سانترال یا PBX چیست؟

سانترال چیست؟ - ماه صنعت انرژی

سانترال یا PBX چیست؟

در این برگه قصد داریم با مفهوم سانترال یا PBX آشنا شویم و تاثیر آن بر کسب و کارها را بررسی کنیم. پس با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

1- مقدمه

2- سانترال یا PBX چیست؟

3- مزایای سیستم PBX برای مشاغل

4- انواع سیستم‌های تلفن سانترال

5- مقایسه سیستم‌های سانترال

——————————

1- مقدمه

همانطور که شرکت شما بصورت یک کسب و کار پر رونق گسترش می یابد، ارتباطات تلفنی برای کارکنان از اهمیت بیشتری برخوردار می‌شود. به احتمال زیاد شما در حال تحقیق در مورد سیستم‌های تبادل شعب خصوصی (PBX) یا سانترال برای انجام این کار هستید.
این مقاله با توضیح تمام موارد ضروری که باید در مورد راه حل‌های مدرن PBX بدانید، شما را راهنمایی می‌کند.

——————————

2- سانترال یا PBX چیست؟

PBX که مخفف عبارت Private Branch EXchange است، یک شبکه تلفن خصوصی است که به کاربران امکان می‌دهد با یکدیگر صحبت کنند. در این سیستم اجزای سخت افزاری مختلف با یکدیگر کار می‌کنند تا اتصال به شبکه تلفن را فراهم کنند.
یک PBX یا سانترال شبکه تلفن داخلی یک شرکت را اداره می‌کند و مسئول انتقال تماس‌های ورودی و خروجی است.
راه اندازی سانترال کار کوچکی نیست. یک شرکت از یک یا چند مدیر سیستم با چندین دهه تجربه مخابراتی برای راه اندازی آن کمک می‌گیرد. برای استفاده از این سیستم به یک فضای فیزیکی برای قرار دادن سیستم PBX در دفتر مانند اتاق سرور نیاز است. برای درک بهتر ویژگی‌ها و مزایای سانترال درجه تجاری، ابتدا باید در مورد سیستم تلفن صحبت کنیم.

راه اندازی شبکه تلفن با PBX

سیستم تلفن سنتی به عنوان سیستم تلفن قدیمی ساده یا به اختصار POTS شناخته‌می‌شود. این سیستم براساس یک جفت سیم پیچ خورده از شرکت تلفن محلی به ساختمان عمل می‌کند. POTS یک سیستم ساده و قابل اعتماد است و در 140 سال تغییر زیادی نکرده‌است. ارائه دهندگان خدمات تلفن، تماس‌ها را با استفاده از شبکه تلفن عمومی سوئیچ شده (PTSN) در پروتکل شبکه دیجیتال خدمات یکپارچه (ISDN)، متصل می‌کنند. اما، ارائه خدمات تلفنی به یک تجارت می‌تواند گران قیمت‌تر باشد. بدین ترتیب که یک قبض تلفن تجاری، می‌تواند برابر با هزینه هزاران نفر و فقط صد خط معمولی باشد. از این رو، باید راه بهتری وجود داشته باشد.
سیستم سانترال، به مشترکین اجازه می‌دهد تا با بکارگیری سیستم تلفن داخلی، از خطوط تلفن کمتری از شرکت تلفن استفاده کنند. سیستم های PBX برتر می‌توانند پست صوتی و پیام‌های ضبط شده را نیز مدیریت کنند.

سانترال- ماه صنعت انرژی

قیاس PBX: شبکه های کامپیوتری

شاید مدت‌ها پیش شنیده باشید که آدرس‌های IP اینترنت در حال اتمام است. برای حل این مشکل، افراد از یک روتر در دفتر استفاده می‌کنند تا آدرس‌های داخلی را به هر دستگاه اختصاص دهند. سپس همه‌ی آن دستگاه‌ها آدرس IP یکسانی را هنگام تعامل با دنیای خارج به اشتراک می‌گذارند. روترهای خانگی و تجاری توانسته‌اند به طور موثری، نگرانی‌های ناشی از تمام شدن IP را از بین ببرند و کمی امنیت را بیشتر کنند.
همین رویکرد در مورد سانترال نیز صدق می‌کند.  PBX یک شبکه تلفنی است که خدماتی را به کارمندان ارائه می‌دهد، اما، هنگام تماس تلفنی، کانال خروجی یکسانی را به اشتراک می‌گذارد. در داخل، کارمندان می‌توانند از هر برنامه افزودنی تلفنی استفاده کنند، اما مجموعه محدودی از شماره تلفن‌های تجاری را به صورت خارجی به اشتراک می‌گذارند.
PBX مبتنی بر فضای ابری، نحوه رسیدگی به تماس‌های تلفنی توسط کسب‌وکارها را بازطراحی کرده‌است و ارتقای قابل توجهی نسبت به محدودیت‌های گذشته ارائه کرده‌است. پیش از این، سانترال‌ها اختصاصی بودند و نگهداری آنها بسیار دشوار بود.
امروزه سیستم‌های سانترال تا حد زیادی تکامل یافته‌اند. دیگر وابسته به شرکت تلفن محلی نیستند، و تماس‌ها با استفاده از فناوری Voice over Internet Protocol (VoIP) برقرار می‌شود. همچنین، به جای خطوط آنالوگ، SIP trunking می‌تواند اتصال را با کسری از هزینه برقرار کند.
سیستم‌های PBX به رهبران فناوری اطلاعات این امکان را می‌دهند تا با اختصاص شماره‌های تلفن تجاری مختلف به برنامه‌های افزودنی مختلف، دستگاه‌های موجود خود را با پشتوانه دیجیتالی شدن حفظ کنند. از طرف دیگر، یک PBX ابری، بهترین‌های هر دو جهان را با استقرار سیستم تلفن کاملاً مدیریت شده ترکیب می‌کند. اکنون که هدف سانترال را می‌دانیم، بیایید با مزایای یک PBX مدرن برای ارتباطات تجاری آشنا شویم.

——————————

3- مزایای سیستم PBX برای مشاغل

همانطور که بیان شد، شرکت‌های بزرگ و کوچک از قابلیت‌های چشمگیر PBX استفاده‌می‌کنند. در ادامه به مهمترین دلایل استفاده مشاغل از PBX پرداخته‌شده‌است:

  • تماس ها را براساس یک برنامه از پیش تعیین‌شده مدیریت می‌کند. شما می‌توانید جهت “انشعاب” را انتخاب کنید و قوانین خود را در شبکه PBX تنظیم کنید. اپراتورها می‌توانند برای جلوگیری از هزینه‌های بالا، شماره‌گیری بین المللی را در صورت نیاز محدود یا مجاز کنند.
  • تماس‌ها، به راحتی بین کاربران و بخش‌های مختلف، انتقال می‌یابد و اتصالات، بدون قطع تماس برقرار و حفظ می‌شوند.
  • اطلاعات را با پیام‌های ضبط شده، از جمله انتخاب موسیقی برای کسب و کار خود، شخصی سازی کنید. این ویژگی یک راه فوق العاده برای هشدار دادن به مشتریان در مورد مشکل فروش یا خدمات است.
  • امکان راه اندازی یک مرکز تماس، برای اینکه به شما در مدیریت یک تیم فروش یا بخش پشتیبانی مشتری کمک کند.  یک PBX مبتنی بر ابر می‌تواند تماس‌گیرندگان بیشتری را مدیریت کرده و آنها را بین افراد یا تیم‌های مورد نظر توزیع کند.
  • چندین مکان اداری را با یک سیستم تلفن مرتبط می‌کند تا کارمندان بتوانند با یکدیگر صحبت کنند. از این رو، به جای مدیریت سیستم‌های تلفن جداگانه، از یک PBX برای مدیریت مسیریابی تماس استفاده می‌کنید.

امروزه، شرکت‌ها قصد دارند PBX خود را به عنوان یک سیستم تلفن ابری با ویژگی‌های PBX مدیریت شده در میان بسیاری از مکان‌ها و کاربران پیکربندی کنند. این رویکرد بیشترین انعطاف را با قیمت مقرون به صرفه ارائه می‌دهد.

——————————

4– انواع سیستم‌های تلفن سانترال

سیستم‌های تلفن PBX در انواع مختلفی وجود دارند تا تقریباً برای هر نیاز تجاری، پاسخگو باشند. همانطور که برنامه‌های تجاری به فضای ابری مهاجرت کرده‌اند، PBXها نیز تغییر کرده‌اند.

چندین گزینه برای سانترال وجود دارد که عبارتند از میزبان، داخلی و ترکیبی.

سانترال میزبان

به سانترال میزبانی شده، Cloud PBX، Virtual PBX یا IP PBX نیز گفته‌می‌شود. این مدل اغلب به عنوان بخشی از یک پلت فرم ارتباطی یکپارچه درنظر گرفته‌می‌شود که به شما امکان می‌دهد خطوط داخلی و خارجی را در یک سیستم واحد متصل، و مسیریابی کنید. با یک سیستم PBX میزبانی شده، می‌توانید تلفن های کارمند خود را از مرورگر وب خود مدیریت کنید.
از آنجایی که به جای سرور فیزیکی، در فضای ابری میزبانی می‌شود، تقریباً هر دستگاهی، در هر کجای دنیا با اتصال به اینترنت می‌تواند از سیستم استفاده کند (مانند رایانه‌ها، تلفن‌های همراه و تلفن‌های IP). همچنین، شما می‌توانید ویژگی‌های PBX مانند انتقال تماس، ضبط تماس، رونویسی پست صوتی، مسیریابی تماس، پاسخ صوتی تعاملی (IVR)، نگه‌داشتن موسیقی، انتقال تماس و موارد دیگر را از یک پورتال آنلاین تنظیم کنید.

از آنجایی که شما مستقیماً این سانترال مبتنی بر ابر را مدیریت می‌کنید، همه دستگاه‌ها تحت کنترل شما هستند. اکثر سیستم‌های IP PBX مدرن، ویژگی‌های دیگری را ارائه می‌دهند که در سیستم‌های تلفن ثابت نمی‌توان پیدا کرد.
برای مثال، یک سانترال VoIP می‌تواند به نرم‌افزار CRM کسب‌وکار شما متصل شود، تماس‌های دریافتی را به تلفن‌های همراه هدایت کند، تماس‌های کنفرانس را مدیریت کند و با کانال‌های ارتباطی دیگر مانند پیام کوتاه یا ویدئو کنفرانس یکپارچه شود. حتی بهتر از آن، یک PBX مبتنی بر ابر مقرون به صرفه تر از یک سیستم داخلی است. ویژگی های آن به طور مرتب به روز می‌شوند و نیازی به صرف زمان برای راه اندازی و نگهداری زیرساخت شبکه نخواهید داشت.

 PBX-MAHSANAT ENERGY

سانترال داخلی

سانترال داخلی یک سیستم ارتباطی داخلی برای رسیدگی به تماس های ورودی و خروجی است. این روشی سنتی است که برای نسل‌ها استفاده می‌شود و اساساً نسخه‌ای خودکار از نمونه دستی است. سیستم‌های سانترال داخلی نیاز به یک سرور در محل و سیم کشی دستی برای هر تلفن تجاری دارند. این موضوع منجر به هزینه اولیه نسبتاً بالایی در حدود 1000 دلار برای هر خط، به علاوه هزینه‌های تعمیر و نگهداری (مشاوره) مداوم می‌شود. سیستم‌های سانترال داخلی زمانی تنها گزینه بودند، اما امروزه برای اکثر مشاغل محدود و مقرون به صرفه هستند.
زیربنای سیستم‌های سانترال که بر روی خطوط ثابت ساخته شده‌اند، هر سال کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. یک سیستم سانترال سنتی فاقد بسیاری از ویژگی‌های پیشرفته‌ای است که با یک سیستم تلفن تجاری مدرن خواهید داشت. همچنین، آنها در برابر تهدیدات امنیتی آسیب پذیرتر هستند. به گفته FCC، برخی از کلاهبرداران تلفنی، کارکنان بی گناه را با استفاده از سیستم‌های PBX قدیمی برای انتقال تماس‌های بین المللی گران قیمت هدف قرار می‌دهند.

سانترال هیبریدی

PBX هیبریدی، سیستم PBX داخلی را برای استفاده با تلفن VoIP تطبیق می‌دهد و از فناوری SIP trunking برای ارائه خدمات صوتی استفاده می‌کند. این سرویس صوتی چند کاناله بدون تغییر سایر ویژگی‌های PBX در دسترس است. همانطور که شرکت شما بزرگتر می‌شود و رشد می‌کند، می‌توانید کانال‌های بیشتری را بدون نیاز به سیم کشی به سیستم داخلی اضافه کنید. راه‌اندازی یک PBX هیبریدی با SIP trunking برای شرکت‌هایی که نمی‌توانند از پس تعمیرات اساسی برآیند، گزینه مناسبی است. این سیستم، با همان سخت افزار، سانترال را با مقیاس‌پذیری جدید و هزینه‌های ارتباطی کمتری ارائه می‌دهد.
با وجود این مزایا، سیستم‌های هیبریدی هنوز به دلیل الزامات PBX داخلی محدود هستند. آنها نیاز به راه اندازی اولیه، فضای سرور و هزینه‌های نگهداری مداوم IT دارند.

در جدول زیر خلاصه‌ای از ویژگی‌های مدل‌های مطرح شده آورده شده است:

Types of PBX-MAHSANAT ENERGY

——————————

5- مقایسه سیستم‌های سانترال

مقایسه سیستم‌های سانترال داخلی و میزبانی‌شده می‌تواند به شما کمک کند تا انتخاب مناسبی برای کسب و کار خود داشته باشید. حال بیایید به مزایا و معایب هر نوع سانترال نگاهی بیندازیم.

مقایسه PBX میزبان و داخلی

Types of PBX-MAHSANAT ENERGY

مزایا و معایب PBX داخلی

انواع سانترال- ماه صنعت انرژی

مزایا و معایب PBX میزبانی شده در فضای ابری

انواع سانترال- ماه صنعت انرژی

برای استارت‌آپ‌ها، کسب‌وکارهای کوچک و شرکت‌ها در سال 2023 و بعد از آن، سانترال میزبانی شده بهترین راه برای راه‌اندازی خدمات تلفنی است.

نحوه انتخاب نوع PBX مناسب برای کسب و کار شما

اگر تصمیم می گیرید از کدام سیستم PBX استفاده کنید، بهترین راه برای شروع این است که به سیستمی که در حال حاضر دارید، نگاه کنید. سرمایه‌گذاری در یک سیستم ترکیبی ممکن است برای سازمان‌هایی که دارای سیستم PBX داخلی هستند منطقی باشد. این کار سخت افزار PBX شما را با VoIP منطبق می‌کند و در نتیجه کیفیت تماس، امنیت و ویژگی‌های پیشرفته بهتری را ارائه می‌دهد.
سیستم میزبان یک انتخاب خوب برای مشاغلی است که از ابتدا بدون سیستم تلفن شروع می‌کنند. این سیستم برای کارهای مدرن ساخته شده‌است و دارای ویژگی‌هایی برای کار از راه دور و مقیاس پذیری تقریباً بی نهایت است. مشاغلی که یک PBX میزبان یا سیستم هیبریدی با SIP trunking را انتخاب می‌کنند، می‌توانند هزینه‌های مخابراتی خود را تا 60٪ کاهش دهند.
انتظار می‌رود ارتباطات مبتنی بر ابر تا سال 2031 با نرخ رشد سالانه 13 درصد همراه باشد. این یک سیستم مدرن است که به ورود ارتباطات تجاری کوچک به قرن بیست و یکم کمک می‌کند.

هنگام انتخاب یک ارائه دهنده VoIP، به دنبال این ویژگی‌ها باشید.

  • قابلیت اطمینان: یک سانترال مدرن اگر آفلاین باشد، بی ارزش است. استاندارد صنعت 99.99% است، و بسته به برنامه، شما می‌توانید یک توافقنامه سطح سرویس (SLA) که زمان کار را تضمین می‌کند، دریافت کنید.
  • هزینه: ارائه دهنده‌ای را انتخاب کنید که طرح هایی متناسب با بودجه شما ارائه دهد.
  • امنیت: به دنبال ارائه دهنده‌ای با نظارت 24/7/365 و ممیزی مانند گواهینامه SOC 2 یا ISO/IEC 27001 باشید. ویژگی‌های اضافی مانند رمزگذاری تماس را نیز در نظر بگیرید.
  • انعطاف‌پذیری: سیستم‌های مدرن با تلفن‌های رومیزی VoIP فیزیکی و همچنین تلفن‌های نرم‌افزاری که می‌توانید در رایانه‌ها یا تلفن‌های هوشمند استفاده کنید، کار می‌کنند.
  • پشتیبانی: اگر مشکلی پیش بیاید، به تیمی نیاز دارید که بتوانید به آن اعتماد کنید.

PBX را با شرکت خود تطبیق دهید؛ نه برعکس.

مهم نیست که چه نوع سانترالی را انتخاب می‌کنید، شما باید مطمئن شوید که مدل انتخابی، نیازهای شرکت شما را برآورده می‌کند.
یکی از نکات اساسی در اینجا این است که شما نمی‌توانید فقط بر اساس قیمت برچسب سیستم تلفن تجاری تصمیم بگیرید. اطمینان حاصل کنید که کاربردها، محدودیت‌ها و انعطاف‌پذیری را در ویژگی‌های ارتباطی کلی در نظر گرفته‌اید.
مسیر رشد شرکت خود و دامنه ارتباطات داخلی و خارجی را ارزیابی کنید. هیچکس بهتر از شما کسب و کار شما را نمی شناسد.

 

مرجع

?What is a PBX

محصولات مرتبط

دستگاه سانترال پاناسونیک

تلفن چیست و چگونه کار می‌کند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *