ابزار دقیق

ابزار دقیق

ابزار دقیق - ماه صنعت انرژی

گیج ویکا - ماه صنعت انرژی

ترنسمیتر ویکا - ماه صنعت انرژی

دیافراگم سیل - ماه صنعت انرژی

انکودر - ماه صنعت انرژی

گیج ساعت کارکرد - ماه صنعت انرژی

گیج فشار 

گیج فشار ویکا ( درجه نشان‌دهنده فشار باد ) وسیله‌ای‌است که با آن میزان فشار سیال را اندازه‌گیری می‌کنند.از مانومتر برای تنظیم فشار سیال در ماشین‌هایی که با قدرت هیدرولیک و پنوماتیک کارمی‌کنند استفاده‌می‌شود.استفاده از نشانگر فشار سنج ضروری‌است زیرا زیادبودن فشار مشکلات جبران ناپذیری ایجادمیکند.بدون وجود گیج سیستم‌های هیدرولیک و پنوماتیک و در کل سیالات غیر قابل پیش‌بینی و نامطمئن خواهندبود. با استفاده از مانومتر مطمئن خواهیدشد که هیچ نشتی و یا تغییرات فشاری وجودندارد که بتواند بر روی عملیات سیستم هیدرولیک تاثیربگذارد.برای اندازه گیری فشار سیستم راه های مختلفی وجود دارد که یکی از آنها گیج فشاراست که هر یک مزیت و قیمت خاص خود را دارد.فشارسنج بوردونی تمام استنلس استیل ویکا، در دو نوع اتصال از زیر و اتصال از پشت تولیدمی‌شوند. این گیج‌های فشار جهت بازه‌های فشاری خلا، گیجی و ترکیبی قابل استفاده‌هستند و قابلیت اندازه‌گیری فشار ماکزیمم 1000 بار را دارند. ابزار دقیق

ترنسمیتر

ترنسمیتر فشار ویکا از ترکیب دو واژه TRANSFER+METER گرفته‌شده‌است.یعنی تجهیزی که بتواند یک کمیت فیزیکی را اندازه‌گیری کرده(METERING)وآن را به مکانی دورتر مثل اتاق کنترل انتقالTRANSFER دهد.می‌تواند نیوماتیکی و یا الکترونیکی باشد. در هر دو مورد،سیگنال ارسالی استاندارد بوده و برای تجهیزاتی که در LOOP کنترل قرار دارند قابل فهم می‌باشد.در نوع الکترونیکی جریان 20-4 میلی امپر و در نوع نیوماتیکی فشار هوای 15-3 PSI یا bar از سوی TRANSMITTER به کنترلرهای الکترونیکی و نیوماتیکی ارسال‌می‌شود.

دیافراگم سیل

در سیال های با چسبندگی و خورندگی بالا از سیل شیمیایی یا دیافراگم سیل استفاده‌می‌شود. در واقع دیافراگم سیل جهت جلوگیری از تماس مستقیم سیال مورد اندازه گیری با قسمت اندازه گیر مورد استفاده‌قرارمی‌گیرند. این سنسورها که معمولاً فلزی یا از انواع خاصی از پلیمرهای ارتجاع پذیر میباشند، بصورت یک صفحه صاف یا چین خورده ساخته‌شده‌اند. از محاسن مهم دیافراگم سیل ها، قابلیت محافظت از دیگر ابزارهای اندازه‌گیری فشار در برابر شرایط نامناسب، مثل دماهای بالا و سیالات خورنده و نیز توانایی بالای آنها در آب بندی میباشد.
به عبارت دیگر این نوع سنسورها، احتیاج بسیار کمتری به تجهیزات آب بندی دیگر، دارند. به همین دلیل در بسیاری از دستگاه های اندازه‌گیری فشار، از یک دیافراگم به عنوان سنسور فشار استفاده‌می‌شود.

انکودر

  • در واقع انکودر قطعه ای بسیار کاربردی و مهم در صنعت می باشد که در دسته سنسورهای فیدبک قرارمی‌گیرد.
  • encoder به معنی کد گذار می باشد که مختصات صفحه گردان یا خطی خود را کدگذاری کرده
  • و آن را به صورت الکتریکی به کنترلر مربوطه ارسال‌می‌نماید.
  •  در صنایع مختلف برای گرفتن فیدبک موقعیت از محیط‌است.
  • و با استفاده از آن می توان یک سیستم حلقه بسته ایجادکرد.

گیج ساعت کارکرد

در دیزل ژنراتور ها و موتور برق هایی که برد کنترلی نداشته یا برد آنها قادر به اندازه‌گیری ساعت کارکرد دستگاه نیست از این محصول استفاده‌می‌شود. اهمیت دانستن ساعت کارکرد دیزل ژنراتور :

وقت تعویض روغن و فیلتر روغن – زمان تعویض آب و ضدیخ – زمان سرویس دوره ای ، اورهال و تعمیرات اساسی – عمر دستگاه

ولو (valve)

شیرآلات مورد استفاده در سیستم‌های لوله‌کشی صنعتی یا اصطلاحا پایپینگ، با عنوان ولو شناخته می‌شوند. ولوها، یکی از المان‌های کلیدی در شبکه لوله‌کشی صنایع مختلف به شمارمی‌روند. از این‌رو، مهندسان پایپینگ، نگاه ویژه‌ای به طراحی مناسب‌ترین نوع ولو با توجه به کاربری مورد نظر خوددارند.

ولو چیست ؟

شیرآلات صنعتی یا «ولو» (Valve)، تجهیزاتی هستند که به منظور توقف، راه‌اندازی و تنظیم جریان در سیستم‌های پایپینگ مورد استفاده‌قرارمی‌گیرند. از مهم‌ترین قابلیت‌های ولوها می‌توان به باز و بسته کردن مسیر جریان (مانند یک کلید)، افزایش و کاهش دبی (تنظیم کننده سرعت جریان)، تنظیم فشار، تنظیم دما، جدا کردن یک بخش سیستم از بخش‌های دیگر (ایزولاسیون)، محافظت از سیستم در شرایط بحرانی، یک‌طرفه کردن مسیر و برعکس‌کردن جهت جریان اشاره‌کرد.