آموزش های پایه ای برقموتور الکتریکی

کلاس عایقی و افزایش دما در موتور الکتریکی چیست؟ (insulation class & Temperature Rise)

کلاس عایقی و افزایش دما در ماشین الکتریکی(موتور یا ژنراتور)

استانداردهای قدیمی که از دست برای تشخیص درجه حرارت یک موتور استفاده می‌شد منسوخ شده و  کلاس عایقی مطابق با استاندارد  NEMA از هر گونه حدس و گمان به دور است و به سازنده موتور چارچوبی مشخص برای دمای کار ارائه می‌دهد.

دمای سطح موتور معمولاً ۳۰ درجه سانتیگراد کمتر از دمای سیم‌پیچی آن  است. بنابراین اگر یک موتور با کلاس عایقیF  نگاه کنیم که دمای ۱۵۵ درجه سانتیگراد طبق استاندارد کلاس F  برای سیم پیچ های آن مورد تایید است و سپس ۳۰ درجه سانتیگراد را از آن تفریق کنیم، دمای ۱۲۵ درجه سانتیگراد بدست می‌آید این نکته لزوماً بدان معنی نیست که این موتور بیش از حد گرم است یا به صورت نادرست کار می کند (به هر حال، اکیداً توصیه می‌گردد از تماس با هر چیزی که دارای دمای ۱۲۵ درجه سانتیگراد باشد اجتناب نمایید). به بیان ساده‌تر، موتورهای امروزی می‌توانند به سادگی گرم باشند، و به درستی تمام وظایف خود را انجام دهند.

حداکثر درجه حرارت عایق بندی [۱]سیم پیچ موتور بر اساس نامگذاری NEMA است. این رتبه بندی‌ها به شرح زیر است:

کلاس: A ۱۰۵ درجه سانتیگراد
کلاس: B ۱۳۰ درجه سانتیگراد
کلاس: F ۱۵۵ درجه سانتیگراد
کلاس: H ۱۸۰ درجه سانتیگراد

NEMA  افزایش مجاز دما [۲]را برای موتورهایی که تحت بار کامل کار می کنند، تعیین می‌کند. افزایش دمای مجاز بر اساس دمای محیط [۳]مرجع (۴۰ درجه سانتیگراد) است و با استفاده از روش مقاومت [۴]تعیین می‌شود، هنگامی که موتور تعادل حرارتی را تحت بار به دست آورد، مقاومت سیم پیچ ها اندازه گیری می شود. مقاومت سیم پیچ تابعی از دمای سیم پیچ است.

میزان افزایش مجاز دما (در بار کامل) یک موتور ۱٫۰ S.F. به صورت زیر است:

A= ۶۰°C
B= ۸۰°C
F= ۱۰۵°C
H= ۱۲۵°C

میزان افزایش مجاز دما (در بار کامل) یک موتور ۱٫۱۵ S.F. به صورت زیر است:

A= ۷۰°C
B= ۹۰°C,
F= ۱۱۵°C.

برای کلاس عایقی F، موتور ۱٫۰ S.F، اگر میزان افزایش مجاز مطابق با NEMA  یعنی ۱۰۵ درجه سانتیگراد را به دمای محیط مرجع (۴۰ درجه سانتیگراد) اضافه کنیم، باعث می شود موتور دارای دمای کار (۱۰۵+۴۰) = ۱۴۵ درجه سانتیگراد باشد که این مقدار منجر به ایجاد اختلاف دمای ۱۰ درجه سانتیگراد بین ماکسیمم درجه حرارت کلاس عایقی F  (۱۵۵ درجه سانتیگراد) و ماکسیمم دمای مجاز (۱۴۵ درجه سانتیگراد) می گردد که می تواند درجه حرارتی موسوم به  “نقطه داغ[۵]” در فضای داخلی سیم پیچ را فراهم نماید. مقاومت کلی سیم پیچ‌ها مجموع مقاومت دور انتهایی خنک‌ کننده و سیم پیچ‌های گرمتر در شکاف استاتور است.

ماشین های الکتریکی معمولا برای دمایی پایین تر از نقطه داغ طراحی می شوند تا یک عمر مطلوب داشته باشند. در صورت رسیدن به دمای داغ سیم پیچ(هات اسپات یا همان نقطه داغ) عایق سریعا از بین نمی رود ولی عمر عایق خیلی کاهش می یابد

مقدار دمای مجاز عایق موتور (NEMA) افزایش دما
۱٫۰ SF Motor ۱٫۱۵ SF Motor
کلاس دما. محیط نقطه داغ میزان افزایش در  ۱٫۰ میزان افزایش در ۱٫۱۵
A ۱۰۵ +۴۰ ۶۰ ۷۰
B ۱۳۰ +۴۰ +۱۰ ۸۰ ۹۰
F ۱۵۵ +۴۰ +۱۰ ۱۰۵ ۱۱۵
H ۱۸۰ +۴۰ +۱۵ ۱۲۰ تعریف نشده
کلاس عایقی و افزایش دما
کلاس عایقی و افزایش دما

هرچند توسط NEMA مشخص نشده، اما امروزه در صنعت معمول است که میزان افزایش درجه حرارت برای یک کلاس خاص عایقی به افزایش درجه حرارت مجاز اشاره دارد. به عنوان مثال، افزایش ۸۰ درجه سانتیگراد اغلب به عنوان “کلاس ” B شناخته می شود، زیرا ۸۰ درجه سانتیگراد حداکثر افزایش درجه حرارت مجاز برای یک موتور ۱٫۰ S.F   با کلاس عایقی B  و دمای ۴۰ درجه سانتیگراد است. این اقدام به این معنی است که یک موتور با کلاس عایقی F و افزایش ۸۰ درجه سانتیگراد به عنوان یک موتور F / B شناخته می شود.

مواد عایقی مدرن بدان معناست که کلاس عایقی F معمولا برای سیم‌پیچ‌های موتور استفاده می‌شود. با طراحی‌های مدرن، افزایش درجه حرارت “کلاس ” Bبه راحتی قابل دستیابی است. بنابراین کلاس عایقی F با افزایش درجه حرارت کلاس B، حاشیه حرارتی ۲۵ درجه سانتیگراد ارائه می‌دهد که به طور بالقوه منجر به افزایش عمر موتور تا ۵ برابر می‌گردد.

سوال و جواب مرتبط:

اثرات کاهش دما بر طول عمر عایق

هنگامی که از حد آستانه درجه حرارت تجاوز شد، کیفیت عایق با یک سرعت افزایشی بدتر می‌شود که تقریبا به ازای هر ۱۰ درجه سانتیگراد دو برابر عمر عایق کمتر می‌شود. به عنوان مثال، کلاس عایق F در اثر قرارگیری بمدت ۲۰۰۰۰ ساعت  در دمای مجاز، ½ استحکام مکانیکی خود را از دست می‌دهد. بدیهی است که عایق در این مرحله به سادگی از بین نمی رود، اما به طور قابل توجهی تضعیف شده است.

۲۰۰۰۰ ساعت (۲٫۵ سال) در دمای ۱۵۵ درجه سانتیگراد

۱۰۰۰۰ ساعت (۱٫۲۵ سال) در دمای ۱۶۵ درجه سانتیگراد و یا ۴۰۰۰۰ ساعت (۵ سال) در دمای ۱۴۵ درجه سانتیگراد

۵۰۰۰ ساعت (کمتر از یکسال) در دمای ۱۷۵ درجه سانتیگراد و یا ۸۰۰۰ ساعت (۱۰ سال) در دمای ۱۳۵ درجه سانتیگراد

در دنیای واقعی، موتورها به طور مداوم با یک درجه حرارت کار نمی کنند زیرا هم بار و هم دمای محیط متفاوت است. با این حال، هنگامی که شرایط بدی رخ دهد، قابل برگشت نیست. پایین آمدن دمای کار می‌تواند از خراب شدن بیشتر جلوگیری کند.

در نهایت نباید فراموش نمود که بین  دمای اندازه‌گیری‌شده توسط مقاومت در مقابل ردیاب های جاسازی شده (عناصر مقاومت یا ترموکوپل ها) ۱۰ درجه سانتیگراد اختلاف وجود دارد.

افزایش درجه حرارت کلاس F به میزان ۱۰۵ درجه سانتیگراد توسط مقاومت، توسط سنسور حرارتی تعبیه شده برابر با ۱۱۵ درجه سانتی گراد است. بنابراین به یاد داشته باشید که سطح حفاظتی حرارتی صحیحی را در درایو تنظیم نمایید.

[۱] Insulation class

[۲] temperature rises

[۳] ambient temperature

[۴] resistance method

[۵] hotspot

محسن ترابی

مهندس برق قدرت، فوق لیسانس برق قدرت از دانشگاه سراسری یزد، موسس ماه صنعت، متخصص در ژنراتور، دیزل، طراحی و ساخت موتورهای الکتریکی، سنکرون و سیستم های حفاظت الکتریکی به خصوص حفاظت ژنراتور. دارای گواهی ثبت اختراع ساخت موتور PMSM‌ معکوس گرد. هدف از ایجاد این وبسایت و مقالات آن آموزش در راستای توسعه ی صنعت برق کشور عزیزمان ایران می باشد و سعی می کنم مقالات کاربردی در راستای این هدف در وبسایت انتشار بدهم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن