باتری

تفاوت بین اینورتر و UPS ( منبع تغذیه بدون وقفه )

تفاوت بین اینورتر و UPS ( منبع تغذیه بدون وقفه )
تفاوت بین منبع تغذیه بدون وقفه (UPS) و اینورتر

در این مقاله به برسی تفاوت بین اینورتر و UPS میپردازیم.قطعی برق یک پدیده‌ی بسیار رایج، به ویژه در کشورهای جهان سوم است، اما کشورهای جهان اول نیز از آن مستثنی نیستند. علت‌های مختلفی برای قطعی برق وجود دارد، از بحران‌های طبیعی مانند طوفان، رعد و برق، برف یا زمین‌لرزه همگی باعث قطعی می‌شوند.
از دست رفتن ناگهانی برق بسیار اذیت‌کننده بوده و می‌تواند با خاموشیِ ناگهانی، باعث آسیب‌رسانی به تجهیزات الکترونیکی حساس شود. تجهیزات حیاتی در بیمارستان‌ها که نیازمند کارکرد ۲۴ ساعته هستند، با قطعی ناگهانی برق ممکن است باعث به خطر انداختن زندگی یک فرد شود. در اینگونه موارد، از UPS و اینورتر به عنوان تغذیه‌ی پشتیبان استفاده می‌کنیم. هر دوی آن‌ها تغذیه‌ی پشتیبان ارائه می‌کنند، اما کارکرد، اتصالات مدار و ویژگی‌هایشان بسیار متفاوت است.

اینورتر -یو پی اس
اینورتر -یو پی اس
قبل از بررسی تفاوت‌ها، بیایید ببینیم UPS و اینورتر چیست.

فهرست محتوا
• UPS (منبع تغذیه بدون وقفه) چیست؟
• اینورتر چیست؟
• تفاوت بین اینورتر و UPS
• آیا UPS را می‌توان به جای اینورتر و برعکس به کار برد؟

UPS (منبع تغذیه بدون وقفه) چیست؟

UPS مخفف Uninterruptible Power Supply (منبع تغذیه‌ی بدون وقفه) است. این دستگاه می‌تواند در صورت وجود اشکال در خط برق، تغذیه‌ی پشتیبان ارائه کند. این دستگاه به یک باتری متصل است که به عنوان منبع تغذیه عمل می‌کند.
UPS جریان را از خط AC اصلی دریافت کرده و آن را به قطعات الکترونیکی تغذیه می‌کند، و در عین حال به صورت پیوسته باتری را شارژ می‌کند، اما وقتی برق قطع می‌شود، ناگهان منبع تغذیه را سوئیچ کرده و از باتری جریان می‌کشد. سرعت سوئیچ بسیار سریع بوده و تقریباً زیر ۱۰ms است. این سوئیچ سریع در عملیات دستگاه‌های الکترونیکی مانند کامپیوتر تأثیری ندارد.

بلوک دیاگرام یو پی اس
بلوک دیاگرام یو پی اس

این دستگاه از مدار بسیار پیشرفته‌ای با یک اینورتر و یک کنترلر شارژ تشکیل شده است. اینورتر برای سوئیچ DC از باتری به AC استفاده می‌شود، و کنترلر شارژ نیز برای تبدیل خط AC اصلی به DC استفاده شده و پارامترهای شارژ را کنترل می‌کند. مدار هوشمند مهم‌ترین بخش UPS است و آن را از اینورتر متمایز می‌کند. این مدار مسئول احساس هرگونه مداخله و تغییر در منبع تغذیه بوده و در هر حالت بین تغذیه‌ی اصلی (خط AC) و تغذیه‌ی پشتیبان (باتری) سوئیچ می‌کند. اما مهم‌ترین بخش آن سرعت سوئیچ است. این دستگاه بلافاصله سوئیچ می‌کند، بدون ایجاد وقفه در ارائه‌ی تغذیه، که برای همین است که به آن منبع تغذیه‌ی بدون وقفه گفته می‌شود.
UPS به صورت پیوسته از باتری جریان می‌کشد اما مقدار آن بسیار کم است، و به محض اینکه مدار هرگونه قطعی را در خط اصلیِ AC احساس کند، مدار سوئیچ کرده و جریان کاملی از باتری می‌کشد.
این سوئیچ سریع امکان عملیات نرم دستگاه‌های الکترونیکی حساس را فراهم می‌کند. این مدارات اغلب برای کامپیوترها استفاده می‌شوند. این کار بسیار آزاردهنده است، زیرا در صورتی که کامپیوتر به صورت ناگهانی در وسط انجام کار مهم خاموش شود، ممکن است داده‌های خود را از دست دهید. UPS یک زمان پشتیبان کافی برای ذخیره‌ی داده و خاموش کردن ایمن کامپیوتر فراهم می‌کند. UPS همچنین شامل مداراتی برای حفاظت در برابر شرایط غیرعادی است، مانند ولتاژ‌های آنی و نوسان‌ها، کمبود ولتاژ، اضافه ولتاژ و غیره.

اینورتر چیست؟

اینورتر یک مدار یا دستگاه الکترونیکی است که DC را به AC تبدیل می‌کند. این دستگاه برای ارائه‌ی تغذیه‌ی پشتیبان به دستگاه‌های الکترونیکی غیر حساس استفاده می‌شود، که در آن تأخیر در سوئیچ مهم نیست، مانند روشنایی، فَن‌ها و غیره. سرعت سوئیچ اینورتر بسیار کُندتر از UPS است و به همین دلیل تجهیزات حساس ممکن است آسیب ببینند.

بلوک دیاگرام یکاینورتر معمولی
بلوک دیاگرام یکاینورتر معمولی
اینورتر چیست؟

اینورتر در واقع یک مبدل DC به AC است که به یک منبع DC مانند باتری متصل شده است. این دستگاه جریان را از باتری دریافت کرده و آن را به تغذیه‌ی AC تبدیل کرده و دستگاه‌های AC را تغذیه می‌کند. در داخل آن کنترلر شارژ وجود ندارد، پس نمی‌تواند باتری را شارژ کند. اگر بخواهید باتری را شارژ کنید، باید یک کنترلر شارژ خارجی برای آن داشته باشد.
اینورتر در برابر ولتاژ‌ها و جریان‌های غیرعادی محافظتی ندارد. بنابراین، ولتاژهای آنی یکی از عیب‌های اینورتر است که می‌تواند به دستگاه‌های الکترونیک حساس آسیب بزند.
تفاوت اصلی بین UPS و اینورتر زمان سوئیچ آن است. زمان سوئیچ اینورتر بین ۳۰۰ الی ۵۰۰ میلی‌ثانیه است. این تأخیر بالا می‌تواند کامپیوترها را خاموش کند و ممکن است داده‌های خود را از دست بدهید. اما زمان پشتیبانی ارائه شده در آن بیشتر است.
اینورتر همچنین برای تولید ولتاژ‌ها و فرکانس‌های خروجی متغیر استفاده می‌شود، که برای همین است که درایو فرکانس متغیر (VFD) همچنین با نام اینورتر نیز شناخته می‌شود. این درایوها برای عملیات موتورها با سرعت متغیر استفاده می‌شوند.

تفاوت بین اینورتر و UPS

UPS (منبع تغذیه بدون وقفه) اینورتر
دستگاهی است که در صورت قطعی برق تغذیه‌ی پشتیبان AC فراهم می‌کند. دستگاهی است که تغذیه‌ی DC را به تغذیه‌ی AC تبدیل می‌کند.
می‌تواند همزمان جریان مستقیم DC را به جریان متناوب DC و برعکس تبدیل کند. تنها DC را به AC تبدیل می‌کند.
از یک اینورتر و کنترلر شارژ تشکیل شده است. یکی از بخش‌های اصلیِ UPS است.
سرعت سوئیچ UPS حدود ۲ الی ۵ میلی‌ثانیه است. سرعت سوئیچ اینورتر بین ۲۰۰ لی ۵۰۰ میلی‌ثانیه است.
می‌تواند از تغذیه‌ی AC اصلی باتری را شارژ کند. نمی‌تواند باتری را شارژ کند. نیازمند کنترلر شارژ خارجی برای شارژ باتری است.
تغذیه بدون وقفه است، حتی بعد از برداشتن باتری (از تغذیه‌ی AC اصلی جریان می‌کشد) حذف باتری باعث می‌شود تغذیه آن قطع شود.
در برابر ولتاژ‌ها و جریان‌های غیرعادی محافظت دارد. در برابر شرایط غیرعادی محافظت ارائه نمی‌کند.
همچنین دارای یک AVR است (رگولاتور ولتاژ خودکار) که خروجی ولتاژ ۲۲۰V یا ۱۲۰V ثابت ارائه می‌کند. هیچ AVRای وجود ندارد، بنابراین ولتاژ خروجی در بار سنگین ممکن است افت کند.

مدار آن نسبت به اینورتر پیچیده‌تر است. مدار آن ساده است؛ که یک مبدل AC به DC است.
هوشمندتر و گران‌تر از اینورتر است. ساده و ارزان‌تر از UPS است.
زمان پشتیبان آن کمتر از اینورتر است. زمان پشتیبان بیشتری نسبت به UPS ارائه می‌کند.
برای خانه‌ها، اداره‌ها، صنایع تجاری استفاده می‌شود که در آن تأخیر در وقفه‌ی توان مشکل‌ساز است. در کاربردهایی استفاده می‌شود که در آن تأخیر در وقفه‌ی تغذیه مسئله نیست، مانند روشنایی، فن‌ها، خانه‌ها و اداره‌ها
پس نتیجه‌ای که از این موضوع گرفته می‌شود این است که UPS و اینورتر هر دو می‌توانند برای ارائه‌ی تغذیه‌ی پشتیبان استفاده شوند، اما UPS گران‌تر بوده و باید برای تجهیزات حساس استفاده شود، ولی اینورتر ارزان‌تر و از نظر هزینه بهینه‌تر است و به دستگاه‌هایی تغذیه‌ی پشتیبان ارائه می‌کند که تحت تأثیر ناهنجاری‌های ولتاژ و زمان سوئیچ طولانی‌تر قرار نمی‌گیرند.

آیا UPS را می‌توان به جای اینورتر و برعکس استفاده کرد؟

UPS را می‌توان به جای اینورتر استفاده کرد، ولی اینورتر را نمی‌توان به جای UPS به کار برد. برای اینکه UPS به عنوان اینورتر کار کند، آن را نمی‌توانید به سادگی به ولتاژ تغذیه‌ی ورودی متصل کند (در آمریکا ۱۲۰V و در اروپا ۲۳۰V). تنها می‌توانید باتری را به عنوان منبع به UPS متصل کنید، که در این حالت به عنوان یک اینورتر عمل می‌کند؛ یعنی جریان DC مستقیم را از باتری به جریان متناوب (AC) تبدیل کرده و می‌توانید با آن هر دستگاهی که ولتاژ AC استفاده می‌کند را با آن تغذیه کنید.

نکته:

UPS می‌تواند یک اینورتر باشد، اما اینورتر نمی‌تواند UPS باشد، زیرا اینورتر بخشی از UPS (منبع تغذیه بدون وقفه) است.

لینک مرتبط:

کاربردهای درایو و اینورتر موتور الکتریکی
تفاوت بین UPS آنلاین و آفلاین -کدامیک بهتر است؟

لینک زبان اصلی مقاله:

Difference between Inverter & UPS – Uninterruptible Power Supply

 

گروه فنی مهندسی ماه صنعت انرژی

گروه فنی مهندسی ماه صنعت انرژی فعال در زمینه های : دیزل ژنراتور ( سنکرونایزینگ - نصب و راه اندازی - عیب یابی -نگهداری - تامین دیزل ژنراتور و لوازم یدکی)- فروش ، تست ، راه اندازی و سنکرونایزینگ ژنراتورهای گازی و دیزلی ، ترانسفورماتورهای توزیع و قدرت ، خازن های فشار ضعیف و متوسط- مشاوره و طراحی مهندسی - نظارت و بازرسی - آموزش های تخصصی- پروژه های نفت ، گاز و پتروشیمی - دیتاسنتر - فولاد - احداث پست برق

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا