ارتینگتجهیزات، ادوات و دستگاه های اندازه گیری برقحفاظت و رله

ارت سنج چیست و ساختار آن چگونه است

ارت سنج چیست و ساختار آن چگونه است:

تعریف: ابزاری که برای اندازه گیری مقاومت ارت استفاده می شود به عنوان ارت سنج شناخته می شود. تمام تجهیزات سیستم نیرو از طریق الکترود ارت به زمین وصل می شوند. ارت از تجهیزات و پرسنل در برابر جریان خطا محافظت می کند. مقاومت زمین (ارت) بسیار کم است. جریان خطا از طریق الکترود ارت به زمین منتقل می شود. بنابراین ، سیستم را از آسیب محافظت می کند.

الکترودهای ارت پتانسیل بالای تجهیزات را که در اثر صاعقه و ضربه های ولتاژ ایجاد می شود کنترل می کنند. خنثی مدار سه فاز نیز برای محافظت از آنها به الکترودهای زمین وصل می شود.

قبل از تأمین ارت برای تجهیزات ، تعیین مقاومت در آن ناحیه خاص از محل حفر چاله ارت ضروری است. زمین باید مقاومت کمی داشته باشد تا جریان خطا به راحتی به زمین منتقل شود. مقاومت ارت با کمک دستگاه ارت سنج تعیین می شود.

 ساختار ارت سنج

ارت سنج از ژنراتور دستی استفاده می کند(در مدل های قدیم. در مدل های جدید از باطری استفاده می کند ). معکوس کننده جریان چرخشی و یکسو کننده دو قسمت اصلی ارت سنج هستند. معکوس کننده جریان  و یکسو کننده بر روی شافت ژنراتور DC نصب شده است. ارت سنج فقط با جریان مستقیم به خاطر یکسوساز کار می کند.

نحوه عملکرد تستر ارت
نحوه عملکرد تستر ارت

تستر دارای دو کموتاتور است که در طول معکوس کننده جریان و یکسو کننده جریان نصب شده است. هر کموتاتور  شامل چهار جاروبک ثابت است. کموتاتور وسیله ای است که برای تبدیل جهت جریان استفاده می شود. به صورت سری با آرمیچر ژنراتور متصل می شود. و جاروبک ها برای انتقال نیرو از قطعات ثابت به قسمت های متحرک دستگاه ها استفاده می شود.

. جاروبک ها و کموتاتور ها همیشه با هم متصل هستند.

ارت سنج شامل دو  سیم پیج  فشار و سیم پیچ جریان است. هر سیم پیچ دارای دو ترمینال است. جفت سیم پیچ فشار و سیم پیچ جریان در مقابل آهنربای دائمی قرار می گیرند. یک جفت سیم پیچ جریان و فشار اتصال کوتاه است و به الکترودهای کمکی وصل می شود.

یک طرفه ترمینال سیم پیچ فشار به یکسو کننده متصل است و انتهای دیگر آنها به الکترود زمین متصل است. به همین ترتیب ، سیم پیچ جریان به یکسو کننده و الکترود زمین متصل می شود.

ارت سنج شامل سیم پیچ پتانسل است که مستقیماً به ژنراتور DC متصل می شود. سیم پیچ پتانسیل  بین آهنربای دائمی قرار می گیرد. سیم پیچ به نشانگر متصل می شود و نشانگر در مقیاس کالیبره شده ثابت می شود. نشانگر میزان مقاومت زمین را نشان می دهد. انحراف نشانگر به نسبت ولتاژ سیم پیچ فشار به جریان سیم پیچ جریان بستگی دارد.

جریان اتصال کوتاه از تجهیزات به زمین می رسد و از نظر ماهیت متناوب است. بنابراین ، می توان گفت جریان متناوب در خاک جریان می یابد. این جریان متناوب اثر ناخواسته خاک را کاهش می دهد ، که به دلیل عمل شیمیایی یا به دلیل تولید عمکس العمل EMF صورت می گیرد.

مقالات مرتبط :

ارت کردن چیست ( ارتینگ الکتریکال)

روش های اجرای ارت ( مش ارت-الکترود ارت- ارت با لوله- ارت با  صفحه ی مسی)

اندازه گیری مقاومت ارت – مقاومت چاه ارت

مقاومت ارت  الکترود زمین (مقاومت صفحه ارت یا مقاومت راد ارت)

لینک زبان اصلی مقاله :

محسن ترابی

مهندس برق قدرت، فوق لیسانس برق قدرت از دانشگاه سراسری یزد، موسس ماه صنعت، متخصص در ژنراتور، دیزل، طراحی و ساخت موتورهای الکتریکی، سنکرون و سیستم های حفاظت الکتریکی به خصوص حفاظت ژنراتور. دارای گواهی ثبت اختراع ساخت موتور PMSM‌ معکوس گرد. هدف از ایجاد این وبسایت و مقالات آن آموزش در راستای توسعه ی صنعت برق کشور عزیزمان ایران می باشد و سعی می کنم مقالات کاربردی در راستای این هدف در وبسایت انتشار بدهم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن