تابلو GIS یا تابلو‌های عایق شده با گاز – اجزای پست‌های برق با عایق گازی

 تابلو GIS یا تابلو های عایق شده با گاز - ماه صنعت انرژی

 تابلو‌های GIS یا تابلو‌های عایق‌شده با گاز

ایجاد یک پست فرعی برق در مرکز بار بسیار لازم‌است. به این دلیل که ایجاد پست فرعی در مرکز بار از جنبه های مختلف کاملاً اقتصادی و سودآور‌است. از آنجا که طول فیدرها را کاهش می‌دهد و به دلیل فیدرهای کوتاه ، کیفیت تنظیم ولتاژ بهبود می یابد. اما مانع اصلی ایجاد پست فرعی در مرکز بار ، فضا‌است. به طور کلی مراکز بار اصلی در مکان هایی با ازدحام زیاد واقع می‌شوند که در آن ، زمین کافی برای استقرار پست الکتریکی معمولی به سختی در دسترس‌است. تابلو GIS در ایمنی تاثیر زیادی دارند.

در این نوع تابلو ، می‌توان تمام اجزای لازم تابلو برق را در فضای بسیار محدود مونتاژ کرد. GIS نوعی از تابلوهای فلزی محصور‌است. تابلو GIS

این بدان معنی است که تمام تجهیزات تابلو برق توسط محفظه فلزی محکم با گاز محصور شده و از گاز SF6 به عنوان عایق بین قسمتهای برق دار تجهیزات و محفظه فلزی ارت شده استفاده می‌شود.

 این نوع تابلو ، از  ولتاژ 12 KV  تا 800 KV در دسترس‌است. برای ایجاد پست فرعی برقی در مکان بسیار محدود ، تابلوهای  عایق‌بندی‌شده با گاز SF6 نقش اصلی را ایفا می‌کند.

اجزای پست‌‌های برق با عایق گازی بطور کلی به صورت زیر می باشند ،

  1. باسبار(شینه) برقی.
  2. ایزوله‌کننده‌ها یا جدا‌کننده‌ها.
  3. کلید یا همان قطع‌کننده مدار.
  4. ترانسفورماتورهای جریان.
  5. ترانسفورماتورهای ولتاژ.
  6. سوئیچ‌های زمین (کلید‌های ارت‌کننده)
  7. برقگیر یا صاعقه گیر.

پست برق ، که توسط تابلوهای با عایق گاز مونتاژ می‌شود .

به  پست فرعی فلزی عایق بندی شده با گاز معروف‌است.

فناوری GIMES اختراع اخیر نیست ، با موفقیت بیش از سی سال در حال اجرا‌است.

در تابلوهای ولتاژ متوسط ​​عایق‌بندی‌شده با گاز (  تابلو GIS  )، از فناوری خلاء به عنوان هدف قطع استفاده می‌شود و از گاز SF6 به عنوان ماده عایق استفاده‌می‌شود. اگرچه برای هر دو قطع و عایق ، از گاز SF6 نیز در بسیاری از سیستم‌های GIS با ولتاژ متوسط ​​استفاده می‌شود. اما در مورد این تجهیزات فشار گازهای SF6 برای قطع و عایق متفاوت‌است. فشار گاز SF6 به منظور عایق به طور کلی زیر 2.5 بار نگه داشته‌می‌شود در حالی که فشار گاز SF6 برای هدف قطع از 5 bar تا 7 bar است.

از آنجا که فناوری خلاء برای ولتاژ بالا در دسترس نیست ، بنابراین برای سیستم GIS یا سیستم عایق‌بندی گاز عایق در ولتاژ بالاتر از 72.5 KV ، فقط SF6 هم برای محیط قطع و هم عایق استفاده‌می‌شود.

بسته به ویژگی ساختاری آنها انواع مختلفی از قاب‌های فلزی تابلو وجود دارد.

GIS فاز جدا‌شده

در این پیکربندی ، هر فاز جداگانه مونتاژ‌می‌شود. یعنی برای هر فاز ، یک فاز کلید ، یک فاز ایزولاتور ، یک فاز ترانسفورماتور جریان در کنار هم جمع می‌شوند. این نوع GIS نسبت به سایر سیستم‌های عایق‌بندی گاز به عرض بزرگتری احتیاج دارد.

GIS مجتمع 3 فاز

در این پیکربندی ، هر سه فاز کلید ، 3 فاز جداکننده و سه فاز ترانسفورماتور جریان در یک محفظه فلزی جداگانه محصور می‌شوند. و  یک ماژول سه فاز برای تشکیل می‌دهد. اندازه این نوع ماژول یک سوم GIS فاز جدا شده است.

سیستم GIS ترکیبی

این ترکیب مناسب از عناصر مشترک فاز جدا‌شده و سه فاز‌است. در اینجا سه ​​فاز مشترک باسبار اتصال را از باسبار ساده‌می‌کند. تجهیزات ایزولاتور (جدا‌کننده )فاز از خطای فاز به فاز جلوگیری می‌کنند. این یک طراحی بهینه‌است ، هر دو واقعیت را در ذهن داشته‌باشید ، یعنی فضای مورد نیاز و تأسیسات نگهداری.

GIS  جمع و جور (کامپکت)

در این سیستم تابلو GIS یا عایق بندی‌شده با گاز از یک عنصر کاربردی در یک محفظه فلزی تک محصور‌می‌شود. به عنوان مثال ، در بعضی از طراحی‌ها ، یک کلید سه فاز ، ترانسفورماتور جریان ، سوئیچ‌های زمین ، حتی سایر عناصر تغذیه‌کننده در یک کپسول فلزی تک جاسازی شده‌اند.

سیستم کاملاً یکپارچه

این طرح در سال 2000 معرفی شد ، که در آن ، کل تجهیزات پست فرعی در یک محفظه محصور می‌شوند. این پست عایق‌بندی‌شده با گازی ، مورد استقبال کاربران قرار گرفته‌است زیرا یک راه حل کامل برای یک پست فرعی در فضای باز. به این ترتیب ، تجهیزات HIS)) جایگزین پست فرعی بیرونی در فضای باز‌می‌شوند.

مقالات مرتبط :

عملکرد کلید قدرت (مدارشکن)

معرفی کلید خلاء و مکانیسم عملکرد آن

تفاوت بین مدارشکن و جداکننده/ قطع‌کننده

کلید هوایی (کلید  انفجار هوا) – کلید ACB  – کلید قدرت هوایی

انواع تست عایق خطوط هوایی

لینک زبان اصلی مقاله:

GIS or Gas Insulated Switchgear

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *