انواع فیلتر روغن

انواع فیلتر روغن - ماه صنعت انرژی

انواع فیلتر روغن

در این برگه قصد داریم به معرفی فیلتر روغن بپردازیم و اهمیت و انواع آن را بررسی کنیم. پس با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

1- فیلتر روغن چیست؟

2- اهمیت فیلترهای روغن

3- اثرات نامطلوب ناخالصی‌ها و عملکرد فیلترهای روغن

4- انواع فیلتر روغن

——————————

1- فیلتر روغن چیست؟

دلیل اصلی استفاده از روغن موتور به همراه مواد افزودنی آن، این است که روغن به عنوان یک جاذب عمل می‌کند و آلاینده‌های آلی مانند باکتری‌ها، حشرات، روغن اکسید شده و آلاینده‌های غیر آلی مانند ذرات فلزی را که اجزای موتور را از بین می‌برد، در خود نگه می‌دارد.
بنابراین، روغن موتور به محافظت از موتور و همچنین بهبود کارایی و عملکرد آن کمک می‌کند. با این حال، برای افزایش طول عمر موتور و همچنین ارائه عملکرد بهتر موتور، از فیلترهای روغنی استفاده‌می‌شود که به طور مداوم روغن داخل موتور را قبل از هدایت آن به قسمت‌های متحرک موتور،تمیز می‌کنند.

انواع فیلتر روغن - ماه صنعت انرژی

——————————

2- اهمیت فیلترهای روغن

آنچه خون برای بدن انسان انجام می‌دهد، روغن برای تجهیزات شما انجام می‌دهد. این روغن در موتور گردش می‌کند و به طور مداوم قطعات متحرک موتور را روغن کاری می‌کند، چراکه موتور در اصطکاک و حرارت دائمی است. روغن حرارت تولید شده در حین کار موتور و اصطکاک را کاهش می‌دهد تا موتور در طولانی مدت فرسوده نشود. این روغن از طریق قسمت‌های متحرک موتور حرکت می‌کند و جادوی خود را انجام می‌دهد.
با این حال، این روغن از آلودگی‌ها و ناخالصی‌ها مصون نیست. به عبارت ساده، در حین کار موتور، روغن کثیف می‌شود. برای اینکه موتور بصورت روان، کار کند، روغن باید عاری از خاک، گرد و غبار، ناخالصی‌ها و سایر آلاینده‌ها باشد. روغن موتور کثیف و آلوده، باعث ایجاد مشکلاتی در موتور می‌شود و می‌تواند اثرات نامطلوب بر عملکرد کلی تجهیز داشته‌باشد که نتیجه آن آسیب دائمی به موتور خواهد بود.

MAHSANAT ENERGY - Types of Oil Filters

——————————

3- اثرات نامطلوب ناخالصی‌ها و عملکرد فیلترهای روغن

برای جلوگیری از مشکلات فوق، فیلترهای روغن در داخل موتور نصب می‌شوند. همانطور که اشاره شد، روغن به طور مداوم در موتور گردش می‌کند که ممکن‌است، آلوده شود. این آلاینده‌ها در روغن جمع می‌شوند و بر موتور و عملکرد آن تأثیر می‌گذارد. فیلترروغن دائماً این آلودگی‌ها و ناخالصی‌ها را از روغن موتور جدا کرده و پاک می‌کند و آن را تمیز نگه‌می‌دارد.
برای اینکه موتور به خوبی کار کند، روغن باید تمیز و عاری از هر گونه آلودگی یا ناخالصی باقی بماند. با گذشت زمان، روغن می‌تواند کثیف شود و آسیب‌های قابل توجهی به موتور وارد کند و همچنین بر عملکرد آن تأثیر بگذارد، بنابراین روغن باید همیشه تمیز نگه داشته‌شود.

——————————

4- انواع فیلتر روغن

اگرچه انواع مختلفی از فیلترهای روغن در بازار موجود است، اما همه آنها تنها به منظور تمیز کردن روغن موتور و فیلتر کردن انواع آلاینده‌ها و ناخالصی‌ها استفاده‌می‌شوند. این فیلترهای روغن دائماً هر نوع ناخالصی را از بین می‌برند و روغن را در حالی که وظیفه روانکاری موتور را برعهده دارد، تمیز نگه می‌دارند. در اینجا چند نوع فیلترروغن وجود دارد که می‌توانید با توجه به نیاز خود یکی از آنها را انتخاب کنید.

فیلتر روغن مغناطیسی:

فیلترروغن مغناطیسی می‌تواند با موفقیت هر گونه ناخالصی فلزی و آلاینده را از روغن موتور پاک کند و مجهز به پشتیبانی ثانویه برای یک فیلتر جریان کامل است. البته لازم بذکر است که این مدل به حذف موثر گرد و غبار و آلودگی غیر فلزی مجهز نیست. فیلترروغن مغناطیسی نیازی به تعویض ندارد؛ که در واقع یک ویژگی بسیار خوب است زیرا باعث صرفه جویی در زمان و همچنین هزینه می‌شود. برخی از فیلترهای روغن باید به مرور زمان تعویض شوند، زیرا کیفیت و کارایی خود را از دست می‌دهند. فیلترهای مغناطیسی فقط نیاز به تمیز کردن و تعمیر و نگهداری منظم دارند تا عملکرد خوبی داشته باشند.
بنابراین، اگر می‌خواهید از تعویض هر چند وقت یکبار فیلتر روغن خودداری کنید، این مدل برای نیازهای شما مناسب می‌باشد. تنها کاری که برای استفاده از این فیلتر می‌بایست انجام دهید این است که مطمئن شوید هر چند وقت یکبار این فیلتر را تمیز و نگهداری می‌کنید.

فیلتر روغن جریان کامل:

فیلترروغن اولیه نام خود را از این واقعیت گرفته‌است که این مدل توسط اکثر سازندگان استفاده می‌شود. این مدل یک فیلترروغن با جریان کامل است که در دماهای سرد کارآمدتر است. از آنجایی که هوای سرد باعث منبسط شدن روغن موتور می‌شود، فیلترروغن نباید محدود باشد زیرا موتور مقدار مناسب روغن را برای انجام کار خود در روانکاری قطعات دریافت نمی‌کند. برخلاف برخی از فیلترهای روغن که فقط می‌توانند چند ناخالصی و آلاینده را تمیز کنند، این مدل قادر است تمام آلاینده‌های موجود در روغن را حذف و فیلتر کند. فیلتر  مذکور قادر است روغن را آزادانه و بدون پراکندگی حرکت دهد، که در مورد سایر فیلترهای روغن صدق نمی‌کند.

انواع فیلتر روغن - ماه صنعت انرژی

فیلتر روغن ثانویه:

برخی از سازندگان، یک فیلترروغن ثانویه نصب می‌کنند که هدف اصلی آن پشتیبانی از فیلتر جریان کامل است. فیلتر ثانویه در واقع وظیفه تمیز کردن کمتر از ده درصد روغن مصرفی موتور را بر عهده دارد. در صورتی که فیلتر جریان کامل برخی از ناخالصی‌ها و آلاینده‌ها را هنگام فیلتر کردن روغن از دست داده باشد، فیلتر روغن ثانویه آلاینده ها را فیلتر می‌کند. داشتن فیلترروغن ثانویه عمر روغن و همچنین خلوص آن را افزایش می‌دهد و از موتور محافظت بیشتری می‌کند. از آنجایی که فیلتر ثانویه به طور مستقل از فیلترهای روغن اولیه کار می‌کند، می‌تواند روغن موتور را به طور موثر تمیز کند و هر گونه آلودگی یا ناخالصی موجود در روغن موتور را حذف کند. در نتیجه، فیلترهای روغن کمتر نیاز به تعویض دارند.

فیلتر روغن اسپینر:

فیلترروغن اسپینر نوعی فیلتر روغن ثانویه است که از نیروی گریز از مرکز برای به دام انداختن آلاینده‌ها و ناخالصی‌های موجود در روغن موتور استفاده می‌کند. این مدل قادر است حتی کوچکترین و ریزترین ناخالصی‌های موجود در روغن موتور را از بین ببرد. این فیلتر مجهز به نیرویی است که حدود دو هزار برابر بیشتر است. نام این مدل به این دلیل انتخاب شده‌است که از یک حرکت چرخشی برای جداسازی گرد و غبار و سایر ناخالصی‌ها استفاده می‌کند. این فیلترروغن به طور مداوم در یک حرکت دایره‌ای با سرعت بالا می‌چرخد و آلاینده‌های مخلوط شده در روغن موتور را به دام می‌اندازد.

فیلتر روغن کارتریج:

این نوع فیلترروغن نیز در دسته فیلترهای روغن جریان کامل  قرار می‌گیرد. استفاده از این فیلتر بسیار آسان و بدون زحمت است. پس از نصب این مدل به وضعیت عمودی، دیگر نیازی به برداشتن روغن برای بازرسی نیست. یکی از دلایل اصلی استفاده آسان فیلتر کارتریج این است که در ساخت آن از فلزی استفاده نشده است. اگر به دنبال یک فیلترروغن ساده هستید که بتوان بدون زحمت از آن استفاده کرد و کارایی خوبی داشته باشد، می توانید فیلتر روغن کارتریج را امتحان کنید.

انواع فیلتر روغن - ماه صنعت انرژی

فیلتر روغن Spin-On:

فیلترروغن Spin-On مشابه فیلتر کارتریج، در دسته فیلترهای روغن جریان کامل قرار می‌گیرد. این مدل به غیر از استوانه جانبی، حاوی یک استوانه فولادی در داخل فیلتر است. همچنین، این فیلتر با المنت کاغذی نیز جفت می‌شود. از آنجایی که فیلترروغن Spin-On بدون زحمت نصب می‌شود و استفاده از آسان است، در میان مصرف‌کنندگان بسیار محبوب می‌باشد. این فیلتر بهترین گزینه برای فیلتر کردن آلاینده‌هایی است که با روغن مخلوط شده‌اند.

 

مرجع

Types of Oil Filters

محصولات

فیلترهای دیزل ژنراتور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *