درایوهای موتور سنکرون

درایوهای موتور سنکرون - ماه صنعت انرژی

درایوهای موتور سنکرون

همانطور که از نام آن پیداست موتورهای سنکرون با سرعت سنکرون می چرخند. مهمترین مزیت موتورهای سنکرون این است که آنها با منبع تغذیه ۳  فاز AC تغذیه می‌شوند و هنگامی که با سرعت سنکرون کار می‌کنند ، منبع تغذیه DC به روتور داده می‌شود که تلفات آن بسیار کم است. می‌توان گفت که اگر موتورهای سنکرون فقط برای کار با سرعتهای سنکرون طراحی می‌شوند ، چه فایده ای استفاده  درایو در آنها دارد. پاسخ بسیار ساده است ، درایوهای موتور سنکرون باعث می‌شوند روند راه اندازی ، کشش و ترمز را  نرم تر و بدون هیچ مشکلی انجام میدهند. ما یک به یک در مورد آنها بحث خواهیم کرد.

مشاهده ویدیوی تنظیمات درایو اینورتر زیمنس

 

راه اندازی  موتور سنکرون

مشکلی که در موتورهای سنکرون وجود دارد این‌است که خود راه انداز نیستند. قبل از بحث در مورد روش راه اندازی این موتور ، باید از نوع منبع توان و روتور و استاتور موتور بطور خلاصه آگاهی داشته‌باشیم.

استاتور موتورهای سنکرون شبیه به موتورهای القایی‌است

و تنها تفاوت در روتور این نوع موتورها است ، روتور موتورهای سنکرون منبع DC دارند.

درایو موتور سنکرون

حال قبل از دانستن اینکه موتورهای سنکرون چگونه راه اندازی می‌شوند ، باید بدانیم که چرا خودشان نمی‌توانندشروع به کار کنند؟ ، هنگامی که منبع 3 فاز به استاتور داده می‌شود ، یک شار مغناطیسی در حال چرخش وجود دارد که با سرعت سنکرون می چرخد ​​، و اگر به روتور نیز منبع تغذیه DC داده شود ، روتور به عنوان یک شار مغناطیسی عمل می‌کند که با سرعت سنکرون می چرخد. و اگر به روتور نیز منبع تغذیه DC داده شود ، روتور به عنوان  یک آهنربا با دو قطب برجسته عمل می‌کند.

از آنجا که روتور در حالت ایستاده‌است ، نمی‌تواندمیدان مغناطیسی که با سرعت سنکرون در حال چرخش است ، را دنبال کند. روتور در موقعیت خود ایستاده است زیرا قطبهای مخالف آنقدر سریع حرکت می‌کنند که روتور قفل می‌شود ، این دلیل عدم شروع راه اندازی موتورهای سنکرون است. اکنون به این نکته می رسیم که موتورهای سنکرون چگونه راه اندازی می‌شوند. در ابتدا موتورهای سنکرون به عنوان موتورهای القایی معمولی راه اندازی می‌شوند ، به روتور موتور منبع DC داده نمی‌شود ، هنگامی که سرعت روتور به سرعت سنکرون رسید منبع DC وصل شده  و کشش و گشتاور در آن صورت می گیرد ، که بعداً مورد بحث قرار می‌گیرد.

روش دیگر راه اندازی موتور سنکرون ، توسط یک موتور خارجی‌است.

در این روش روتور موتور سنکرون با یک موتور خارجی چرخانده‌می‌شود

و هنگامی که سرعت روتور نزدیک به سرعت سنکرون می‌شود ، میدان DC وصل می‌شود و کشش صورت می‌گیرد.

در این روش گشتاور راه اندازی بسیار کم است و روش محبوبی نیز نیست.

گشتاور موتورهای سنکرون

هنگامی که روتور موتورهای سنکرون نزدیک به سرعت سنکرون شوند ، در این صورت منبع تغذیه DC روشن می‌شود و ایجاد گشتاور شروع می‌شود. در هنگام روشن کردن منبع تغذیه DC به دلیل زاویه فاز و زاویه گشتاور ، اختلالات مختلفی در موتور مشاهده می‌شود و چندین  لغزش قطب ها در شکاف هوا نیز مشاهده‌می‌شود. با تمام شدن روند کار ، روتور، سرعت سنکرون را بدست می آورد. بهترین زمان برای وصل منبع DC زمانی است که سرعت روتور بسیار نزدیک به سرعت سنکرون است ، ، این بهترین لحظه خواهد بود زیرا اختلاف سرعت حداقل در آن نقطه از زمان خواهد بود.

ترمز موتور سنکرون

همانطور که می دانیم سه نوع ترمز یعنی ترمز با برگشت توان مکانیکی به  منبع الکتریکی(ترمز احیا کننده انرژی)[1] ، ترمز دینامیکی و معکوس کردن جریان تحریک وجود دارد. هر چند معکوس کردن تحریک از نظر تئوری قابل استفاده‌است اما برای درایوهای موتور سنکرون فقط ترمز دینامیکی قابل استفاده‌است. ترمز احیا کننده نمی‌تواندروی آنها اعمال شود زیرا به سرعت بیشتری نسبت به سرعت سنکرون نیاز دارند. ترمز دینامیکی با قطع اتصال موتور از برق و اتصال آن به مقاومت سه فاز انجام‌می‌شود. در آن زمان موتور به عنوان ژنراتور سنکرون کار می‌کند و انرژی مکانینکی در مقاومت ها از بین می رود. معکوس کردن جریان تحریک[2] در موتورهای سنکرون استفاده‌نمی‌شود زیرا جریان زیاد وصل می‌تواندباعث ایجاد اختلال و آسیب شدید در خط شود.

[1] regenerative

[2] Plugging

 

مقالات مرتبط :

دینامیک درایوهای الکتریکی

لینک مقاله زبان اصلی:

Synchronous Motor Drives

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *