دیودها

دیودها - ماه صنعت انرژی

دیودها

دیودها قطعات الکترونیکی هستند که اجازه‌می‌دهند جریان به راحتی و روانتر از هر قطعه  دیگری در یک جهت خاص عبور کند. دارای دو الکتروداست که یکی آند و دیگری کاتداست. برای ساخت دیودها از مواد نیمه هادی مانند سیلیکون و ژرمانیوم استفاده‌می‌شود.

دیود - ماه صنعت انرژی

موارد استفاده از دیودها

دیودها برای اهداف مختلفی استفاده‌می‌شوند مانند:

  • یکسو کننده
  • تنظیم کننده ولتاژ
  • سوئیچ ها
  • اسیلاتورها
  • محدود کننده سیگنال، مدولاتور و دمدولاتور.

تعداد زیادی دیود نیمه هادی با درجه بندی های مختلف وجوددارد که بر حسب نیاز در مدارهای الکترونیکی استفاده‌می‌شود. دیودها در اشکال، اندازه ها و رنگ های مختلف هستند .

شکل‌زیر شکل دیود BY 127 را نشان می دهد که می‌تواند جریان 1 آمپر را با ولتاژ معکوس حداکثر 1000 ولت به طور ایمن حمل کند. رنگ آن سبز است و جهتی که می‌تواند در آن حرکت کند با نمادی که در شکل‌نشان داده شده‌است مشخص شده‌است. در همین سری، دیودهای دیگری مانند BY 118 و غیره نیز وجود دارد.

استفاده دیودها - ماه صنعت انرژی

شکل‌زیر یک دیود 1N 4007 را نشان می‌دهد:

شکل یک دیود 1N 4007 - ماه صنعت انرژی

این‌می‌تواند جریان 1 آمپر را با PIV 100 ولت به طور ایمن حمل کند. به رنگ مشکی‌است. در یک طرف نوار رنگی نقره ای چاپ شده‌است که انتهای منفی (کاتد) دیود را نشان‌می‌دهد. در همین سری، دیودهای دیگر 1N 4001، 1N 4002 هستند. 1N 4003، 1N 4004 و غیره. دیود دیگری از همین سری 1N 5406‌است که‌می‌تواند جریان 6A را با PIV 200 ولت حمل‌کند.

شکل‌زیر دیود OA 79 را نشان میدهد. از شیشه شفاف ساخته شده‌است. علامت قرمز روی بدنه (فلش) نشان دهنده پایانه مثبت‌است. دیود دیگر همین سری OA 80، OA 85 و غیره‌ است.

Diodes

شکل زیر دیود برق D 1604 N را نشان میدهد . بدنه ای فلزی دارد ومی‌تواند قدرت زیادی را تحمل‌کند. این می‌تواند جریان 16 آمپر را با PIV 400 ولت به طور ایمن حمل کند. دیود برق دیگر 10 KLR 12‌ است که‌می‌تواند جریان 10 آمپر را در PIV 1200 ولت حمل کند.

بررسی پایانه های دیود

دیود - ماه صنعت انرژی

اگر نماد یا علامتی روی بدنه دیود که قطبیت انتهایی آن را نشان می‌دهد از بین رفته یا ساییده شده‌باشد، می‌توان قطبیت ترمینال را با کمک اهم متر یا مولتی متر تعیین کرد.

تصویر شاخص نشان‌می‌دهد که قطبیت پایانه‌های باتری موجود در یک اهم‌متر بر روی سیم‌های اهم متر ظاهرمی‌شود.

پایه P مثبت و Q منفی‌است. برای بررسی ترمینال دیود مطابق شکل بالا به سیم های P و Q متصل‌می‌شود. اگر دیود هدایت‌شود و متر انحراف بدهد، ترمینال A دیود مثبت (آند) و B منفی (کاتد)است.

اما اگر دیود هدایت نشود و در اهم متر انحراف وجود نداشته باشد، پایانه های دیود مانند قبل مخالف هستند.

ماکزیمم ولتاژ معکوس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *