاده کنید – اگر در نجاری کار می‌کنید یا عرشه می سازید، میخ زدن آنها به چوب یک مرحله ضروری است. با یک پتک به راحتی می توان آنها را بدون بریدن دانه در چوب قرار داد.

باز‌کردن قفل پیچ و مهره های زنگ زده به مرور زمان ممکن‌است قطعات فلزی به دلیل زنگ‌زدگی به هم چسبیده‌باشند. چند ضربه با استفاده از چکش می تواند پیوندها را بشکند و جدا کردن آنها را آسان تر کند.

ادامه

شما می توانید به سرعت پروژه های تخریب کوچک را انجام دهید – اگر مجبورید دیوار یا تیغه ای را خراب یا یک کابینت قدیمی را با چکش خرد کنید، این بهترین ابزار برای استفاده است. باید از تجهیزات ایمنی مناسب استفاده کنید!

مطمئن‌شوید که گوشت لطیف است – اگر استیک را در خانه‌می‌پزید، باید قبل از پخت‌از لطیف‌بودن و پختن آن مطمئن شوید. از پتک گوشت (یا شاید یک پتک معمولی) برای‌شکستن مناطق مشکل دار استفاده کنید.

با تشکیل اشکال با فلز فقط با کمی انرژی و پشتکار می توانید از پتک برای تبدیل فلز به بسیاری از اشیاء جذاب استفاده کنید. این یک تکنیک رایج برای آهنگری و رشته های مختلف صنایع دستی دیگر است.

له کردن ادویه ها و گیاهان – اگر می خواهید طعم کامل گیاهان آشپزی خود را باز کنید، قبل از گنجاندن آنها در وعده غذایی خود، آنها را با یک پتک له کنید.

ساختن‌میز برای قهوه – برای قرن ها، صنعتگران از پتک برای طراحی قطعات زیبای مبلمان با استفاده از فلز و چوب استفاده می کردند. بنابراین، اکنون امتحان کنید.

 

وظایف پتک چیست؟

از یک دسته و یک سر تشکیل شده‌است. سر به طور کلی از فولاد تشکیل شده‌است، در حالی که دسته از چوب یا آهن ساخته‌شده است. سر یک سطح صاف دایره ای است. پتک ها در اندازه های مختلفی هستند و معمولاً بر اساس طول و وزن طبقه بندی می شوند.

 

بارزترین ویژگی پتک ها سر آنها است که از فولاد ساخته‌شده و دارای سطحی‌کشیده و صاف است. از این سطح برای‌کوبیدن به آهن استفاده می‌شود. یکی دیگر از ویژگی هایی که در مالت وجود دارد دسته آن است. دسته از فلز یا چوب ساخته‌می‌شود و به شما در نگه داشتن پتک در دست کمک میکند. سومین مشخصه ای که مختص پتک است، اندازه آن است. پتک ها در اندازه‌های مختلف موجود هستند .

تفاوت بین چکش و چکش

وقتی به ابزار فکر می کنید، دستگاه های متعددی برای عملکردهای مختلف استفاده می شوند. پتک و چکش دو ابزاری هستند که معمولاً برای یک هدف استفاده می شوند. با این حال، ویژگی های متمایزی بین این دو ابزار وجود دارد. چکش‌ها معمولاً شامل یک پنجه در یک طرف هستند که می‌توان از آن برای بیرون‌کشیدن میخ‌ها از چوب استفاده کرد، در حالی که پتک‌ها اینطور نیستند. پتک ها بزرگتر و سنگین تر از چکش هستند که به آنها قدرت بیشتری برای انجام کارهایی مانند میخ‌زدن یا شکستن‌اشیا می دهد.

 

از پتک می‌توان به عنوان چکش استفاده کرد؟

پتک ابزاری است که می توان از آن به عنوان وسیله ای برای چکش کاری استفاده کرد. وسیله ای است که برای ضربه‌زدن به چیزی استفاده می شود. بنابراین می توان از آن به عنوان ابزاری برای چکش کاری استفاده کرد. اگر مجبورید یک میخ را در چیزی مانند یک مبلمان بکوبید، می توانید از پتک هم استفاده کنید. بنابراین، اگر هم چکش و هم پتک دارید، می توانید از پتک به عنوان چکش استفاده کنید.

 

  چرا از پتک در نجاری استفاده می شود؟

پتک در نجاری به دلایل مختلفی استفاده می شود. اولین مورد ضربه‌زدن به میخ و بست های مختلف در چوب است. این یک اتصال مطمئن را تضمین می کند که به مرور زمان شل نمی شود. از پتک برای ساخت اتصالات چوبی نیز استفاده می شود. هنگامی که دو تکه الوار نیاز به اتصال دارند، از پتک استفاده می شود تا آنها را در جای خود قرار دهد. این یک پیوند مطمئن را تضمین می کند که حتی در شرایط استرس(لرزش) نیز دوام می‌آورد. علاوه بر این، از پتک می توان برای ایجاد اشکال در چوب استفاده کرد (منبت کاری)

از چه نوع چوبی برای ساخت پتک استفاده می شود؟

از انواع متعددی از چوب می‌توان با توجه به وزن، سختی و استقامت مورد نظر، پتک ساخت. از‌محبوب ترین چوب های مورد استفاده در پتک می توان به افرا، شاهین و بلوط اشاره کرد. Hickory یک چوب جامد و متراکم است که معمولاً برای کاربردهای سنگین مانند قاب یا پتک استفاده می شود. افرا چوبی سبک تر با دانه های صاف تر است که آن را برای کارهای ظریف مانند ضربه‌زدن با قلم استفاده می‌کنند. بلوط چوب دیگری است که برای کارهای سنگین و سبک بر اساس نیاز استفاده می شود.

پتک و چکش

مقاله زبان اصلی

ابزارهای اندازه گیری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *