چند نوع از ابزارهای اندازه گیری و کاربرد آنها

ابزارهای اندازه گیری - ماه صنعت انرژی

‌‌‌چند نوع از ابزارهای اندازه گیری و کاربرد آنها [همراه با عکس و نام]

 

مقدمه

انواع مختلفی از ابزارهای اندازه گیری وجود دارد که معمولاً دارای عملکردهای مربوط به خود هستند و همچنین به دلیل استفاده متداول توسط عموم مردم و برخی از ابزارهای اندازه گیری دیگر شناخته می شوند. معمولاً بسته‌به نیاز توسط گروه خاصی توسط افراد استفاده می شود. چیزهای زیادی برای یادگیری در مورد انواع مختلف ابزار اندازه گیری همراه با عملکرد آنها وجود دارد که در این مقاله میتوانید آنها را بخوانید.

پس با ما همراه باشید.

برای خرید تجهیزات اندازه گیری کلیک کنید.

انواع ابزار اندازه گیری

1- متر

متر ابزاری است که تقریبا همه با آن سر و کار دارند و همه آن را نمیشناسند و برای اندازه‌گیری طول استفاده میشود.پارامترهای روی متر معمولا اینچ و متر میباشد.

از سه متری تا 50 متری آن در بازار موجود است.

البته یک مدل پارچه ای هم در بازار موود است که طول بیشتری را تا 100 متر را هم اندازه گیری میکند.

متر - ماه صنعت انرژی

2-  کولیس

کولیس ابزاری است که معمولاً برای اندازه گیری طول، ضخامت، قطر و عمق یک جسم استفاده می شود. دقت اندازه گیری آن حدود 0.1 میلی متر است.

از کولیس برای اندازه گیری قطر شیشه هم استفاده میشود.

متر – ماه صنعت انرژی

کولیس - ماه صنعت انرژی

3- میکرومتر

میکرومتر به دستگاهی گفته‌می‌شود که وظیفه اندازه گیری قطر و همچنین ضخامت یک جسم را بر عهده دارد. معمولاً اینها ابزارهایی هستند که در مقایسه با کولیس هایی با دقت حدود 0.01 میلی متر، دارای سطح دقت بالاتری هستند. بنابراین یک میکرومتر آن چیزی است که برای اندازه گیری قطر و همچنین ضخامت اجسام کوچکتر مانند سکه ها کاربرد دارد.

میکرومتر - ماه صنعت انرژی

4- گونیا

گونیا به خط‌کشی گفته‌می‌شود که برای اندازه‌گیری طول و همچنین برای اطمینان از‌‌یافتن زاویه مناسب برابر با ۹۰ درجه استفاده می‌شود. گونیا خط کشی است که فقط می تواند زاویه 90 درجه را بررسی کند، در حالی که شکل دیگری از این ابزار  وجود دارد که یک پایه آن متحرک بوده و میتوانند زوایای دیگر را بررسی کند.

گونیا - ماه صنعت انرژی

5- خط‌کش زاویه

این ابزار بیشتر توسط بچه های در حال تحصیل در مدرسه استفاده می شود که زاویه یک شی را اندازه گیری می کنند یا از آن برای ترسیم زوایای استفاده می کنند. این ابزار معمولاً در کلاس‌های ریاضی بچه‌ها برای حل مسائل ریاضی استفاده می‌شوند.

خط کش زاویه - ماه صنعت انرژی

6- ترازو

ترازو ابزاریست که معمولاً برای اندازه گیری وزن یا جرم هر نوع جسمی استفاده می‌شود. انواع مختلفی از ترازو وجود دارد به عنوان مثال ترازو مغازه ، ترازو بدن ، ترازو دیجیتال، ترازو آویزان و بسیاری دیگر. ترازو در تصویر نوعی معمولاً برای اندازه گیری وزن مواد غذایی و همچنین سایر اشیاء تجاری دیگر استفاده‌می‌شود. ترازوها بسته‌به نوع و همچنین نیاز در واحدهای مختلف موجود هستند.

ترازو - ماه صنعت انرژی

7- خط کش

خط کش یک ابزار اندازه گیری قدیمی و بسیار ساده میباشد که بیشتر برای اندازه گیری طول یک جسم مورد استفاده قرار می‌گیرد. به طور کلی، خط کش ها از آهن، میکا یا چوب ساخته‌میشوند. این ابزار اندازه گیری معمولاً مورد استفاده عموم مردم است و حتی بچه‌ها به هنگام مدرسه رفتن باید خط‌کش به همراه داشته باشند.

خط‌کش‌ها در اندازه‌‌های مختلفی ساخته‌میشوند. خط‌کش‌ها را می‌توانید از طول 10 سانتی متر تا 100 سانتیمتر پیدا کنید. رایج ترین طول خط‌کش 30 سانتی‌متر است.

خط کش - ماه صنعت انرژی

8- ترمومتر (دماسنج)

دماسنج به ابزاری گفته‌می‌شود که کاربرد آن برای اندازه گیری دما با واحد سانتیگراد یا فارنهایت است. انواع مختلفی از دما سنج در بازار وجود دارد که ساده ترین و ارزان ترین آن دماسنج جیوه‌ای است که در تمام داروخانه ها به فروش میرسد که برای اندازه گیری دمای بدم مورد استفاده قرار میگیرد.

دماسنج‌های دیجیتال که همان کار دماسنج جیوه‌ای را انجام میدهند با این تفاوت که هم سرعت انجام کار و هم دقت آن بهتر از مدل جیوه ای است و اینکه خواندن‌مقادیر آن بسیار راحتتر است .

ترمومترهایی هم در صنعت استفاده میشود که دماهای بالا را اندازه گیری میکند.

ترمومتر - ماه صنعت انرژی

9- استوانه مدرج

استوانه مدرج به ابزار اندازه‌گیری حجم گفته‌می‌شود که برای اندازه‌گیری حجم مایعات استفاده‌می‌شود. این ابزار معمولاً کاربرد آن در آزمایشگاه می باشد و همچنین برای اندازه گیری حجم مواد شیمیایی مایع قبل از تحقیق استفاده‌می‌شود. روی استوانه مدرج یک خط‌کش وجود دارد که به صورت خطی است که اندازه حجم را نشان می‌دهد. این ابزار در اندازه‌های مختلف با واحد رایج بر حسب میلی لیتر موجود است.

استوانه مدرج - ماه صنعت انرژی

10- کرونومتر

کرونومتر به ابزاری گفته‌می‌شود که معمولاً برای اندازه‌گیری زمان بر حسب ثانیه استفاده‌می‌شود. این ابزاری است که معمولاً برای تعیین سرعت دونده، زمان واکنش، زمان گرم کردن یا زمان برای کار روی چیزی که کمتر از یک ساعت است استفاده‌می‌شود.

معمولا اکثر موبایلها و ساعت ها هم یک کرونومتر دارند اما دقت کرونومتر نسبت به هر دستگاه دیگری بالاتر است.

کرونومتر - ماه صنعت انرژی

11- فشارسنج

فشارسنج به دستگاهی گفته‌می‌شود که برای اندازه‌گیری فشار یک مکان یا محفظه (مثل پمپ باد – کمپرسورها و …) استفاده‌می‌شود. این ابزار در آزمایشگاه شیمی یا زیست شناسی و یا هر جایی از صنعت قرار می گیرد که معمولاً برای تعیین فشار، مورد استفاده قرار میگیرد.

فشار سنج - ماه صنعت انرژی

12- ولت متر

ولت متر به دستگاهی گفته‌می‌شود که برای اندازه‌گیری مقدار ولتاژ الکتریکی بر حسب ولت استفاده‌می‌شود.

ولتمتر - ماه صنعت انرژی

13- آمپرمتر

آمپرمتر از لحاظ شکل ظاهری و کارکرد تقریبا شبیه ولت‌متر است.آمپرمتر ابزاری برای اندازه‌گیری جریان الکتریکی یک مدار میباشد و یکی از ابزارهای مهم یک برقکار میباشد و واحد آن آمپر است.

آمپرمتر - ماه صنعت انرژی

14- کیلووات‌ساعت متر (کنتور)

KWH متر به آن قطعه‌ای گفته‌می‌شود که در جلوی خانه‌ها و همچنین در پانسیون‌ها برای اندازه گیری مقدار برق مصرفی در ساعت نصب میشود. این ابزار به عنوان معیاری شناخته‌می‌شود که به شما امکان می دهد ببینید ساکنان خانه یا پانسیون چقدر قبض برق را باید پرداخت کنند.

کنتور - ماه صنعت انرژی

15- صوت سنج

صوت سنج وسیله‌ای برای اندازه‌گیری مقدار صدای یک اتاق ، یک مجموعه و هر جایی میباشد. تا بر اساس قوانین ایمنی مقدار صوت از حد نرمالش بیشتر نباشد که باعث آسیب جدی به گوش و مغز میشود . اگر یک محیط مثل اتاق ژنراتور صدا خیلی زیاد باشد باید از گوش‌گیرهای استاندارد استفاده کرد.

صوت سنج - ماه صنعت انرژی

16- تئودولیت

تئودولیت به ابزار اندازه‌گیری گفته‌می‌شود که برای ترسیم فاصله از یک نقطه به نقطه دیگر استفاده می‌شود. این ابزار وظیفه تعیین زوایای افقی و عمودی در هر دو نقطه را بر عهده دارد. معمولاً اینها ابزارهایی هستند که توسط کارگران برای‌ساختن یک ساختمان استفاده‌می‌شود.

ابزارتئودولیت - ماه صنعت انرژیهای اندازه گیری

17- مانومتر

مانومتر به دستگاهی گفته‌می شود که فشار گاز را در هر ناحیه گازی مانند لوله اندازه‌گیری می‌کند. این ابزار به عنوان ابزاری شناخته می شود که معمولاً در صنایعی که با گاز کار می کنند یا در صنایعی که گاز تولید می کنند استفاده می‌شود.

مانومتر - ماه صنعت انرژی

18- تراکم سنج

این ابزار به دستگاهی گفته‌می‌شود که برای اندازه گیری میزان نور جذب‌شده توسط یک جسم یا میزان تاریکی هر جسم نیمه شفاف یا به صورت فیلم a0 استفاده می‌شود. این دستگاه ها را می‌توان‌به سادگی با فشار‌دادن دکمه ریست و همچنین با قرار‌دادن جسم بر روی چگالی سنج استفاده کرد. به محض انجام این مرحله، مقدار تاریکی روی صفحه نمایش ظاهر می شود.

تراکم سنج - ماه صنعت انرژی

19 تراز

تراز به وسیله ای میگویند که کجی و صافی یک شی را با استفاده از حباب داخل آب روی دستگاه نشان میدهد تا هم به صورت عمودی و هم بصورت افقی بتوانیم کارمان را صاف و تراز انجام دهیم.

در تمامی زمینه ها استفاده میشود مثل ( کابینت سازی – نصاب ها – و … )

مدل لیزری آن هم در برندهای با کیفیت در بازار موجود میباشد.

تراز - ماه صنعت انرژی

20- رطوبت سنج

رطوبت سنج به ابزار اندازه گیری گفته‌می‌شود که برای اندازه گیری سطح رطوبت یک اتاق کاربرد دارد. معمولاً از این ابزار در مکان هایی که مانند صنایع غذایی به رطوبت توجه دارند استفاده می شود تا از رطوبت زیاد که در نتیجه رشد کپک روی غذا ایجاد می شود جلوگیری شود.

در مرغداری هم کاربرد فراوانی دارد.

 

رطوبت سنج - ماه صنعت انرژی

21- PHمتر

PH متر به دستگاهی گفته‌می شود که برای اندازه گیری pH هر ماده ای استفاده می شود. PH در اینجا مسئول نشان‌دادن سطح اسیدی یا رطوبت یک ماده است. این را معمولاً می‌توان‌برای فرو بردن الکترود PH متر که به شکل قلم است و مسئول بیان PH است،‌دانست.

ph متر -ماه صنعت انرژی

22- سرعت سنج

سرعت سنج به دستگاهی گفته‌می‌شود که معمولاً برای اندازه‌گیری سرعت وسیله نقلیه که معمولاً بر حسب کیلومتر در ساعت است استفاده‌می‌شود. این ابزاری است که به راحتی در هر وسیله نقلیه موتوری وجود دارد. دو نوع سرعت سنج وجود دارد که عمدتاً شناخته‌شده‌اند، سرعت سنج آنالوگ و دیجیتال.

سرعت سنج - ماه صنعت انرژی

23- بادسنج

همانطور که از نام آن مشخص است این وسیله سرعت وزش باد را اندازه گیری میکند .

باد سنج - ماه صنعت انرژی

24- ارتفاع سنج

ارتفاع سنج به دستگاهی گفته‌می شود که معمولاً برای اندازه گیری ارتفاع از سطح دریا استفاده می‌شود. این ابزار در فعالیت هایی مانند کوهنوردی، پرواز، چتربازی یا فعالیت های مربوط به ارتفاع زیاد استفاده می‌شود. در حال حاضر این ارتفاع سنج‌ها با یک ساعت ترکیب شده‌اند تا برای کوهنوردان چند منظوره شود.

ارتفاع سنج - ماه صنعت انرژی

لینک اصلی مقاله

نقاله اریب

ابزارهای اندازه گیری

تعریف میکرومتر، انواع ، نماد و نحوه خواندن میکرومتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *