ارتینگپست برقحفاظت و رله

ارت کردن تجهیزات پست برق

ارت کردن تجهیزات پست برق

نقاطی که باید در یک پست برق ارت کنیم عبارتند از:

  1. نقطه خنثی سطح ولتاژهای مختلف
  2. محفظه فلزی کلیه تجهیزاتی که جریان الکتریکی حمل می کنند
  3. چارچوب کلیه تجهیزات الکتریکی که جریان حمل می کنند.
  4. تمام ساختار های فلزی حتی اگر با تجهیزاتی که دارای جریان هستند در ارتباط نیستند

روش ارتینگ یا ارت کردن

ما تمام نقاطی که باید ارت شود را از طریق شبکه ارت با میله های مقاوم در برابر خوردگی به هم وصل و زمین می کنیم . میله ها (راد) را حداقل ۶۰۰ میلی متر زیر سطح زمین دفن می کنیم. اگر این میله های دفن شده به صورت افقی از یک ترنچ کابل ، جاده ای ، لوله کشی زیرزمینی یا مسیر ریلی را قطع کند میله ها باید حداقل ۳۰۰ میلی متر از زیر گفته شده عبور کند.

اگرچه ما از میله های با جنس فولاد نرم برای اتصال شبکه ارت زیر سطح زمین استفاده می کنیم اما به طور معمول از صفحه های فولادی نیز در روی سطح زمین استفاده می کنیم. ما ارتباط بین نقاط مختلف ارت و شبکه ارت را به عنوان رایزر ارت می نامیم. ما به طور معمول از صفحات مسی در رایزر ها روی سطح زمین استفاده می کنیم. قسمت میله ای رایزر ها در سطح زمین با رساناهای میله ای که برای ایجاد شبکه اصلی ارت استفاده می شود یکسان است.

ما باید تمام سازه های فولادی را حداقل با دو رایزر به شبکه زمین وصل کنیم. در این حالت ، یک رایزر باید از میله شبکه ارت در جهت x و دیگری از جهت Y باشد.

ما همچنین نقاط ارت کلیه تجهیزات را به همان شیوه وصل می کنیم.

ما تمام جعبه های مکانیسم ایزولاتورها را با یک مش ارت و هر یک از مش های ارت کمکی به شبکه اصلی زمین وصل می کنیم. ما هر مش ارت کمکی را فقط ۳۰۰ میلی متر زیر سطح زمین قرار می دهیم.

ما تمام صفحه های رایزر را به وسیله پیچ و مهره به جایگاه های ارت تجهیزات وصل می کنیم و باید اتصالات پیچ شده را با رنگ های ضد خوردگی رنگ کنیم. این نقطه از ارت نمی تواند جوش داده شود تا در صورت لزوم تعویض تجهیزات جایگزین امکان پذیر باشد.

سرهای خارج شده  از مش ارت از طریق رایزر باید با شبکه ارت جوش داده شوند. صفحه های بالای سطح زمین نیز باید به میله های زیر زمین جوش داده شوند. ما باید نقاط جوش داده شده را با سرب و قیر قرمز رنگ کنیم.

ارت دکل ها

سیم شیلد در امتداد یک پایه از سازه (دکل) پایین می آید. سیم شیلد که در امتداد یک پایه از پایین می آید با فواصل هر ۲ متر با دکل با کلمپ متصل می شود. این سیم شیلد پایین آمده  مستقیماً با هادی ارت که از سیستم ارت خارج می شود ، متصل می شود. پای متضاد از همان سازه باید مستقیماً از طریق رایزر به شبکه اصلی اتصال به زمین متصل شود.

ارت دکل

زره پوش عایق باسبار پست

هر عایق پست باس [۱]یا BPI از طریق دو رایزر به شبکه اصلی اتصال به زمین وصل می شود. یک نوار ۵۰ میلی متر × ۱۰ میلی متر تخت در امتداد ساختار پشتیبانی BPI از هر دو نقطه اتصال به پایه فلزی  ارتBPI  پایین می آید. این نوارهای تخت از پایه BPI به رایزرها ها متصل می شوند که از x و y رسانای شبکه اصلی اتصال به زمین حاصل می شوند.

2

ارت کردن ترانسفورماتور جریان

یک نوار ۵۰ میلی متر × ۱۰ میلی متر در امتداد ساق ساختار پشتیبانی ترانسفورماتور جریان از پایه فلزی CT پایین می آید. آن از طریق رایزر به شبکه اصلی اتصال به زمین وصل می شود. پایه های مخالف  از طریق رایزر به شبکه اصلی اتصال به زمین متصل می شوند. اگر رایز اول از هادی x شبکه زمین بیاید ، هادی دیگر رایزر باید از راد های جهت y  بیاید

جعبه اتصال CT نیز باید از دو نقطه به وسیله نوار تخت ۵۰ mm × ۱۰ mm به شبکه اصلی ارت متصل شود.

3

ارت کردن کلید های قدرت

ساختار پشتیبان هر فاز مدار شکن (کلید قدرت) به همراه پایه فلزی فازها از طریق دو رایزر به شبکه اصلی اتصال به زمین متصل می شود یکی ترجیحا از x و دیگری از جهت y ساختار فازها بهمراه یک نوار فلزی ۵۰ mm × ۸ mm مسطح به هم متصل می شوند. جعبه مکانیزم هر فاز نیز از طریق نوار تخت فلزی ۵۰ mm × ۱۰ mm به شبکه اصلی ارت متصل می شود.

ارت کردن کلید های ایزوله کننده

پایه هر فاز ایزولاتور باید با کمک یک نوار فلزی مسطح ۵۰ mm × ۱۰ mm  به هم متصل شود. این نوار مسطح فلزی از طریق دو رایزر به شبکه اصلی زمین متصل خواهد شد یکی ترجیحا از x و دیگری در جهت y. جعبه مکانیزم ایزولاتور باید به  مش ارت کمکی وصل شود و سپس به شبکه اصلی ارت به دو نقطه مختلف در شبکه اصلی زمین وصل شود.

4

ارت کردن صاعقه گیر

پایه نگهدارنده های صاعقه گیر باید از طریق یک رایزر به شبکه اصلی ارت متصل شود و ساختار صاعقه گیر باید از طریق رایزر دیگری به شبکه اصلی زمین وصل شود. یك اتصال اضافی مخصوص اتصال به ارت در صاعقه گیر وجود دارد که به ارت پیت متصل می شود و این ارت پیت دارای لینک تست می باشد

ارت کردن ترانسفورماتور ولتاژ خازنی

پایه ترانسفورماتور CVT یا ولتاژ خازنی از طریق یک رایزر به شبکه اصلی اتصال به زمین متصل می شود. نقطه مخصوص اتصال زمین روی پایه CVT به الکترود لوله زمین با ورق مسطح ۵۰ mm × ۸ mm وصل می شود. قسمت پایینی ساختار پشتیبانی نیز از طریق رایزر به شبکه اصلی ارت متصل شده است. همچنین باید دو نقطه متضاد مقابل جعبه اتصال CVT به شبکه اصلی ارت وصل شود.

ارتینگ یا ارت کردن سیستم آب بندی کابل ها

ساختار پشتیبان یک سیستم آب بندی کابل باید از طریق دو رایزر به شبکه اصلی ارت اتصال یابد . نوار ارت به اندازه ۵۰ mm × ۱۰ mm  مسطح باید از بالای ساختار پشتی پایین بیاید.

ارت کردن مارشالینگ باکس

دو سر محافظت شده در دو طرف مقابل کیوسک مارشال ارائه شده است. این دو نقطه باید از طریق دو دستگاه رایزر به شبکه اصلی زمین وصل شود.

5

ارت کردن ترانسفورماتور ارت کننده

پایه ترانسفورماتور ارت کننده باید از طریق دو رایزر به شبکه اصلی ارت وصل شود. نقطه خنثی ترانسفورماتور ارت کننده باید لوله الکترود زمین به یک نقطه تست متصل شود. اتصال خنثی به زمین باید از یک ترانسفورماتور جریان زمین برای حافظت در برابر خطای زمین عبور کند.

[۱] Each bus post insulator

مقالات مرتبط:

روش های اجرای ارت ( مش ارت-الکترود ارت- ارت با لوله- ارت با  صفحه ی مسی)

اندازه گیری مقاومت ارت – مقاومت چاه ارت

مقاومت ارت  الکترود زمین (مقاومت صفحه ارت یا مقاومت راد ارت)

ترانسفورماتور ارت کننده یا زمین کننده چیست؟

اجرای ارت – ارتینگ و چاه ارت

مقاله زبان اصلی:

Earthing of Substation Equipment

محسن ترابی

مهندس برق قدرت، فوق لیسانس برق قدرت از دانشگاه سراسری یزد، موسس ماه صنعت، متخصص در ژنراتور، دیزل، طراحی و ساخت موتورهای الکتریکی، سنکرون و سیستم های حفاظت الکتریکی به خصوص حفاظت ژنراتور. دارای گواهی ثبت اختراع ساخت موتور PMSM‌ معکوس گرد. هدف از ایجاد این وبسایت و مقالات آن آموزش در راستای توسعه ی صنعت برق کشور عزیزمان ایران می باشد و سعی می کنم مقالات کاربردی در راستای این هدف در وبسایت انتشار بدهم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن