ترانسفورماتور قدرت

رادیاتور ترانسفورماتور قدرت ساختار و عملکرد رادیاتور

رادیاتور ترانسفورماتور ساختار و عملکرد رادیاتور

عملکرد رادیاتور

وقتی یک ترانسفورماتور زیربار قرار میگیرد ، جریان از طریق سیم پیچ های آن جریان می یابد. با توجه به این جریان الکتریکی ، گرما در سیم پیچ ها تولید می شود ، این حرارت در نهایت باعث افزایش دمای روغن ترانسفورماتور می شود. ما می دانیم که بازدهی هر تجهیز برقی به حد مجاز افزایش دما بستگی دارد. از این رو ، اگر افزایش دمای روغن عایق ترانسفورماتور کنترل شود ، می توان ظرفیت یا راندمان ترانسفورماتور را تا دامنه قابل توجهی افزایش داد. رادیاتور ترانسفورماتور سرعت خنک کنندگی ترانسفورماتور را تسریع می کند. بنابراین ، در افزایش ظرفیت بارداری ترانسفورماتور قدرت نقش اساسی دارد. این عملکرد اصلی رادیاتور ترانسفورماتور قدرت است.

ترانسفورماتور قدرت غوطه ور در روغن به طور کلی با رادیاتور ورق فشرده جداشونده با شیرهای جدا کننده تهیه می شود. اما در صورت داشتن ترانسفورماتور توزیع کوچک ، رادیاتورها به طور کلی قطعات یکپارچه ای از بدنه ترانسفورماتور هستند و از مخزن اصلی بیرو زده اند . اصل کار رادیاتور بسیار ساده است. رادیاتور فقط باعث افزایش سطح برای از بین بردن حرارت روغن می شود.

در مورد ترانسفورماتور قدرت ، به دلیل محدودیت حمل و نقل ، این واحدها به طور جداگانه ارسال می شوند و در محل با بدنه اصلی ترانسفورماتور مونتاژ می شوند. در زمان اعزام ، پره های رادیاتور توسط دریچه های رادیاتور موجود در مخزن اصلی به صورت مناسب بسته بندی و پوشانده می شوند تا آسیب نبینند.

مونتاژ و نصب رادیاتور ترانسفورماتور

در حین خارج کردن رادیاتور از جعبه ها باید دقت خاصی انجام شود و در هنگام جابجایی و نصب بانک رادیاتور نیز باید دقت کرد. این امر به این دلیل است که هرگونه آسیب جزئی باعث ایجاد نشت روغن از بانک می شود زیرا واحدهای رادیاتور از ورق های فلزی بسیار نازک (استفاده از فلز برای هدایت خوب گرما از روغن به هواست) ساخته می شوند. رادیاتورها پس از خارج کردن از جعبه ها باید تمیز شوند. همچنین داخل آنها با فلاشینگ روغن رادیاتور از داخل نیز باید تمیز گردد.

واحدهای رادیاتور باید یک به یک مونتاژ شوند که به این معنی است که قبل از مونتاژ واحد بعدی ، اتصالات و ثابت کردن یک واحد باید از هر لحاظ تکمیل شود. مونتاژ باید از یک طرف شروع شود و از طرف دیگر به پایان برسد. قبل از مونتاژ واحد ، صفحات روکش را از دریچه های رادیاتور بالا و پایین جدا کنید. در حین برداشتن صفحات روکش؛ اگر سطح واشر آسیب دیده باشد ، باید واشر جدیدی جایگزین آن شود. سپس واحد رادیاتور به صورت عمودی برداشته شده و به شیرهای مخزن اصلی مربوطه نزدیکتر می شود. حالا صفحه های محافظ را از شیرهای اصلی مخزن جدا کنید. فلنج رادیاتور را روی شیر مربوط به مخزن اصلی توسط ، پیچ و مهره ، واشر ساده و واشر فنری قرار دهید. تمام واحدهای رادیاتور دیگر را به همان شیوه مونتاژ کنید.

رادیاتور ترانسفورماتور
رادیاتور ترانسفورماتور

پس از مونتاژ تمام واحدها ، موقع  پر کردن روغن عایق است. این کار همچنین باید واحد به واحد انجام شود. برای این کار ، ابتدا دریچه زیرین باز می شود و دریچه تخلیه هوا در بالای رادیاتور نیز به آرامی باز می شود. روغن از مخزن اصلی وارد واحد رادیاتور ترانسفورماتور می گردد. هوا از محل اتصال شروع به خالی شدن می کند تا این که واحد کاملاً پر از روغن عایق ترانسفورماتور شود. پر کردن روغن در واحد هنگامی که روغن از دریچه هوا خارج شود ادامه پیدا می کند تا کاملا ترانسفورماتور پر شود ،. پس از آن ، در پوش دریچه هوا بسته و سفت شده و شیر بالایی رادیاتور باز می شود.

 عملکرد رادیاتور ترانسفورماتور

در شرایط بارداری ،حجم  روغن گرم افزایش می یابد و به قسمت بالایی مخزن اصلی می رسد. سپس این روغن از طریق دریچه بالا وارد رادیاتور می شود و با اتلاف گرما از طریق دیواره نازک رادیاتور سرد می شود. این روغن سرد از طریق شیر رادیاتور پایین به مخزن اصلی برمی گردد. این چرخه بطور مداوم تکرار می شود.

اتلاف گرما و خنک سازی در رادیاتور ترانسفورماتور می توان با فشار هوا که توسط فن ها ایجاد می شود ، سریعتر شود. این فن ها یا در خود رادیاتور تعبیه شده اند یا در مجاورت بانک تعبیه شده اند ، اما همه فن ها باید به سمت رادیاتور باشند. بعضی اوقات ، میزان خنک کننده گردش همرفت روغن ، کافی نیست. در این زمان ممکن است از پمپ روغن برای سرعت بخشیدن به گردش روغن استفاده شود.

 

مقالات مرتبط:

تست ترانسفورماتور | تستهای تایپ و تستهای روتین ترانسفورماتور

راه اندازی ترانس برق (پیش راه اندازی و تست های قبل از راه اندازی)

لینک زبان اصلی مقاله:

Radiator of Transformer | Function of Radiator

گروه فنی مهندسی ماه صنعت انرژی

گروه فنی مهندسی ماه صنعت انرژی فعال در زمینه های : دیزل ژنراتور ( سنکرونایزینگ - نصب و راه اندازی - عیب یابی -نگهداری - تامین دیزل ژنراتور و لوازم یدکی)- فروش ، تست ، راه اندازی و سنکرونایزینگ ژنراتورهای گازی و دیزلی ، ترانسفورماتورهای توزیع و قدرت ، خازن های فشار ضعیف و متوسط- مشاوره و طراحی مهندسی - نظارت و بازرسی - آموزش های تخصصی- پروژه های نفت ، گاز و پتروشیمی - دیتاسنتر - فولاد - احداث پست برق

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا