انواع سه نظام ماشین تراش

انواع سه نظام ماشین تراش - ماه صنعت انرژی

انواع سه نظام ماشین تراش

سه نظام ماشین تراش چیست؟

 اساساً بخشی از ماشین تراش‌است که بر روی پایه تراش نصب‌می‌شود.

سه نظام به صورت دستی یا با استفاده از منبع تغذیه کارمی‌کند. کاربرد اصلی این قطعه، نگه‌داشتن مته یا هر وسیله‌ای مرتبط‌است که قرار‌است روی قطعه‌ای دیگر کارشود.

 

ماشین تراشکاری چیست؟

ماشین تراش را می‌توان اساساً به عنوان وسیله‌ای تعریف‌کرد که بلوک‌های یک ماده معین را به منظور ایجاد یک کار می‌چرخاند.

عملیات‌هایی مانند سنگ زنی و برش بر روی مواد انجام‌می‌شود. معمولاً از تراش برای شکل‌دادن به اجسام با یکنواختی چرخشی استفاده‌می‌شود. ماشین تراش بر روی موادی کارمی‌کند که عموماً از جنس‌های زیر باشد :

 • چوب
 • فلز مانند آلومینیوم، فولاد، تیتانیوم
 • پلاستیک، موم، دلرین و غیره

 

 

انواع سه نظام ماشین تراشکاری 

به طورکلی، اساساً هشت نوع سه نظام تراشکاری مورد استفاده در ماشین‌های تراش وجوددارد که عبارتنداز:

1- سه نظام‌های مغناطیسی

2- سه نظام مستقل چهار فک

3-  سه نظام ترکیبی

4-  سه نظام یونیورسال سه‌فک

5-  سه نظام گیره‌ای

6-  سه نظام مته

7- سه نظام هوا

8-  سه نظام هیدرولیک

انواع سه نظام ماشین تراش

 1.  سه نظام‌های مغناطیسی

سه نظام مغناطیسی برای گرفتن قطعات بسیار باریک استفاده‌می‌شود. این قطعات باریک از مواد مغناطیسی تشکیل‌شده‌اند که نمی‌توان آنها را در یک سه نظام معمولی‌گرفت. در بسیاری از مواقع در اثر فشار فک‌های سه نظام‌های معمولی احتمال خم‌شدن، کمانش، پیچش یا هر نوع تغییر شکل قطعه کار وجوددارد. در چنین مواردی از تراش مغناطیسی استفاده‌می‌شود.

سه نظام دارای آهنرباهای الکتریکی یا آهنرباهای دائمی‌است. از این آهنرباهااست که سه نظام شار مغناطیسی تابشی را بدست می‌آورد. این مغناطیس به سه نظام کمک‌می‌کند تا قطعه کار را نگه‌دارد.

سه نظام مغناطیسی

نحوه عملکرد سه نظام مغناطیسی

هنگامی که ماشین تراشکاری روشن‌می‌شود، شار مغناطیسی از قطعه کار عبورکرده و آن را نگه‌می‌دارد.

هنگامی که ماشین تراشکاری خاموش‌می‌شود، آهنرباها حذف‌می‌شوند. سپس آهنرباها با اقلام با نفوذپذیری بالا که به عنوان نگهدارنده شناخته‌می‌شوند، در تماس قرارمی‌گیرند. این نگهدارنده‌ها شار را اتصال کوتاه‌می‌کنند و در نتیجه از عبور شار از قطعه کار جلوگیری‌می‌کنند.

 

 1. سه نظام مستقل چهار فک

در سه نظام مستقل چهار فک، هر یک از فک‌های پله‌ای به طور جداگانه توسط یک پیچ متفاوت کارمی‌کنند. با کمک این ویژگی به سه نظام مستقل چهار فک اجازه‌می‌دهد تا هر شکلی را ببندد. اشکالی مانند گرد، مستطیل، مربع، نامنظم و غیره را می‌توان توسط این نوع سه نظام با استفاده از بین بکسل و هر چهار فک موجود محکم‌کرد.

 

ویژگی‌های اضافی روند عملیات را کندمی‌کند و همچنین برای عمل بر روی آن به تمرین زیادی نیازدارد.

این سه نظام به کمک سنج نشانگر نیز نیازدارد. فک‌های این سه نظام نیز قابل تغییراست. با توجه به وظیفه می‌توان از آن برای بستن داخل یا خارج استفاده‌کرد. به عنوان یک مزیت، سه نظام مستقل چهار فک، مناسب‌ترین نوع سه نظام تراشکاری‌است.

سه نظام مستقل چهار فک - ماه صنعت انرژی

 1. سه نظام ترکیبی

 • سه نظام خود محور
 • سه نظام مستقل

این ویژگی خاص این سه نظام به مزایای هر دو نوع سه نظام کمک‌می‌کند. فک‌ها به طور مستقل توسط پیچ‌های جداگانه کارمی‌کنند. آنها همچنین توسط دیسک اسکرول کارمی‌کنند.

قاب شامل دندانه‌هایی‌است که در پایین آن بریده شده‌اند که با طومار قفل شده‌اند. این فک‌ها به همراه پیچ‌ها به صورت شعاعی حرکت‌می‌کنند. این حرکت زمانی انجام‌می‌شود که اسکرول توسط یک پینیون می‌چرخد.

سه نظام ترکیبی - ماه صنعت انرژی

 

 1. سه نظام یونیورسال سه فک

تراش سه فکی پرکاربردترین سه نظام‌است. آرواره های این سه نظام در زاویه 120 درجه نسبت به یکدیگر قراردارند. این فک‌ها از فولاد با کیفیت بالا ساخته‌شده‌اند.

سه نظام تراش سه فک معمولاً برای گرفتن اشکالی مانند قطعات کار گرد و شش ضلعی استفاده‌می‌شود. سه نظام سه فک این ویژگی منحصر به فرد رادارد که کار به طور خودکار در زمان بسیار کمتری متمرکزمی‌شود. این سه نظام از این عیب رنج‌می‌برد که ظرفیت نگهداری کمترمی‌شود زیرا فقط از سه فک استفاده‌می‌شود و دقت مرکز به دلیل سایش به زودی از بین‌می‌رود.

سه نظام یونیورسال سه فک - ماه صنعت انرژی

 1. سه نظام گیره ای

سه نظام‌های کولت عموماً برای گرفتن استوک میله در کارخانه‌ها یا صنایع استفاده‌می‌شوند، جایی که کار باید به سرعت تنظیم و با دقت در مرکز قرارگیرد.

سه نظام توسط یک مهره به دوک متصل‌می‌شود. گیره یک بوش استوانه‌ای شکل باریک‌است. این گیره دارای شکاف‌هایی‌است که در طول خود در حاشیه آن بریده‌شده‌است. سوراخ داخلی گیره به شکل‌های زیر‌است:

 • شش ضلعی
 • استوانه‌ای
 • مربعی و غیره این شکل بستگی به شکل قطعه کار عبوری از آن‌دارد.

سه نظام گیره ای - ماه صنعت انرژی

 1. سه نظام مته

معمولاً برای نگه‌داشتن مته ساقه خطی، ریمر یا شیر برای عملیات حفاری، ریمینگ یا ضربه زدن استفاده‌می‌شود.

سه نظام را می‌توان هم در سر و هم در دوک پشتی نصب‌کرد. سه نظام مته از فک‌های مرکزی تشکیل‌شده‌است. این فک‌های مرکزی با چرخاندن یک کلید اجرامی‌شوند.

سه نظام مته - ماه صنعت انرژی

 1. سه نظام هوا یا سه نظام هیدرولیک

سه نظام هوا یا سه نظام هیدرولیک معمولاً در کارهای تولید انبوه استفاده‌می‌شود. این سه نظام دارای کالیبر نگهداری سریع و موثراست. دستگاه هوا یا سه نظام هیدرولیک از یک سیلندر هیدرولیک یا هوا تشکیل‌شده‌است.

سه نظام هوا یا سه نظام هیدرولیک - ماه صنعت انرژی

 1.  سه نظام هیدرولیک

این سیلندر در انتهای پشت دوک سر استوک ثابت‌شده و با آن می‌چرخد. فشار سیال با استفاده از یک سوپاپ با یک اهرم به سیلندر منتقل‌می‌شود و پیستون در داخل سیلندر سقوط‌می‌کند. حرکت پیستون توسط یک میله و پیوندها به فک‌ها منتقل‌می‌شود و فک‌ها قطعه کار را محکم نگه‌می‌دارند.

 

 سه نظام هیدرولیک - ماه صنعت انرژی

انواع سه نظام ماشین تراش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *