حفاظت و رله

حفاظت خطای زمین استاتور ژنراتور – حفاظت ارت فالت استاتور ژنراتور

حفاظت خطای زمین استاتور ژنراتور – حفاظت ارت فالت استاتور ژنراتور

این نکته قابل ذکر است که ، نقطه ستاره یا نقطه خنثی یا نول سیم پیچ استاتور یک ژنراتور از طریق یک امپدانس برای حفاظت و محدود کردن جریان خطای زمین ، ارت (زمین) می شود. کاهش جریان خطای زمین باعث بروز آسیب کمتری به هسته استاتور و سیم پیچ در هنگام خطای زمین می شود. اگر امپدانس زمین زیاد باشد ، ممکن است جریان خطای زمین حتی کمتر از جریان معمولی ژنراتور باشد. در این صورت ، حساسیت رله های فازی کم می شود ، حتی ممکن است دچاراشتباه  در هنگام خطا شوند و تریپ ندهند.حفاظت خطای زمین

به عنوان مثال ، جریان کمتر از جریان نامی ، عملکرد رله های دیفرانسیل را برای خطای زمین دشوار می کند.

در این حالت ، علاوه بر حفاظت دیفرانسیل ژنراتور ، از یک رله حساس خطای زمین استفاده می شود. نوع آرایش رله ای در حفاظت از خطای استاتور ژنراتور بستگی به روش های زمین کردن نوترال استاتور دارد. در صورت وجود مقاومت زمین در نوترال ، نقطه نوترال سیم پیچ استاتور از طریق یک مقاومت به زمین وصل می شود.

در اینجا

یک ترانسفورماتور جریان بین اتصال نوترال و زمین ژنراتور متصل می شود. اکنون یک رله حفاظتی در ثانویه ترانسفورماتور جریان متصل می شود. ژنراتور می تواند سیستم برق را از دو طریق تغذیه کند ، یا مستقیماً به باسبار پست وصل شود یا از طریق یک ترانسفورماتور مثلث ستاره به پست متصل شود.

اگر ژنراتور به طور مستقیم به باسبار پست متصل شود ، رله متصل به ثانویه CT ، یک رله زمان معکوس خواهد بود زیرا در اینجا ، هماهنگی رله با سایر رله های خطای موجود در سیستم لازم است.حفاظت خطای زمین

اما هنگامی که استاتور ژنراتور به اولیه یک ترانسفورماتور دلتا ستاره متصل می شود ، خطای بین سیم پیچ استاتور و سیم پیچ اولیه ترانسفورماتور محدود می شود ، بنابراین هیچگونه هماهنگی با دیگر رله های خطای زمین سیستم لازم نیست.

به همین دلیل ؛ در این حالت رله نوع جذب شده آرمیچر آنی ترجیح داده می شود در ثانویه CT متصل شود.

محافظت از خطای زمین استاتور

محافظت از خطای استاتور زمین

 

لازم به ذکر است که نمی توان ۱۰۰٪ سیم پیچ استاتور را در سیستم با مقاومت زمین محافظت کرد.حفاظت خطای زمین

میزان درصد سیم پیچ استاتور که در برابر خطای زمین محافظت می شود ، بستگی به مقدار مقاومت زمین و تنظیم رله دارد. مقاومت زمین سیم پیچ استاتور می تواند به جای اتصال یک مقاومت به طور مستقیم به مسیر نوترال سیم پیچ ، با استفاده از ترانسفورماتور توزیع ایجاد شود.

در اینجا ، اولیه ترانسفورماتور توزیع به زمین و نقطه نوترال سیم پیچ متصل است .

حفاظت خطای زمین

ثانویه ترانسفورماتور توسط یک مقاومت مناسب بارگیری می شود و یک رله اضافه ولتاژ نیز در سراسر ثانویه ترانسفورماتور متصل می شود. حداکثر جریان مجاز خطای زمین باتوجه به اندازه ترانسفورماتور و مقدار بارداری R تعیین می شود.

این مقاومت به ثانویه متصل می شود ، به مربع نسبت دور نسبت به اولیه ترانسفورماتور منعکس می شود و در نتیجه مقاومت در مسیر نوترال به زمین از سیم پیچ استاتور اضافه می شود.

مقالات مرتبط :

رله پشتیبان Backup Relay

حفاظت ارت فالت روتور ژنراتور Rotor Earth Fault Protection of Alternator or Generator

حفاظت  از دست دادن تحریک یا میدان آلترناتور یا ژنراتور(Loss of Field or Excitation Protection)

لینک زبان اصلی مقاله :

Stator Earth Fault Protection of Alternator

محسن ترابی

مهندس برق قدرت، فوق لیسانس برق قدرت از دانشگاه سراسری یزد، موسس ماه صنعت، متخصص در ژنراتور، دیزل، طراحی و ساخت موتورهای الکتریکی، سنکرون و سیستم های حفاظت الکتریکی به خصوص حفاظت ژنراتور. دارای گواهی ثبت اختراع ساخت موتور PMSM‌ معکوس گرد. هدف از ایجاد این وبسایت و مقالات آن آموزش در راستای توسعه ی صنعت برق کشور عزیزمان ایران می باشد و سعی می کنم مقالات کاربردی در راستای این هدف در وبسایت انتشار بدهم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن